Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Będą cięcia tras promowych na zachodzie Norwegii? Politycy obawiają się wyludnienia wybrzeża

Monika Pianowska

10 kwietnia 2023 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Będą cięcia tras promowych na zachodzie Norwegii? Politycy obawiają się wyludnienia wybrzeża

Decyzja wpłynąć na sektor biznesowy obsługujący przewozy na promach./zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa/ alexanderkonsta

W ramach planu oszczędności Komisja ds. Transportu złożyła wniosek, aby wprowadzić cięcia w siatce połączeń promowych na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Najbardziej dotknięty zmianami okazałby się okręg Møre og Romsdal.
Zdaniem polityków cięcia mogą być dopiero początkiem. Partia Centrum obawia się wyludnienia wybrzeża.

Jak dojechać do pracy?

Jeśli wniosek zostanie przyjęty, prawie wszystkie połączenia promowe na zachodzie Norwegii zostaną dotknięte cięciami. Zaproponowano nowy system dochodów dla rad okręgów, w którym m.in. Møre og Romsdal okazałby się jednym z najbardziej stratnych.

Zdecydowana większość cięć zarówno w ofercie promowej, jak i dla szybkich łodzi obejmowałaby najwcześniejsze i najpóźniejsze wypłynięcia w rozkładzie jazdy. Lokalne władze obawiają się, że przez to ludzie nie będą już mogli pracować na zmiany czy też korzystać z ofert kulturalnych poza miejscem zamieszkania, ponieważ w takich przypadkach dojazd i powrót będą zbyt utrudnione. Ponadto może to wpłynąć na sektor biznesowy obsługujący przewozy na promach.

W zasadzie wszystkie trasy promowe na zachodnim wybrzeżu oprócz promu turystycznego, który kursuje w sezonie do Geiranger, zostałyby odcięte.

Oto niektóre z tras, których mogą dotknąć zmiany:

- Edøya–Sandvika
- Seivika–Tømmervåg
- Solholmen– Mordalsvågen
- Molde–Sekken
- Eidsdal–Linge
- Hareid–Sulesund
- Årvik–Koparnes
- Hamnsund–Ålesund

NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Martin19

11-04-2023 21:47

trzeba zamówić z Chin kontener pontonów :-p zarobi się pare noków.. słaby żart ale tak miało być . Bo zal patrzeć .. ludzia dokręcił śrubę na maxa i jeszcze nie starcza …No tak ludzie z zarzadu muszę mieć .. tesle / hytte nawet dwie jedna w rjukan droga w stavern i dom na Holmenkollen hehe..

mateusz bober

10-04-2023 20:09

Może zamiast oszczędzać na promach lepiej podnieść ceny paliwa? Biedna Norwegia. Podatnicy to na pewno to zrozumieją i uniosą.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok