Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Rozrywka

“To najlepsze zdjęcie zorzy jakie zrobiłem”

zosia@mojanorwegia.pl/ZosiaMN

07 listopada 2013 10:27

Udostępnij
na Facebooku
“To najlepsze zdjęcie zorzy jakie zrobiłem”


 
 Foto: nrk.no
NASA już po raz czwarty skorzystała ze zdjęcia Olego Christiana Salomonsena. Jego fotografie zorzy polarnej są bardzo popularne.








- To chyba moje najlepsze zdjęcie zorzy, mówi Christian Salomonsen z Tromsø.

W zeszłym tygodniu Salmonsen zrobił zdjęcie, które NASA opublikowała na blogu fotograficznym «Astronomy picture of the day». Jest to strona, gdzie Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej każdego dnia prezentuje nowe zdjęcia kosmosu. Tu można zobaczyć pierwsze, drugie i trzecie zdjęcie, które NASA pożyczyła od fotografa z Tromsø.


 

Najpopularniejsze


- To wspaniałe.
Czułem, że to może być "mocny kandydat", bo wiem, jak trudno jest zrobić takie zdjęcie, mówi Salmonsen. Przyznaje jednak, że za pierwszym razem, kiedy NASA chciała opublikować jego zdjęcie, emocje były większe.

Zdjęcie jest bardziej popularne od tych, które wcześniej opublikował. Dzielono się nim i polubiono je ponad 5000 razy na Facebooku. Już po pół godzinie zdjęcie lubiło 600 osób.

- To fantastyczne, nigdy nie zrobiłem zdjęcia, które by było tak popularne na Facebooku, mówi Salmonsen.

 
fotograf1.jpg
Foto: nrk.no

 


Znane drzewa


Zdjęcie zrobiono na Kattfjordeidet, za Tromsø. Salmonsen już wcześniej wykorzystywał widok dwóch starych brzóz w swoich pracach.
- Zrobiłem trzy filmy o zorzy polarnej i w drugim filmie mam jedną sekwencję z tymi samymi drzewami, opowiada fotograf.

Mimo wszystko zdjęcie powstało przypadkowo, bo Salmonsen i jego przyjaciel mieli zamiar uchwycić refleksje w pobliskim jeziorze.
- W drodze powrotnej zauważyliśmy, że niebo jest pełne kolorów, właśnie wtedy kiedy mijaliśmy brzozy. Wystarczyło wyskoczyć z samochodu.


Jednak zdjęcia zorzy, które robi Salmonsen nie są nigdy przypadkowe. By zrobić dobre zdjęcia, potrzeba dobrego planu.
- Tu chodzi o to by już wcześniej mieć pomysł na to jak fotografia ma wyglądać i dążyć do celu, kiedy zorza polarna już jest, tłumaczy.



 


Nadal "poluje"


Doświadczony fotograf uważa, że są dwa sposoby robienia zdjęć zorzy. Jeden polega na uchwyceniu zorzy jako części krajobrazu, a drugi na fotografowaniu samego nieba z niezwykle spektakularną zorzą.

- Idealna fotografia zorzy jest kombinacją tych dwóch sposobów, mówi Salmonsen. Uważa, że to zdjęcie jest chyba najlepszym, jakie do tej pory zrobił. Wyjaśnia:

- Ponieważ zdjęcie łączy w sobie coś z obu typów, elementy arktyczne i nordyckie, śnieg, góry, brzozę, która pnie się w kierunku nieba, no i zorzę o formie i strukturze, które są kropką nad „i". Zorza, która jest dobrze wpasowana w przestrzeń zdjęcia, nad i pomiędzy drzewami. Dlatego oba elementy się uzupełniają.

Salmonsen już ma pomysły na to jak ulepszyć zdjęcie.

- Zorza musi być jeszcze bardziej spektakularna, może w kombinacji z jakimś odbiciem lustrzanym, mówi Ole Christian Salomonsen.


zorzapolarna.jpg
Foto: nrk.no


Źrodło: nrk.no






Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok