Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Rozrywka

Stuletnie okręty z Norwegii przybyły do Szczecina. The Tall Ships Races już za dwa lata w Bergen

Hanna Jelec

06 sierpnia 2017 15:19

Udostępnij
na Facebooku
1
Stuletnie okręty z Norwegii przybyły do Szczecina. The Tall Ships Races już za dwa lata w Bergen

Od piątku w Szczecinie trwa The tall Ships Races - słynny zlot żaglowców z całego świata wikimedia.org - Czesiek11 - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

300 tys. gości i 70 żaglowców z całego świata. W Szczecinie trwają niesamowite The Tall Ships Races, międzynarodowe regaty z prawie 80-letnią tradycją. Wśród ogromnych żaglowców są też dwa okręty norweskie – urodzinowy, dziewięćdziesięcioletni Sorlandet i okręt z Bergen, które ma zostać gospodarzem imprezy już za dwa lata!
W piątek, 4 sierpnia, w Szczecinie rozpoczęło się cumowanie pierwszych okrętów, które brały udział w tegorocznym wyścigu The Tall Ships Races, międzynarodowych regatach poprzedzających słynny zlot wielkich żaglowców. Choć każda edycja wydarzenie przyciągała setki tysięcy widzów, w tym roku frekwencja przerosła oczekiwania samych organizatorów: tylko w sobotę przez obszar imprezy przewinęło się ponad 300 tys. osób! Oprócz dziesiątek atrakcji w postaci koncertów, pokazu fajerwerków, parady załóg czy festiwalu food trucków, gości niezmiennie przyciąga to, co najciekawsze: niesamowite okręty.
Statsraad Lehmkuhl to ponadstuletni żaglowiec wykupiony przez norweską fundację z Bergen
Statsraad Lehmkuhl to ponadstuletni żaglowiec wykupiony przez norweską fundację z Bergen MN

Sędziwe żaglowce pod norweską banderą

Do Szczecina przybyły najbardziej okazałe egzemplarze z całego świata. Wśród kolorowych okrętów odnajdziemy także banderę norweską. Dwa imponujące żaglowce określane są przez Szczecinian jako „sędziwi goście ze Skandynawii”.

Pierwszy z nich, Statsraad Lehmkuhl, to ponad stuletni okręt, jeden z najstarszych pośród „uczestników” regat. Choć początkowo żaglowiec miał służyć niemieckiej marynarce handlowej, w latach późniejszych został odkupiony przez Norwegów, a obecnie jest statkiem fundacji w Bergen.

Kolejnym, równie wiekowym okrętem jest Sorlandet. Żaglowiec powstał w Kristiansand w 1927 roku, a więc podczas tegorocznej edycji regat będzie świętować swoje 90 urodziny!

Pięknie było #thetallshipsraces2017 #szczecin #poland

Post udostępniony przez agnieszka (@agamirabeel)

Już za dwa lata w Bergen

Regaty żaglowców odbywają się co dwa lata w przeróżnych miejscach. W Polsce były to Gdynia, Gdańsk i Szczecin. Organizator imprezy, Sail Training Association, ogłosił, że kolejna edycja imprezy – w 2019 r. – odbędzie się w norweskim Bergen. To ogromny powód do dumy dla skandynawskiego miasta, które od wieków jest związane z kulturą żeglowania. 

Ze Skandynawią wiąże się sama idea The Tall Ships Races: już w 1938 r., z inicjatywy Szweda Arnolda Schumburga w Sztokholmie spotkało się około 20 okrętów. Pomysł przetrwał podczas wojny, a w 1956 r. odbyły się pierwsze oficjalne regaty poprzedzające zlot. 

Cała impreza ma do tej pory ogromny oddźwięk nad Bałtykiem, a organizacja regat jest świetną promocją dla miasta-gospodarza. Bergen już teraz podkreśla, że przygotowania do The Tall Ships Races trwają, a władze spodziewają się setek tysięcy gości z całego świata.

#tsrszczecin #tallships #thetallshipsraces2017 #szczecin #tallships2017 #tallshipraces #sailor #love #ships

Post udostępniony przez Aleksandra Pieścik(@alepiescik)

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


BArt76

11-08-2017 03:05

Mało kto pojedzie bo na bramkach zostawia tyle kasy ze sami by se jacht kupili

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok