Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Transport i komunikacja

Elektryki przegrywają walkę z ulewnym deszczem. „Kierowcy myślą, że samochód to amfibia wodna”

Emil Bogumił

31 lipca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

W okresie wakacji mieszkańcy Norwegii od lat muszą mierzyć się z nadmiarem wody./zdjęcie ilustracyjne Tupungato - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego

W ostatnich dniach lipca mieszkańcy południowej i wschodniej Norwegii musieli zmierzyć się z ulewnymi deszczami. Trudne warunki pogodowe były szczególnie uciążliwe dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Jak zwracają uwagę eksperci, kontakt elbili z nadmiarem wody może oznaczać całkowite zniszczenie pojazdu.
Reklama
W okresie wakacji mieszkańcy Norwegii od lat muszą mierzyć się z nadmiarem wody. Szczególnie narażone są tereny zurbanizowane - obszary pozbawione zieleni oraz innych naturalnych odpływów są zalewane i przypominają jeziora oraz rwące potoki. Eksperci twierdzą, że kierowcy, którzy zdecydują się na jazdę w takich warunkach mogą stracić nie tylko samochód, ale również prawo do odszkodowania. - Znamy wiele przypadków osób, które myślą, że samochód jest amfibią wodną i wytrzyma jazdę przez duże ilości wody. Po fakcie mogę one otrzymać „mokrą niespodziankę” - komentuje Sigmund Clementz z towarzystwa ubezpieczeniowego If.

Bez szans na odszkodowanie?

Ekspert zwraca uwagę, że z wodą nie powinni rywalizować przede wszystkim użytkownicy pojazdów elektrycznych. - Akumulator takiego samochodu jest zwykle montowany pod autem. Kontakt z nadmiarem wody może wiązać się z uszkodzeniami, a nawet całkowitym zwarciem - mówi w rozmowie z Elbil24.

Decyzja o przejechaniu przez nadmiar wody może zostać uznana za rażące zaniedbanie ze strony kierowcy. W wielu przypadkach, niedopilnowanie bezpieczeństwa pojazdu może będzie wiązała się z możliwością zmniejszenia odszkodowania wypłaconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jak przyznaje Sigmund Clementz, kierowca ma także obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu. W przypadku prognozowanych ulewnych opadów, samochód powinien być zaparkowany w innym miejscu niż garaż podziemny. Należy udrożnić wszystkie odpływy, które zabezpieczą pojazd - szczególnie ten o napędzie elektrycznym.
Straty spowodowane przez deszcze w lipcu i sierpniu 2020 roku przekroczyły w Norwegii 136 mln NOK.

Straty spowodowane przez deszcze w lipcu i sierpniu 2020 roku przekroczyły w Norwegii 136 mln NOK. Zdjęcie poglądowe, CC0

Jak informuje Norweskie Stowarzyszenie Samochodów Elektrycznych, w lipcu 2021 roku zarejestrowanych było ponad 400 tys. pojazdów elektrycznych. Wciąż zyskują one na popularności. W pierwszej połowie roku 75 proc. osób, które zdecydowały się na zakup samochodu, wybrało samochód o napędzie bezemisyjnym.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Piotr De

31-07-2021 10:20

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram