
Koncert Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej Foto: iLogic Media |
Norweska publiczność i Polacy w Norwegii, będą mieli okazję zapoznać się z polską i norweską muzyką współczesną.
Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcin Nałęcz-Niesiołowskiego z towarzyszeniem solisty Sveinunga Bjellanda wykona utwory Fryderyka Chopina, Andrzeja Panufnika, Ludviga Irgensa Jensena.
Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa "Portret Muzyka" poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Pokazane zostaną na niej kopie reprodukcji prac malarskich, rysunków, fotografii z archiwów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
W ramach projektu planowane są jeszcze następujące wydarzenia:
Wystawa pt. „Portret muzyka” towarzysząca koncertowi, poświęcona wybitnemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi, zawierająca reprodukcje prac malarskich, rysunków i fotografii z archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, uzupełniona komentarzami w języku angielskim - fragmentami opracowania Janusza Ekierta
Warsztaty pt. „Polish Music Today” na Wydziale Muzyki Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim.
Dwa koncerty symfoniczne, wystawa poświęcona Fryderykowi Chopinowi oraz warsztaty dla studentów norweskich to projekty, które zostały zrealizowane do tej pory w ramach projektu "Polski-norweskich spotkań z muzyką klasyczną". Opery i Filharmonii Podlaskiej we współpracy z Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim.
Pierwszy koncert odbył się 22 listopada w Studiu S1 Polskiego Radia w Warszawie. Drugi - 23 listopada w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. W obu koncertach wzięła udział Orkiestra Symfoniczna z Trondheim, dyrygent Eivind Aadland, Ravel Piano Duo oraz solista Thomas Norup Jensen.
Celem projektu ”Polsko-norweskie spotkania z muzyką klasyczną" jest popularyzowanie polskiego i norweskiego dorobku muzycznego, łączenie kultur oraz nawiązanie długofalowej współpracy kulturalnej między instytucjami.
Orkiestra Symfoniczna w Białymstoku istnieje od 1954 roku. Po dwudziestu latach działalności artystycznej uzyskała status Filharmonii i przeniosła się do nowej siedziby. W roku 1997 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski. W sierpniu 2005 roku, w związku z dynamicznym rozwojem artystyczno – organizacyjnym oraz planowanym na 2011 rok otwarciem nowego gmachu – sali operowej i koncertowej, Filharmonia Białostocka zmieniła swoją nazwę na Opera i Filharmonia Podlaska.
Projekt ”Polsko-norweskie spotkania z muzyką klasyczną" realizowany jest, dzięki wsparciu z Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Szczegóły na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku: www.oifp.pl

To może Cię zainteresować