Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polski klub piłkarski podbija norweską ligę. Polonia Stavanger rozpoczyna sezon Sport
Maja Zych 18 kwietnia 2018
08:00

Polski klub piłkarski podbija norweską ligę. Polonia Stavanger rozpoczyna sezon

3
Skomentuj
W tym tygodniu polska drużyna rozpoczyna rywalizację o awans do wyższej ligi. Polonia Stavanger
Już 20 kwietnia rusza nowy sezon ligowy piłki nożnej, w którym zobaczyć będzie można polską drużynę, Polonię Stavanger. Mimo że klub powstał dopiero dwa lata temu, może się już pochwalić pierwszymi osiągnięciami, takimi jak awans do 6 ligi. Duet prowadzący klub, Adrian Nosal i Damian Dorszyński, zapraszają na stadion wszystkich fanów piłki nożnej, aby wspierać Polaków w zaciętej walce o wygraną.
Zachęcają także do kontaktu polską młodzież, która ma ochotę spróbować swoich sił w norweskich rozgrywkach piłki nożnej.
Reklama

Pomysł trafiony w dziesiątkę

Pomysł założenia polskiej drużyny w Norwegii narodził się dwa lata temu i spotkał się z ogromnym odzewem ze strony Polonii norweskiej.

– Pomysł założenia polskiej drużyny piłkarskiej w Stavanger zrodził się w mojej głowie w październiku 2016 roku. Wystarczył krótki wpis na jednym z polonijnych forów, aby swoje zainteresowanie wyraziło około 30 osób. Wiedziałem, że wśród naszych rodaków znajdują się tutaj pasjonaci piłki nożnej, ale zainteresowanie oraz liczba wiadomości, które otrzymałem po tym krótkim wpisie, naprawdę mnie zaskoczyły – mówi założyciel klubu Adrian Nosal.
Polonia Stavanger / Radosław Żukowski

Potrzebny był sponsor

Sporą przeszkodą do założenia klubu była kwestia finansowa – na drodze Polonii Stavanger pojawił się jednak Norweg, Øyvind Jacobsen, prezes norweskiej drużyny Brodd. Rozmowy zaowocowały założeniem zespołu, który występuje pod nazwą Brodd Polonia. Mimo że Polacy uznawali tę opcję jako „tymczasową”, są bardzo zadowoleni ze współpracy i w tym sezonie wciąż występować będą jako część norweskiego klubu.

– W nadchodzącym sezonie nadal będziemy reprezentować klub Brodd. Jest to głównie spowodowane awansem, który udało się osiągnąć w poprzednim sezonie. Chcemy sprawdzić nasze umiejętności na wyższym szczeblu rozgrywkowym. Nie ukrywamy też, że kwestia założenia samodzielnego klubu jest ogromnie ciężkim zadaniem. Potrzeba do tego większego zaangażowania ludzi z zewnątrz – mówi Nosal.

Podkreśla także, że po odłączeniu się od Brodd problem mógłby pojawić się też w kwestii boiska – wszystkie dostępne w mieście obiekty sportowe są już przydzielone klubom przez władze gminy Stavanger.

Gra przynosi efekty

Mimo że drużyna Polonii Stavanger gra ze sobą stosunkowo krótko, udało im osiągnąć już pierwsze sukcesy w norweskich rozgrywkach.

– Myślę, że największym sukcesem jest awans po roku istnienia do 6 ligi. Potrafiliśmy wygrywać z zespołami, które trenują ze sobą kilka lat, a my po kilku miesiącach walczyliśmy z nimi jak równy z równym i wygrywaliśmy, czego efektem było zajęcie pierwszego miejsca na koniec sezonu – mówi współprowadzący klubu Damian Dorszyński.

Polska młodzież poszukiwana

Obecnie w drużynie Polonii Stavanger znajdują się 22-23 osoby, jednak wciąż poszukiwana jest młodzież, która chciałaby zasilić skład i wesprzeć drużynę w rywalizacji.

– Wiemy, że siłą klubu jest młodzież, dlatego wciąż szukamy polskiej młodzieży chętnej do reprezentowania naszych barw. Już dziś mamy w składzie chłopaków z roczników ’96 i ’00. Chcemy, żeby ci ludzi stanowili o sile zespołu przez kilka następnych lat – mówi Nosal.

Wszyscy zainteresowani dołączeniem do składu mogą skontaktować się z drużyną poprzez Facebooka.
Polonia Stavanger / Radosław Żukowski

Chcą się dalej rozwijać

Teraz celem Polonii Stavanger na ten rok jest przede wszystkim dobra gra i dalszy rozwój drużyny.

– Jako beniaminek chcemy się przede wszystkim wykazać w 6 lidzie z jak najlepszej strony. Jeśli chodzi zaś o naszą dalszą przyszłość, to oczywiście chcemy, aby wśród rodaków było o nas głośno – mówi Nosal.
Polonia Stavanger

Potrzebny doping

Pierwszym przeciwnikiem Polonii Stavanger w tym sezonie będzie drużyna z Finnøy, która w ubiegłym roku zajęła 3 miejsce w lidze. Podczas meczu zawodnicy liczą na doping Polaków, który z pewnością pomoże im w walce o wygraną.

– Cieszy nas to, że na nasze mecze przychodzi sporo polskich kibiców i widać po meczach, że są też stali bywalcy, którzy chodzą na każdy mecz, ale również tacy, co przychodzą pierwszy raz i nas wspierają i dopingują – mówi Dorszyński.

Szczegółowy terminarz rozgrywek można zobaczyć <<< TUTAJ >>>.


Rozwój drużyny jest możliwy także dzięki pomocy sponsorów. Podziękowania od drużyny dla: Grażyny Skierkowskiej z baru Grażka Gotuje, Grażyny Lewandowskiej-Rosińskiej z salonu Frisør Kaos oraz firmy Selly Home - Modern Furniture. Drużyna za pomoc dziękuję także Kasi Maciejewskiej z Fysioterapeut Kasia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jan paweł
jan paweł 19-04-2018 20:22
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Sławomir Zapała
Sławomir Zapała 19-04-2018 18:15
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas