Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
1
ROLLING STONES POZWALI PAŃSTWO NORWESKIE

 
 Foto: wikpedia.org
Rock 'n' Roll górą! Legenda rockowej sceny muzycznej, The Rolling Stones, zwyciężyła w procesie wytoczonym przeciwko norweskim władzom. Sąd rejonowy w Oslo poparł wniosek muzyków. Norwegia będzie musiała pokryć prawie ćwierć miliona koron opłat sądowych!

Centralny Urząd Podatkowy ds. Zagranicznych twierdził, że zespół The Roling Stones nie zapłacił wystarczającej kwoty podatku za dwa koncerty. Chodziło im o występy w Bergen z 2006 roku oraz w Oslo z roku 2007 wchodzące w skład tournée „A Bigger Bang”. Muzycy odmówili uiszczenia dopłaty i skierowali sprawę do sądu.

Przesłanie „You Can't Always Get What You Want” dotarło w końcu do władz, dlatego też postanowiono nie odwoływać się od wyroku wydanego przez sąd rejonowy w Oslo. W ten sposób stał się on prawomocny. Państwo musi teraz pokryć koszty postępowania sądowego w wysokości 216.00 koron norweskich.

Podwójny podatek za działalność artystyczną

Stonesi zdecydowali się złożyć pozew przeciw państwu norweskiemu, ponieważ to chciało nałożyć na zespół podwójny podatek za działalność artystyczną. Władze podatkowe zażądały aby honorarium, które zostało wypłacone producentowi trasy koncertowej zespołu, WPC Piecemeal, podległo również opodatkowaniu w spółkach RST i RSTE Company (obie spółki pochodzą z USA biorą udział w produkcji tras koncertowych Stonesów). To miało poskutkować nałożeniem podwójnego podatku. WPC należy do amerykańskiego adwokata Freda Feingolda, który jest jednocześnie doradcą podatkowym w spółkach RST i RSTE.

Stonesi dali perfekcyjnie zaplanowane koncerty, dlatego podwójne opodatkowanie miało swoje odbicie w kwocie kontraktu. Wynagrodzenie brutto artystów zależy od tego, czy to sami artyści czy też organizator angażują producentów show. Sąd uznał, że umowa, która postanawia, iż honorarium producentów WPC zostaje przydzielone RST i RSTE jako część przychodu brutto, nie jest przedmiotem pozwu.

Rolling Stones postawili na swoim!

Organy podatkowe twierdziły, że w sytuacji, kiedy było wiadomo kto organizował produkcję, zostało to potraktowane jako rozwiązanie pakietowe.

„Nie zgodziliśmy się z tym stwierdzeniem. Nie ma podstaw do tego, by sądzić sprawę ani według norweskiego prawa podatkowego, ani według umowy podatkowej z USA. Na szczęście sąd przyznał nam rację” powiedział w lutym adwokat Thor Leergaard. Prowadził sprawę Stonesów i ich partnerów w sądzie rejonowym, podczas gdy adwokat Jon Vinje reprezentował drugą stronę.

Państwo dowodziło, że w praktyce WPC było podwykonawcą i dlatego też ich wynagrodzenie stanowiło część pakietu brutto. Stawka podatkowa wynosi obecnie 15%. Sąd rejonowy w Oslo stwierdził jednak, że WPC jest jednostką niezależną od RST, RSTE i The Rolling Stones nie obowiązuje więc ten podatek.
„To rozwiązanie musi być jak kubeł zimnej wody dla rządu, który poświęcił tej sprawie aż cztery lata” powiedział Leergaard.

Mogłoby się wydawać, że nie da się wygrać z machiną rządową. The Rolling Stones pokazali, że nie ma rzeczy niemożliwych i pokonali władze państwowe ich własną bronią.  „Kluczowe, według państwa, jest to, żeby RST i RSTE zapłaciły podwójny podatek w sytuacji, kiedy zostają one zatrudniane przy produkcji koncertów przez organizatorów. Sąd uważa, że jest to nieprawidłowe zastosowanie prawa”, napisał w wroku sędzia sądu okręgowego Ole Kristian Øverberg.

Źródło: aftenposten.no




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Prz Jar

02-04-2013 21:01

To jedz do Izraela
Niejeden z Pl sie z tobą zamieni
Każdy ma wolna wole.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok