Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Branża lotnicza też chce być „eko”: hala przylotów w Stavanger zyskała własną… szklarnię Transport i komunikacja
Maja Zych 28 kwietnia 2019
08:00

Branża lotnicza też chce być „eko”: hala przylotów w Stavanger zyskała własną… szklarnię

Skomentuj
Tak wyglądała szklarnia jeszcze kilka dni przed otwarciem. Avinor
W piątek 26 kwietnia miało miejsce oficjalne otwarcie nowej hali przylotów na lotnisku w Stavanger, która zdecydowanie różni się od standardowych obiektów tego typu. Dla pasażerów największym zaskoczeniem może okazać się… szklarnia, gdzie uprawiane są m.in. ekologiczne warzywa.
To część planu lotniska w Stavanger, które stopniowo chce wprowadzać bardziej zrównoważone i ekologiczne rozwiązania. Do 2025 roku zapowiadają też osiągnięcie pełnej samowystarczalności energetycznej.
Reklama

Stawiają na ekologię

Zagospodarowanie powierzchni nowej hali przylotów o wielkości niemal 3000 metrów kwadratowych z pewnością zaskoczy wielu pasażerów odwiedzających lotnisko w Stavanger – już od piątku czeka na nich m.in. szklarnia pełna pomidorów, które mają trafiać do restauracji na tym samym piętrze. W ten sposób firma Avinor, obsługująca większość portów lotniczych w Norwegii, chce połączyć działalność transportową z dbaniem o ekologię.

– Przez wiele lat robiliśmy swój własny miód, dopiero co posadziliśmy pierwsze jabłonie i czarny bez, więc będzie powstawał syrop z czarnego bzu. Dodatkowo będziemy też testować, jak można uprawiać jedzenie w gęsto zaludnionych obszarach, zaczynając uprawę pomidorów na terminalu […] – mówi Ingvald Erga z lotniska w Stavanger.

Na terenie lotniska zostały też wydzielone specjalne części, które będą służyć do testów i badań w dziedzinie rolnictwa i energetyki.
Avinor

To nie koniec zmian

Przedstawiciele lotniska zapowiadają też, że to nie koniec zmian, jakie czekają nas w najbliższym czasie. Na kolejne lata zaplanowana jest budowa prawie 20000 metrów kwadratowych paneli słonecznych wokół budynku, a dodatkowo rozważa się także wykorzystanie energii wiatrowej – w ten sposób port chce zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną już do 2025 roku.
Avinor
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas