Sport

Czarne chmury nad skandynawskim futbolem: może zniknąć kilka tysięcy boisk

Monika Pianowska

31 lipca 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Norweskie Ministerstwo Środowiska pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby jednak zachowanie sztucznej trawy na boiskach w kraju fiordów. maxpixel.net/ public domain

Chociaż znany z ekologicznych dyrektyw Europarlament już dawno wypowiedział wojnę mikroplastikowi, zawrzało dopiero ostatnio, gdy do zestawu sektorów i produktów, z którego granulat miałby zniknąć, dołączyły boiska piłkarskie ze sztuczną trawą. Projekt, mający z założenia wejść w życie już w 2022 roku, może szczególnie mocno uderzyć w skandynawski sport.
Na wielu obiektach w państwach nordyckich utrzymanie naturalnej murawy przez cały rok jest bowiem niewykonalne ze względu na uwarunkowania klimatyczne – wówczas rozwiązaniem są treningi i rozgrywki na sztucznych nawierzchniach. Zgodnie z rozporządzeniem wycofać z użytku sztuczną trawę zawierającą mikroplastik musiałaby także należąca do Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norwegia. Na terenie kraju fiordów jest aż 1700 takich boisk.
Reklama

Pozostaną sporty zimowe?

Granulat pochodzący z wulkanizowanej gumy, przetworzonych opon i tworzyw termoplastycznych, czyli niebiodegradowalny mikroplastik, został uznany przez Unię Europejską jednym z największych wrogów środowiska naturalnego. Plan na najbliższe 3 lata wydaje się prosty: ograniczyć jego stosowanie i wycofać z użytku zawierające go produkty i materiały. Należą do nich również powierzchnie ze sztucznej trawy, pokrywające kilka tysięcy boisk piłkarskich Północy, w tym ponad 1700 w Norwegii. Korzysta z nich zarówno młodzież, jak i profesjonalne drużyny futbolowe – w skandynawskich warunkach jedynie syntetyczne murawy umożliwiają im grę.
Członkowie federacji piłkarskich z krajów nordyckich nie wypowiadali się na łamach rodzimej prasy zbyt przychylnie na temat unijnej propozycji. Jej pełna realizacja mogłaby nawet oznaczać kres dla skandynawskiego futbolu, a mieszkańcom północy Europy pozostałyby tylko sporty zimowe. Norweskie Ministerstwo Środowiska pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby jednak zachowanie sztucznej trawy na boiskach w kraju fiordów. Planuje je ogłosić pod koniec października.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marek Nowak

02-08-2019 07:49

I bardzo dobrze wreszcie kolejny krok w dobrym kierunku ukrócenia szaleństwa plastikowego. Wymyśli się nową ekologiczną sztuczną trawę , to tylko kwestia czasu.

Eldur Sevarsson

31-07-2019 10:23

Przecież Norwegia jest bardzo proekologiczna. Nie rozumiem skąd to oburzenie.
No chyba ze są źli ze sami na taki pomysł nie wpadli, jak by nie patrzeć są najbardziej ekologiczni.....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram