Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ceny biletów komunikacji miejskiej – ile za przejazd zapłacimy w Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger? Transport i komunikacja
klaudia@mojanorwegia.pl 07 kwietnia 2016
11:27

Ceny biletów komunikacji miejskiej – ile za przejazd zapłacimy w Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger?

2
Skomentuj
Komunikacja miejska w Norwegii wikimedia.org - Fiskepinner - Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0
Najdroższe są bilety, które kupimy u kierowcy autobusu. Najmniej zapłacimy, gdy korzystamy z aplikacji mobilnej. Dziś sprawdzamy, ile kosztuje przejazd komunikacją miejską w czterech norweskich miastach.

Oslo i Akershus

Przewoźnikiem w Oslo i Akershus jest Ruter. Koszty podróży są takie same niezależnie od środka transportu, który wybierzemy – te same ceny za bilet obowiązują w metrze, tramwaju, autobusie miejskim, autobusie regionalnym, pociągu oraz na statku. Wyjątkiem są ceny biletów na pociąg z lotniska, autobus z lotniska, TIMEkspressen i prom Bygdøy.

Region Oslo i Akershus dzieli się na cztery strefy. Na każdą musimy kupić oddzielny bilet, ale można też kupić taki, który będzie obowiązywał na wszystkie strefy lub dodatkowy bilet na kolejną strefę.

Najtańszy bilet jednorazowy (obowiązuje w pierwszej strefie) dla dorosłych kosztuje 32 korony, zaś ulgowy 16 koron. Bilety kupione u kierowcy, podobnie jak w Polsce, są droższe. W przypadku dorosłych cena u kierowcy wzrasta o 18 koron, ulgowych o 9 koron.

Ruter oferuje również bilety okresowe: 24-godzinne, 7-dniowe, 30-dniowe, 365-dniowe czy grupowe.
Bilety można kupić w kioskach, sklepach, automatach, w terminalach autobusowych lub w punkcie obsługi klienta Ruter. Możemy zamówić kartę miejską na stronie internetowej ruter.no, a także korzystać z aplikacji mobilnej Rutera i okazywać bilet do kontroli za pomocą telefonu komórkowego.

Bergen

W Bergen komunikację miejską obsługuje Skyss. Miasto i okolice podzielono na 5 stref. Inne ceny biletów obowiązują na autobus z lotniska, prom, łódź i pociąg.

Skyss oferuje bilety jednorazowe, nocne, 10-przejazdowe, 24-godzinne, 7-dniowe, 30-dniowe i 180-dniowe.

Najtańszy bilet normalny kosztuje 36 koron, ulgowy 18 koron. Bilety normalne kupione za pomocą aplikacji mobilnej są tańsze. Te, które kupimy u kierowcy, kosztują więcej.

Warto zwrócić uwagę na to, że w komunikacji miejskiej w Bergen trzeba wykupić dodatkowy bilet na rower czy psa. Najtańszy, który obowiązuje na 2 strefy, kosztuje 18 koron.
Bilety komunikacji miejskiej w Bergen można kupić w automatach biletowych, za pomocą aplikacji, w kioskach i sklepach, w informacji turystycznej, u kierowcy i w centrum obsługi klienta Skyss.
Reklama

Trondheim

W Trondheim komunikacją miejską zajmuje się Atb. Nie ma tutaj stref biletowych. Inne ceny za przejazd obowiązują w komunikacji nocnej oraz na łodziach i promach.

Cena biletu jednorazowego zależy od sposobu kupna biletu –  najtańsze są bilety, które kupimy za pomocą aplikacji mobilnej: normalny kosztuje 32 korony, ulgowy 16. Bilet kupiony w automacie kosztuje 40-20 koron. Najwięcej zapłacimy za bilet kupiony u kierowcy – jest droższy o kolejno 10 i 5 koron.

Atb oferuje również bilety 24-godzinne, 72-godzinne, 7-dniowe, 30-dniowe, 90-dniowe i 180-dniowe.
Bilety jednorazowe można zakupić w biurze obsługi klienta Atb, Narvesen, 7-Eleven, Deli de Luca i informacji turystycznej.

Stavanger

W Stavanger za komunikację miejską odpowiada firma Kolumbus AS. Okolice obsługiwane przez Kolumbus podzielono na 5 stref. Jeśli ktoś porusza się wyłącznie po obszarze Stavanger, potrzebuje biletu na tylko 1 strefę. Najtańszy bilet normalny kosztuje 33 korony, ulgowy 17 koron. Bilet kupiony u kierowcy jest droższy o 20 koron (w przypadku biletu dla dorosłego) lub 10 koron (jeśli to bilet ulgowy). Bilet jednorazowy po skasowaniu jest ważny godzinę.

Kolumbus, poza biletami jednorazowymi, oferuje bilety 24-godzinne, 7-dniowe, 30-dniowe czy 365-dniowe.
Bilety w Stavanger można kupić za pomocą aplikacji mobilnej, karty miejskiej lub automatu biletowego.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
nataliaMojaNorwegia
nataliaMojaNorwegia 08-04-2016 11:13

Dziękujemy za uwagę. Treść została poprawiona.

Zgłoś komentarz
yossarian_
yossarian_ 08-04-2016 10:37

"Wyjątkiem są ceny biletów na pociąg z lotniska, samolot z lotniska, TIMEkspressen i prom Bygdøy. "

To ile ten samolot z lotniska kosztuje? Moze sie oplaca....

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas