
Litteraturhuset w Oslo Foto: MN/Archiwum |
Fragmenty książek R.Kapuścińskiego czytać będzie aktor Mattis Herman Nyquist. O literaturze podróżniczej i twórczości Kapuścinskiego rozmawiać będą Åsne Seierstad, Tor Eystein Øverås og Arne Melberg. Moderatorem spotkania będzie Bente Riise, redaktor naczelna Syn og Segn, i autorka książki „Córki matki Rosji"( Mor Russlands døtre, 1992).
Åsne Seierstad to znana norweska pisarka i dziennikarka, której książka De krenkede (po polsku: „Dzieci Groznego" w tłum. Iwony Zimnickiej) znalazła się wśród 10 tytułów nominowanych w 2010 roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej autorowi najlepszego reportażu literackiego wydanego po polsku w formie książkowej.
Tor Eystein Øverås zdobył tytuł najlepszego krytyka literackiegow Norwegii w 2010 i jest autorem m.in zbiorów esejów: Livet! Litteraturen! (2009) og Til (2006), na które składają się literackie opisy podróży po krajach basenu Morza Bałtyckiego. Arne Melberg jest profesorem literaturoznawstwa na uniwersytecie w Oslo.
RYSZARD KAPUSCINSKI - najwybitniejszy pisarz spośród polskich reporterów , urodził się w 1932 w Pińsku, dziś na Białorusi. Zmarł w Warszawie 23 stycznia 2007 roku. Pióro kształcił najpierw na reportażach krajowych, potem zjeździł cały świat, uczestnicząc w kilkudziesięciu wojnach, przewrotach i rewolucjach w Ameryce, Azji, a zwłaszcza w Afryce, której wyzwoleniu z kolonialnego jarzma asystował i któremu poświęcił kilka świetnych książek - wraz z ostatnią: "Hebanem".
Zrazu tylko dociekliwy reporter, Kapuściński zadziwia od lat siedemdziesiątych jako autor książek coraz to literacko kunsztowniejszych, w których technika narracji, rysunek psychologiczny postaci, bogata stylizacja, metaforyka i niezwykłe obrazowanie służyły do interpretacji oglądanego świata.
Takim reportażem-powieścią o schyłku anachronicznego reżimu Haile Selassie w Etiopii była najsławniejsza książka Kapuścińskiego: tłumaczony na wiele języków "Cesarz". Podobną sławę zdobył "Szachinszach" - książka o ostatnim szachu Iranu, i poświęcone schyłkowi ZSRR "Imperium".
Więcej: www.culture.pl

Reklama
To może Cię zainteresować