Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
1
Życie w metanie - tylko na Tytanie

 
 Foto: NASA
Z okazji Światowego Dnia UFO składamy serdeczne życzenia wszystkim, którzy mają nadzieję na nawiązanie kontaktu z kosmitami i piszemy o szukaniu życia w Układzie Słonecznym: Według naukowców, w "tropikalnych" jeziorach płynnego metanu na największym księżycu Saturna, Tytanie, może istnieć życie - choć byłyby to zapewne bardzo osobliwe i egzotyczne organizmy.

Tytan jest jedynym, poza Ziemią, globem w Układzie Słonecznym, na którym występują chmury, deszcze i jeziora. Z tym że, w przeciwieństwie do Ziemi, nie składają się one z wody, lecz z metanu.


Aż do teraz naukowcy nie wierzyli, że na suchych, tropikalnych szerokościach geograficznych Tytana może znajdować się płynny metan. Dotąd jego istnienie potwierdzono jedynie w okolicach biegunów, jednak obserwacje poczynione przez sondę kosmiczną Cassini wykazały, że również te rejony otrzymują nieco wilgoci w postaci opadów powierzchniowych.

- W pasie okołorównikowym jest jak w analogicznej strefie na Ziemi: parowanie przekształca się w deszcz
- mówi astrobiolog Jonathan Lunine z Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku.

Podwodne rezerwuary


To oznacza, że cały płyny metan na powierzchni powinien odparowywać i w tej postaci przemieszczać się ku biegunom, gdzie znajdują się setki jezior, o których wiedzieliśmy już wcześniej.
- Metan w stanie ciekłym w rejonie biegunów łatwo jest wyjaśnić, gorzej z tropikami - mówi Caitlin Griffith z Universytetu w Arizonie, zajmująca się badaniem obcych planet. Jednak na podstawie obserwacji radarowych sondy Cassini z lat 2004-2008 Griffith i koledzy z jej zespołu twierdzą, że właśnie tam znaleźli długie na 60 kilometrów, szerokie na 40 km i głębokie na 1 metr jezioro metanu oraz cztery mniejsze obiekty, które opisują jako przypuszczalne "płytsze sadzawki".

Jak to możliwe? Naukowcy sądzą, że wyjaśnieniem może być stały dopływ metanu do parujących jezior z rezerwuarów podziemnych. Jeśli by tak było, oznaczałoby to radykalne zwiększenie się liczby miejsc, gdzie na tym lodowatym (średnia temperatura to około - 180 stopni Celsjusza) księżycu mogłoby rozwijać się życie.


Życie w metanie?


Wszelkie znane nam życie jest zależne od wody. Ale nie można wykluczyć, że jakieś dziwne, egzotyczne organizmy mogły powstać w zupełnie innych warunkach, niż na Ziemi. Na przykład w metanie. Najważniejsze jest to, że mamy źródło energii i substancję, w której mogą zachodzić reakcje chemiczne.

Metan (CH4) składa się z czterech atomów wodoru związanych z jednym atomem węgla i jest najprostszym z istniejących węglowodorów. Cała chemia organiczna opiera się na węglu, na bazie którego mogą powstawać bardzo skomplikowane związki.

- W węglowodorach mogą zachodzić procesy, prowadzące do powstania na przykład związków przypominających białka. W węglowodorach może zatem funkcjonować jakiś rodzaj życia
- mówi Jonathan Lumie, który wraz z Caitlin Griffith wchodzi w skład zespołu NASA, mającego za zadanie poszukiwanie związków chemicznych tego typu na Tytanie w ramach projektu Titan Mare Explorer (TiME).

Studząc nieco entuzjazm: może oczywiście okazać się, że domniemane "tropikalne" jeziora na Tytanie nie istnieją, a to, co na zdjęciach przypomina ciecz, jest w rzeczywistości ciałem stałym.


Niestety, dane, jakimi w tej chwili dysponują naukowcy, nie pozwalają stwierdzić niczego na 100%. Wcześniejsze badania, również oparte o dane z sondy Cassini, sugerowały też, że pod powierzchnią Tytana może znajdować się duży rezerwuar wody w stanie ciekłym.
 

Źródło: Dagbladet




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Mistrz101 Mistrz101

09-07-2012 11:47

Tak naprawdę to są oni tu od zawsze i tylko obecna nasza percepcja postrzegania nie potrafi i dostrzec. Wołamy i szukamy kogoś kto stoi nam przed nosem. Jeżeli chcecie się spotkać z nimi to porostu poproscie z serca a wam się pokażą.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok