
Slottsfjellstårnet, foto: Wikipedia |
Raz a dobrze
Jeśli ktoś nie dysponuje przesadnie dużą ilością czasu na zwiedzanie i interesuje go Tønsberg w pigułce, powinien wybrać się do Slottsfjellmuseet na Tarmannsveien. Placówka, będąca oddziałem Vestfoldmuseene, ukazuje historię miasta od czasów wikingów. Można tu zobaczyć oryginalny statek wydobyty z ziemi w Klåstad, odtworzony dziób słynnego statku pogrzebowego z Oseberg czy kopie strojów z tamtych czasów. Poza tym na kolejnych wystawach obejrzymy średniowieczne przedmioty wydobyte w czasie wykopalisk, siedemnastowieczne stroje, srebra i porcelanę oraz wnętrza mieszczańskiego domu. Na oddzielnej ekspozycji poświęconej wielorybnictwu znajdziemy m.in. dużą ilość szkieletów wielorybów, w tym największy na świecie szkielet płetwala błękitnego. W skład muzeum wchodzi ponadto niewielki skansen, który powinien spodobać się szczególnie dzieciom – latem po jego terenie chodzą wolno owce i konie. Z biletem do muzeum można również wejść na Slottsfjellstårnet (jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście), z której roztacza się malowniczy widok na miasto, fiord i rozległy kompleks średniowiecznych ruin.
![]() |
Slottsfjellmuseet, foto: Wikipedia |
W świecie Wikingów
Szalenie ciekawą propozycją, zwłaszcza dla miłośników brodatych żeglarzy w rogatych hełmach, jest Midgard historisk senter w Borre na północ od Tønsberg. W okolicy znaleziono mnóstwo przedmiotów pochodzących z czasów tych nieustraszonych zbójów (i przy okazji zręcznych handlowców). Historię można tam poznać wszechstronnie – oglądając wystawy, przechadzając się wśród kurhanów w Borreparken lub… rzucając toporem. Do wyboru – do koloru, nudzić się nie można (no chyba że ktoś się naprawdę uprze, ale po co w takiej sytuacji ruszać się z domu? Taniej wychodzi nudzić się w fotelu przed telewizorem…).
![]() |
Midgard historisk senter, foto: Wikipedia |
Przy dźwięku dzwonów
Ok. 7 km na północny wschód od centrum Tønsberg, w Nauen Gård, znajduje się zupełnie inne muzeum – muzeum kościelnych dzwonów (Klokkemuseet), utworzone przy jedynej czynnej w Norwegii odlewni (założonej w 1844 roku). Na 300 m2 powierzchni wystawowej zobaczymy liczne formy odlewnicze, modele, gotowe dzwony i sprzęt potrzebny do wykonania odlewów. Po muzeum oprowadzi nas Ole Christian Olsen Nauen, ludwisarz w piątym pokoleniu. Zobaczymy też pokaz slajdów i film ukazujący historię wytwarzania kościelnych dzwonów od średniowiecza po czasy współczesne. Wadą muzeum jest to, że przyjmuje ono tylko grupy zorganizowane i zawczasu umówione. Jeśli już jednak taką grupę zbierzemy, możemy nawet liczyć na pokaz prawdziwej pracy w odlewni.
![]() |
Nøtterøy kirke, foto: Wikipedia |
Z wiarą przez wieki
Miłośnicy starych kościołów i obiektów sakralnych nie będą okolicą Tønsberg zawiedzeni. Na zachodnim brzegu Oslofjord roi się od świątyń i ich ruin. Warto odwiedzić m.in. kościół Nøtterøy. Jego najstarsza romańska część pochodzi z dwunastego wieku. Świątynia zyskała obecny kształt po dziewiętnastowiecznych przebudowach. W środku znajdziemy informację na temat historii i architektury kościoła. Przybytek otoczony jest malowniczym cmentarzem i parkiem, w którym znajduje się pomnik poświęcony norweskim żołnierzom.
Inną wartą odwiedzenia świątynią jest Høyjord stavkirke z trzynastego wieku – jedyny ocalały na tych terenach kościół palowy i jeden z trzech kościołów posiadających centralny maszt (dwa pozostałe znajdują się w Nore i Uvdal), który podtrzymuje wieżyczkę na dachu. W sezonie letnim można wejść do środka z przewodnikiem, trzeba jednak starannie wybrać porę, bo codziennie organizowane są tylko dwa wejścia.
![]() |
Høyjord stavkirke, foto: Wikipedia |
Kurhany i statki
Jeśli już jesteśmy przy wierze, archeolodzy dość zgodnie twierdzą, że najwięcej informacji można uzyskać z grobów. A tych w okolicy Tønsberg nie brakuje. Jedno z największych odkryć miało miejsce na Oseberghaugen, gdzie w 1904 roku odkryto statek pogrzebowy wypełniony setkami przedmiotów. Przez długi czas uważano to miejsce za grób królowej Åsy, babki króla Haralda Hårfagre, ale szczegółowe analizy nie zdołały tego potwierdzić. Statek i większość eksponatów znajduje się obecnie w Vikingskipshuset na Bygdøy w Oslo, ale miejsce wykopalisk zachowano i zabezpieczono dla zwiedzających, którzy mogą zapoznać się z zawartością grobu przechodząc ścieżką poznawczą wzdłuż Vellebekken. Do Oseberghaugen można dojechać z centrum miasta autobusem nr 113.
Z innych miejsc pochówku należałoby wymienić Farmannshaugen, gdzie, wedle tradycji, pochowano króla Bjørna Farmanna, zamordowanego w 933 roku przez brata – Erika o jakże wdzięcznym przydomku Blodøks (Krwawy Topór). Na Haugar, praktycznie w centrum miasta, spoczywają synowie wspomnianego króla Haralda Hårfagre – Olav i Sigrød. Groby znajdziemy także w Stokke, Slagen i Søndre Hella.
![]() |
Oseberghaugen, foto: Wikipedia |
Niemal wszystkie atrakcje turystyczne miasta zorganizowane są wokół dziejów tych terenów. Historia wyziera z każdego kamienia i każdej deski, ciężko się od niej opędzić. W środku miasta znajdują się ruiny średniowiecznej rotundy, a pod budynkiem biblioteki spoczywa sześciu wikingów. Ale po historię właśnie się tu przyjeżdża. Tu, do najstarszego miasta w kraju. Jak wspomniałam, nie uświadczymy tu fiordów o stromych ścianach ani malowniczych wodospadów, są za to piękne widoki na Oslofjord, sympatyczne kafejki i plaże. Są też festiwale – można posłuchać popu, rocka i metalu, z którego ta okolica słynie. Pomyślcie o tym czasem przemierzając drogę E18 między Oslo a lotniskiem Sandefjord Torp. Może warto czasem zboczyć z utartych szlaków?
Przydatne strony www:
www.visittonsberg.com
www.visitnorway.com/en/Product/?pid=40906
Dodatkowe informacje | |
Slottsfjellmuseet Farmannsveien 30 3111 Tønsberg www.vfm.no |
Godziny otwarcia: 09.05-10.09 pn-nd 11.00-16.00 Reszta roku śr-nd 11.00-16.00 Ceny biletów: Dorośli – 60 NOK Dzieci/emeryci/studenci – 40 NOK Bilet rodzinny – 130 NOK Bilet upoważnia do wstępu na Slottsfjelltårnet. We wtorki wstęp wolny. |
Midgard Historisk Senter Birkelyveien 9 3184 Borre midgardsenteret.no |
Godziny otwarcia: 01.05-15.09 pn-nd 11.00-16.00 Reszta roku śr-pt 11.00-14.00, nd 11.00-16.00 Ceny biletów: Dorośli – 60 NOK Dzieci/emeryci/studenci/wojskowi – 40 NOK Dzieci do 7 lat – wstęp wolny Bilet rodzinny – 130 NOK Grupy (min. 20 os.) – 40 NOK/os. |
Klokkemuseet – Nauen Gård Nauen gård Åshaugveien 168 3157 Barkåker klokkestoperi.no |
Godziny otwarcia: Muzeum jest otwarte po wcześniejszym umówieniu się. Ceny biletów (oprowadzanie/oprowadzanie + odlewanie): Grupy (min. 20 os.) – 50/100 NOK/os. |
Nøtterøy kirke Borgheim 3140 Nøtterøy www.kirken.notteroy.no |
Godziny otwarcia: pn-pt 09.00-13.00 |
Høyjord stavkirke Høyjord 3158 Andebu www.andebu.kommune.no/Om-Andebu/Kirker/Hoyjord-stavkirke/ |
Godziny otwarcia (oprowadzanie): Lipiec pn-pt 17.00 i 17.30 sb 11.00 i 11.30 Wejście dla grup poza sezonem lub wyznaczonymi godzinami należy ustalić wcześniej, oprowadzanie indywidualne poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe w środy po wcześniejszym umówieniu. Ceny biletów: Dorośli – 20 NOK Dzieci – wstęp wolny Grupy > 10 os. – 200 NOK |

Reklama
To może Cię zainteresować