Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wielkanoc z dziećmi – polskie i norweskie zabawy na święta Świąteczne pomysły
Justyna Kotowiecka 27 marca 2016
08:00

Wielkanoc z dziećmi – polskie i norweskie zabawy na święta

Skomentuj
Malowanie jajek to świąteczna tradycja ciesząca się dużą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych. Fot. fotolia - royalty free
Dla dzieci święta to przede wszystkim czas z rodziną. A wielkanocne tradycje to świetna okazja do wspólnej zabawy dorosłych i dzieci.
Większość z nas chce przekazać swoim dzieciom to, co odkryli przed nami nasi rodzice; wielu chce zaszczepić w sercach swoich dzieci polskie tradycje. O wiele łatwiej to zrobić, gdy święta spędzamy w kraju, ale i tu w Norwegii jest to możliwe. Warto też przyjrzeć się, jakie zwyczaje panują w krainie fiordów i co dla Norwegów jest w te dni istotne.
Reklama

Na łonie natury

W kościele katolickim Wielkanoc jest najważniejszym świętem roku. Polskie dzieci już od Niedzieli Palmowej wyczekują zajączka i cieszą się na śmigus dyngus, mimo, że chodzą w tym czasie do szkoły. W Norwegii już od środy, a w tym roku od poniedziałku, uczniowie mają ferie. Choć niewiele norweskich rodzin wybiera się w tym czasie do kościoła, to jest to dla nich ważny okres. Jak go zatem spędzają dzieci wikingów?

Po pierwsze i najważniejsze – wyjeżdżają z miasta na łono natury. Okres Wielkanocy spędza się z rodziną i przyjaciółmi, z dala od codziennych, rutynowych zajęć. Większość dzieci bierze udział w przygotowaniach i pomaga rodzicom zapakować samochód. Przy wielkanocnym, kolorowo zastawionym stole nie je się jajek, ale Kvikk Lunsj, czyli czekoladowe batoniki, które dostarczają energii potrzebnej w czasie górskich wędrówek. Na obiad zazwyczaj serwuje się påskepølser, czyli parówki z grilla.

Z dziećmi i rodziną

W norweską Wielkanoc możemy delektować się prawdziwym spokojem. Wszystko tu wtedy zwalnia. Norwegów nie ogarnia świąteczna gorączka zakupów, sprzątania, gotowania, jaka zwykle towarzyszy nam w Polsce.

Biorąc przykład od tubylców warto te kilka dni wykorzystać na zabawy z dziećmi. Zabawy, które przybliżą im trochę to, za czym tęsknimy my, dorośli emigranci. Przy odrobinie cierpliwości możemy stworzyć razem cudowne wielkanocne dekoracje, wspólnie przygotować koszyczek do święcenia, a po śniadaniu wielkanocnym zaproponować stukanie się jajkami – coś czego Norwegowie nie robią.

Przypomnijmy dla pewności, że w polskiej tradycji chodzi o to, aby zbić gotowane na twardo jajko przeciwnika tak, żeby własne pozostało całe. Wygrywa ta osoba, której jajko pozostanie najdłużej nienaruszone. Dzieci to uwielbiają!

Żelki, Kvikk Lunsj i marcepan

Wspólnym mianownikiem polskich i norweskich świąt są z pewnością słodycze. Mnóstwo słodyczy. W wielkanocną sobotę dzieci w Norwegii dostają jajka wypełnione czekoladkami i marcepanowymi figurkami. Marcepan jest obowiązkowy i nie może go zabraknąć. Wielu z nas stwierdzi jednoznacznie, że nie ma jak polskie mazurki, babki i serniki, niemniej wszystkie dzieci trzęsą się z radości na widok żelek, o które tuż przed świętami zabijano się w norweskich sklepach ze względu na ogromne przeceny.

Coraz częściej zarówno do Polski, jak i do Norwegii wkradają się amerykańskie sposoby na świętowanie Wielkanocy. Do najpopularniejszych trzeba zaliczyć polowanie na jajka, które chowa wielkanocny zając. Wcześniej przygotowane plastikowe jaja rodzice ukrywają w różnych zakamarkach domu lub ogrodu. Uwaga: zając jajka chowa, ale ich nie składa :)

Radosnej Wielkanocy. God påske!
Wspólne robienie wielkanocnych dekoracji to dobry przepis na rodzinną sobotę!
Wspólne robienie wielkanocnych dekoracji to dobry przepis na rodzinną sobotę! Źródło: fotolia.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas