Sport

Raw Air 2020: czołowi skoczkowie rywalizują w Norwegii. Pierwszy konkurs turnieju bez kibiców

Emil Bogumił

06 marca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Kamil Stoch zwyciężył w klasyfikacji turnieju Raw Air 2018. Fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl

Tegoroczna odsłona turnieju Raw Air ma dla zawodników szczególne znaczenie. Ostatnia miejscowość, w której wezmą udział w zawodach, czyli Vikersund, będzie gościła finałowy konkurs Pucharu Świata w sezonie 2019/2020. Kto sięgnie po Kryształową Kulę?

Skoki w ciszy

W ostatnich dniach zmagania w Norwegii były na ustach kibiców i dziennikarzy z całego świata. Wszystko za sprawą koronawirusa. Po odkrywaniu kolejnych zakażeń w kraju fiordów, organizatorzy musieli liczyć się z możliwością odwołania imprezy. Fani skoków narciarskich odetchnęli jednak z ulgą. Raw Air odbędzie się bez przeszkód. Niestety zła wiadomość dla jest taka, że z obawy przed epidemią gmina Oslo zdecydowała, że pierwsze zawody turnieju odbędą się bez udziału kibiców – trybuny zostaną zamknięte dla publiczności. Podobne środki ostrożności podjęto w przypadku biegów narciarskich i kombinacji norweskiej. 5 marca wieczorem odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy turnieju poinformowali, że szanują decyzję urzędników.

Organizatorzy poinformowali, że to dla nich wyjątkowa sytuacja. Osoby, które zakupiły bilet, są proszone o cierpliwość - niebawem pojawi się oficjalna informacja, jak ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilety.

Pierwszy przystanek – Oslo

Najintensywniejszy, najbardziej wymagający i najbardziej męczący turniej w skokach narciarskich – Raw Air. Tegoroczna edycja cyklu rozpocznie się 6 marca w Oslo na wzgórzu Holmenkollen. 

W tym miejscu wygrywali m.in. Adam Małysz, Kamil Stoch oraz Piotr Żyła.
Konkurs rozpocznie się na skoczni Holmenkollen:
stock.adobe.com/standardowa/Carsten

Przystanek numer 2 – Lillehammer

Drugim przystankiem Raw Air jest Lillehammer. W norweskiej stolicy sportów zimowych zawodnicy rywalizować będą w poniedziałek i wtorek. Podobnie jak w Oslo, na skoczni zobaczymy zarówno skoczkinie, jak i skoczków.

Rekordowa skocznia Stocha – Trondheim

W marcu 2018 roku Kamil Stoch lądował w Trondheim na 146. metrze. Do tej pory jest to oficjalny rekord skoczni Granåsen. Na tym obiekcie zawodnicy rywalizować będą w środę i czwartek. Kobiety oddadzą tu finałowe skoki w turnieju.

Finałowy weekend Pucharu Świata – Vikersund

Na arenie w Planicy – miejscu, w którym skoczkowie kończą sezon – odbywają się w tym roku Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. W związku z tym finał Pucharu Świata 2019/2020 zaplanowano w Vikersund. Najlepsi zawodnicy globu oddadzą skoki na największej skoczni świata 13, 14 i 15 marca.
Raw Air uznawany jest za najtrudniejszy i najbardziej wymagający turniej w kalendarzu skoków narciarskich. Skoczkowie rywalizują przez 10 dni, nie mając choćby 24 godzin na odpoczynek. W poprzednich edycjach cyklu triumfowali Stefan Kraft, Kamil Stoch oraz Ryoyu Kobayashi. Kto okaże się najlepszy tym razem?
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram