Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Branża lotnicza też chce być „eko”: hala przylotów w Stavanger zyskała własną… szklarnię

Maja Zych

28 kwietnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Branża lotnicza też chce być „eko”: hala przylotów w Stavanger zyskała własną… szklarnię

Tak wyglądała szklarnia jeszcze kilka dni przed otwarciem. Avinor

W piątek 26 kwietnia miało miejsce oficjalne otwarcie nowej hali przylotów na lotnisku w Stavanger, która zdecydowanie różni się od standardowych obiektów tego typu. Dla pasażerów największym zaskoczeniem może okazać się… szklarnia, gdzie uprawiane są m.in. ekologiczne warzywa.
To część planu lotniska w Stavanger, które stopniowo chce wprowadzać bardziej zrównoważone i ekologiczne rozwiązania. Do 2025 roku zapowiadają też osiągnięcie pełnej samowystarczalności energetycznej.

Stawiają na ekologię

Zagospodarowanie powierzchni nowej hali przylotów o wielkości niemal 3000 metrów kwadratowych z pewnością zaskoczy wielu pasażerów odwiedzających lotnisko w Stavanger – już od piątku czeka na nich m.in. szklarnia pełna pomidorów, które mają trafiać do restauracji na tym samym piętrze. W ten sposób firma Avinor, obsługująca większość portów lotniczych w Norwegii, chce połączyć działalność transportową z dbaniem o ekologię.

– Przez wiele lat robiliśmy swój własny miód, dopiero co posadziliśmy pierwsze jabłonie i czarny bez, więc będzie powstawał syrop z czarnego bzu. Dodatkowo będziemy też testować, jak można uprawiać jedzenie w gęsto zaludnionych obszarach, zaczynając uprawę pomidorów na terminalu […] – mówi Ingvald Erga z lotniska w Stavanger.

Na terenie lotniska zostały też wydzielone specjalne części, które będą służyć do testów i badań w dziedzinie rolnictwa i energetyki.
Avinor

To nie koniec zmian

Przedstawiciele lotniska zapowiadają też, że to nie koniec zmian, jakie czekają nas w najbliższym czasie. Na kolejne lata zaplanowana jest budowa prawie 20000 metrów kwadratowych paneli słonecznych wokół budynku, a dodatkowo rozważa się także wykorzystanie energii wiatrowej – w ten sposób port chce zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną już do 2025 roku.
Avinor
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok