Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sport

Norwegia wstrzymała oddech – ruszył proces Therese Johaug. Marit Bjørgen świadkiem

Klaudia Synak

26 stycznia 2017 11:16

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia wstrzymała oddech – ruszył proces Therese Johaug. Marit Bjørgen świadkiem

Johaug podczas środowego przesłuchania na stadionie Ullevaal screenshot, aftenposten.no

W środę na stadionie Ullevaal w Oslo rozpoczął się głośny proces Therese Johaug w sprawie stosowania dopingu. Państwowa Organizacja Antydopingowa, Antidoping Norge, chce dyskwalifikacji biegaczki narciarskiej. Johaug zamierza walczyć o uniewinnienie.
W środę 25 stycznia o godzinie 9.00 w siedzibie Norweskiego Związku Narciarskiego na stadionie Ullevaal w Oslo rozpoczęło się przesłuchanie norweskiej biegaczki Therese Johaug. Oskarżono ją o to, że na początku września 2016 roku stosowała substancję dopingową o nazwie clostebol. Grozi jej wielomiesięczna dyskwalifikacja w zawodach i oficjalnych treningach zespołowych.

Biegaczka i pięciu świadków w ciągu najbliższych dwóch dni będzie zeznawać przed trzyosobową komisją, która zdecyduje, czy zawiesi Johaug, a jeśli tak, to na jak długo.

Antidoping Norge chce dyskwalifikacji Norweżki na 14 miesięcy. Sama oskarżona domaga się uniewinnienia – twierdzi, że nieświadomie otrzymała od swojego lekarza maść, w której znajdowała się niedozwolona substancja.

Bjørgen na świadka

W sprawie Johaug powołano pięciu świadków: biegaczkę narciarską Marit Bjørgen, byłego lekarza kadry biegaczek narciarskich Fredrika Bendiksena, profesora farmacji Jo Klavenessa, członkinię Antidoping Norge, Brigit Haukland oraz kierowniczkę laboratorium, Yvette Dehnes.

W środę zeznawać będą: Johaug, Klaveness, Haukland i Dehnes, zaś w czwartek – Bendiksen i Bjørgen.

Tydzień przed przesłuchaniem, Bjørgen w rozmowie z prasą obiecała, że zrobi wszystko, aby bronić Johaug.
Uczestnicy procesu
Uczestnicy procesu screenshot, nrk.no

Do 4 lat zawieszenia

Najwyższy wymiar kary za stosowanie dopingu to dyskwalifikacja na 4 lata. Najniższy – dyskwalifikacja na 12 miesięcy. Istnieje również możliwość uniewinnienia sportowca – pod warunkiem, że komisja uzna, że oskarżony nie poniósł żadnej winy.

Czy pobiegła szybciej?

Do tej pory na przesłuchaniu ujawniono ilość substancji niedozwolonej, jaka znalazła się w próbkach pobranych od Johaug – 13 nanogramów clostebolu. Dagbladet spytało eksperta ds. substancji dopingowych, Inggarda Lereima, czy taka ilość w jakikolwiek sposób wpłynęła na występy biegaczki.

– Nie, nie, nie. W najlepszym wypadku substancja jedynie punktowo wpłynęła na organizm – mówi Lereim.

Przesłuchania Johaug i powołanych świadków potrwają do czwartku 26 stycznia. Według informacji podanych przez Norweski Związek Narciarski, decyzja w sprawie dyskwalifikacji powinna zapaść w ciągu miesiąca.

Skandal w środowisku narciarskim

4 października 2016 roku wybuchł skandal z Therese Johaug – została oskarżona o stosowanie substancji dopingowej. Lekarz sportsmenki, Frederik Bendiksen, miał jej przepisać krem na oparzenia − Trofodermin, zawierający zakazaną substancję anaboliczną o nazwie clostebol.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Nasuwa sie tylko jedno dzisiaj sport niestety to wielki biznes kiedys moim zdaniem byl ale co sie teraz dzieje to my zwykli kibice nie wiemy o tym nawet procenta.

Jan Kowalski

26-01-2017 11:53

Zenujacy spektakl. Zwala wine na lekarza. Lekarz prawie placze I bierze wine na siebie. Zeby meic takie stezenie sterydu we krwi musialaby sie przes dluzszy czas cala nacierac ta mascia, a nie tylko usta. Dozywotnai dyskwalifikacja I koniec balu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok