Rozlicz podatek za 2022

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Ciężarówki wjadą na więcej norweskich tras. Ma to zwiększyć wydajność transportu

Monika Pianowska

14 lipca 2022 13:25

Udostępnij
na Facebooku
Ciężarówki wjadą na więcej norweskich tras. Ma to zwiększyć wydajność transportu

Drogi, które są obecnie otwarte dla pojazdów do 50 ton masy całkowitej, będą mogły dopuścić ciężarówki ważące do 60 ton. stock.adobe.com/licencja standardowa

Od jesieni więcej dróg w Norwegii ma zostać otwartych dla najcięższych pojazdów, takich jak samochody do przewozu drewna czy modułowe. Zmiana przepisów oznacza, że norweskie trasy liczniej pomieszczą ciężarówki o masie całkowitej do 60 ton.
Zdaniem ministra transportu Jona-Ivara Nygårda takie rozwiązanie będzie zgodne z inicjatywami branży transportowej i doprowadzi do zwiększenia jej wydajności. Wprowadzenie zasad, które umożliwią wjazd na nowe odcinki dróg ciężarówkom o większej masie całkowitej sprawi, że zmniejszy się liczba ciężkich pojazdów na drogach przeznaczonych dla samochodów osobowych, a to z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu.
– Teraz umożliwiamy otwarcie większej liczby dróg dla najcięższych pojazdów, takich jak ciężarówki do przewozu drewna, ciężarówki modułowe i ciężarówki 24-metrowe – dodał Nygård.
 Zmiana przepisów oznacza, że norweskie trasy liczniej pomieszczą ciężarówki o masie całkowitej do 60 ton.

Zmiana przepisów oznacza, że norweskie trasy liczniej pomieszczą ciężarówki o masie całkowitej do 60 ton.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

To zależy od władz lokalnych

Drogi, które są obecnie otwarte dla pojazdów do 50 ton masy całkowitej, będą mogły dopuścić ciężarówki ważące do 60 ton przy założeniu, że właściciel odcinka wyda na to pozwolenie. Propozycja nowej klasy użytkowania (T8/60) została skonsultowana przez Norweski Zarząd Dróg Publicznych i Autostrad.
Jak dodało Ministerstwo Transportu w komunikacie prasowym z 8 lipca, decyzja o klasyfikacji poszczególnych odcinków dróg zależy w dużej mierze od władz okręgowych i lokalnych. Zmiany wejdą w życie na początku listopada.

Źródło: regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok