
Oslo 1 - 7 sierpnia br. Norway Cup 2010 |
Norway Cup, to największy międzynarodowy turniej piłkarski dla młodzieży na świecie, rozpoczynający się w 31 tygodniu każdego roku w Oslo.
Turniej to nie tylko rywalizacja na boisku, ale również poznawanie nowych kultur, języków i ludzi. Norway Cup jest otwarty dla wszystkich klubów, które należą do FIFA za pośrednictwem swoich narodowych związków piłki nożnej.
W tym roku około 1400 zespołów z ponad 50 krajów weźmie udział w Norway Cup.
Zostaną podzieleni VII kategori wiekowych (ur. po 1.01.1991. - ur. po 1.01.1997) zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt, a także w II odmianach tj. drużyny składające się z 11-u oraz 7-u zawodników. Mecze zgodnie z regulaminem turnieju będą trwać od 2x15 minut do 2x30 w zależności od kategorii wiekowej.
Odrobina historii
„Norway Cup jest rajem dla piłki nożnej. Teraz widzę, jak Norwegia zdołała pokonać Anglię w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy w 1981 roku. Norway Cup jest nie tylko największym, ale także najlepiej zorganizowanym turniejem, jaki kiedykolwiek widziałem." - Bobby Charlton, po wizycie w NC w 1983 r.
Rok 1972- Początek
Wszystko zaczęło się od dość swobodnej rozmowy vice-przewodniczącego Bekkelagets SC- Freddiego Johnny Osthera, redaktora działu sportowego gazety Dagbladet- Leifa Isdala oraz jednego z członków zarządu Pepsi Cola, która doprowadziła do powstania NC. Do I edycji zaproszono tylko drużyny skandynawskie, ale swój udział potwierdziło łącznie aż 430 zespołów. W kolejnych latach dołączyły zespoły z Europy. Turniej przestał mieć miano skandynawskiego -zaczął być określany jako europejski.
W 1978 roku uczestniczyło w nim, już 7 krajów europejskich
W 1979 roku Norway Cup odwiedził brazylijski Pequeninos z Sao Paulo.
Pierwszy zespół, który przyjechał do Oslo, składał się z dzieci żyjących w slumsach. Podróż do Norwegii, była nadzieją na lepsze jutro i zachętą do jeszcze cięższych treningów. Młodzi brazylijscy chłopcy odnieśli ogromny sukces już w pierwszym swoim starcie i podbili serca wszystkich na Ekebergu (dzielnica Oslo- miejsce rozgrywania NC).
To był początek tego, co dzisiaj określamy jako „kolorowa jedność", jedna najbliższych sercu wartości Norway Cup. „Norway Cup zaprasza zespoły z części świata, które miały mniej szczęścia od nas i to jest bardzo ważne" powiedział następca tronu książę Haakon Magnus podczas wizyty w NC 2000 roku.
W latach 80. puchar Norwegii rozpoczął projekt pomocy dla Tanzanii wraz z norweskim Związkiem Piłki Nożnej, NFF. „To był jeden z pierwszych projektów sportowych w krajach trzeciego świata. Wysiłki zostały skierowane głównie do osób niepełnosprawnych"- mówi NC Sekretarz Generalny Frode Kyvag.
W 1989 r. kolejny nowy projekt ujrzał światło dzienne -MYSA, Mathare Youth Sports Association w Kenii. Wszystko zaczęło się od 15-20 młodych ludzi żyjących w slumsach w Nairobi. Obecnie jest to ruch składający się z ponad 15.000 członków, którzy nie tylko grają w piłkę, ale biorą udział w projektach takich jak m.in. walka z AIDS.Ponadto Mathare po wygraniu trzech krajowych mistrzostw w piłce nożnej w 1998, 1999 i 2000, stał się jednym z najlepszych klubów piłkarskich w Kenii.
Większość graczy, którzy zdobyli te trofea uczestniczyli w NC. Jednym z największych osiągnięć NC, miało miejsce w 1995 roku. Było to historyczne wydarzenie, kiedy zespoły z Palestyny i Izraela zagrały ze sobą po raz pierwszy na arenie sportowej. „Kiedy zespół opuszczał Palestynę, Yassir Arafat uznał wydarzenie na tyle ważne, że wziął kilka godzin wolnego pod czas negocjacji z Izraelczykami i przyszedł na lotnisko życzyć swojemu zespołowi powodzenia"- mówi Frode Kyvag.
Norway Cup jako kolebka kobiecej piłki nożnej w Norwegii
Dziewczęta uczestniczyły w Norway Cup od samego początku, czyli od 1972 roku. Było to niezwykłe, nawet dla krajów, w których prawa kobiet były już dość rozwinięte, takich jak Norwegia. Pierwszym zwycięzcą turnieju w kategorii dziewcząt został norweski Grimstad, pokonując Vestar w rzutach karnych. „Nie ma wątpliwości, że Norway Cup w znacznym stopniu przyczynił się do stałej pozycji piłki nożnej kobiet w Norwegii", powiedział sekretarz generalny NFF Karen Espelund.
Bardzo ciekawym wydarzeniem był mecz pomiędzy USA i Norwegią na Ullevaal Stadion, inaugurujący NC 2000. Te same dwie drużyny po raz kolejny spotkały się w finale Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Norwegia wygrała 3-2 i zdobyła złoty medal olimpijski. Strzelczyniami goli były Gro Espeseth, Ragnhild Guldbrandsen i Dagny Mellgren -wszystkie grały w NC, ponad to Espeseth i Mellgren zdobył także złoty medal w naszym turnieju.
Wszystkie tegorocznego wyniki turnieju i najświeższe wiadomości można śledzić na portalu internetowym gazety Dagbladet oraz oficjalnym portalu Norway Cup norwaycup.no
Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia lub film i chciałbyś się podzielić. Wyślij go naszej redakcji (informacje@mojanorwegia.pl).
(iLogic News)
Reklama

To może Cię zainteresować
2