Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polskie Dni - Nowa Polska Dom Literatury, Oslo 5-7. listopada 2010


Polskie Dni - Nowa Polska Dom Literatury
 Oslo 5-7. listopada 2010

Polska położona jest stosunkowo blisko Norwegii, zaś Polacy stanowią dziś część norweskiego społeczeństwa. Co jednak wiedzą Norwegowie o Polsce i o swoich polskich sąsiadach?


W najbliższym tygodniu pojawia się okazja, by przyjrzeć się bliżej krajowi, który przez długi czas znajdował się pomiędzy stanem bezdomności i silnej przynależności oraz polskiej literaturze współczesnej, która ustawicznie balansuje pomiędzy impulsami polskimi i zagranicznymi. Spotkaj się z Nową Polską w Domu Literatury w Oslo 5-7.Listopada 2010!

Od roku 1989 w Polsce nastąpiły olbrzymie zmiany. Reformy polityczne przyniosły również wzrost ekonomiczny, wolność artystyczną i dynamiczny rozwój. Różnice pomiędzy Polską pod rządami komunistycznymi i obecną demokratyczną Polską znajdują oddźwięk w polskiej literaturze współczesnej: przeszłość i różnice pokoleniowe traktowane są z powagą i stanowią podstawę wypowiedzi na temat teraźniejszości.

W trakcie Polskich Dni z publicznością w Domu Literatury spotkają się znani polscy pisarze: Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik oraz Wojciech Kuczok. Będzie możliwość sprawdzić jak dzieła literackie sprawdzają się na wielkim ekranie, oglądając trzy polskie produkcje oparte na tekstach literackich: "Rewers"w reż B.Lankosza (scenariusz do filmu autorstwa Andrzeja Barta stał się podstawą do napisania powieści o tym samym tytule), "Wojna polsko-ruska" w reż. X.Żuławskiego i "Pręgi" w reż. M.Piekorz.

Amatorom polskiej poezji polecamy koncert polskich piosenek, ktorych teksty napisali najwybitniejsi twórcy: Agnieszka Osiecka, Jacek Kaczmarski i Julian Tuwim. Po raz pierwszy w Norwegii jedne z najpopularniejszych polskich piosenek zaprezentowane zostaną w norweskich tłumaczeniach przez  Jørn Simena Øverli i Espena Leite Skarpenglanda. O tym, jak tworzy się poezję we współczesnej Polsce opowie także jeden z gości -Jacek Dehnel, którego książka poetycka

"Ekran kontrolny" znalazła się wśród tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE 2010. O swej fascynacji twórczością polskiej poetki i Noblistki Wisławy Szymborskiej opowie Jan Erik Vold.

Na wystawie fotografii Michała Wasążnika "POLSKA -Metamorfoza" będzie można przekonać się, jak zmieniła się Polska w ostatnich 30 latach.

Nowa Polska obejmuje także program dla dzieci. Bajki własnego autorstwa w jęz. polskim i norweskim czytać będzie Małgorzata Piotrowska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci od lat mieszkająca w Norwegii. Najmłodsi usłyszą także historie o tym, jak mały Fryderyk został w dorosłym życiu słynnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem - w jęz. polskim i angielskim czytać będziemy książkę "Maly Chopin" autorstwa Michała Rusinka, sekretarza Noblistki Wisławy Szymborskiej. Zaprezentujemy także wystawę najpiękniejszych polskich książek dla dzieci - tytuły rekomendował Instytut Książki.

W Domu Literatury będzie można także wziąć udział w ekspresowych kursach języka polskiego (Kafe Oslo) oraz posłuchać wspaniałej polskiej muzyki z lat 1960/70/80- tych; norweski artysta Grim Erland Lyng Svingen przygotuje specjalne zestawy utworów z własnej kolekcji płytowej. Kafe Oslo zadba o specjalne polskie smaki w swym menu w trakcie polskiego weekendu.

W nawiązaniu do NOWEJ POLSKI, w piątek 12 listopada 2010 odbędzie się także spotkanie autorskie  z najsłynniejszym polskim autorem kryminałów Markiem Krajewskim . Z M.Krajewskim rozmwiać będzie norweski znawca kryminałów Nils Nordberg (NRK).

BEZPŁATNY WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY!

Polskie dni organizowane są przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo, przy wsparciu Instytutu Książki oraz Instytutu literatury, Studiów Regionalnych i Języków Europejskich Uniwersytetu w Oslo.

PIĄTEK, 5 LISTOPADA 2010

12.00-14.00 AMALIE SKRAM
Instytut Książki
Prezentacja działalności Instytutu Książki ( p. Izabella Kalucha) dla zaproszonych gości z norweskich wydawnictw.

17.00-18.00 AMALIE SKRAM
Nowa Polska
Otwarcie polskich dni i wystawy fotografii „POLSKA- Metamorfoza"
Prezentacja katalogu „LITERATURA !"

18.00-18.45 WERGELAND
Wisława Szymborska, ostatnia poetka, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla (1996) Norwegowie o polskiej literaturze: Jan Erik Vold opowiada o swej fascynacji Wisławą Szymborską, która mi. in. zaowocowała esejami o polskiej poetce w książce „Storytellers".

19.00-20.00 WERGELAND
Spotkanie z pisarzem: Jacek Dehnel Jacek Dehnel (ur. 1980) jest prozaikiem, poetą, tłumaczem i malarzem. W swej twórczości zwraca się często ku przeszłości, czerpiąc inspirację ze światowej tradycji literackiej. Uważany za jednego z najbardziej obiecujących polskich pisarzy nowej generacji. Z Jackiem Dehnelem rozmawia Aleksandra Mazurek Soderlind. Rozmowa prowadzona będzie w jęz. angielskim.

20.30-22.15 WERGELAND
Od literatury do filmu: „Rewers"
Film „Rewers" zdobył tytuł „najlepszego filmu" Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni w 2009r. oraz polską nominację do Oskara i Złotego Globu w kategorii „Najlepszy film zagraniczny". Autorem scenariusza jest pisarz
Andrzej Bart. Głównym bohaterem filmu jest młoda redaktorka wydawnictwa Sabina, której próby znalezienia męża wywołują serię tragikomicznych wydarzeń.

22.15-24.00 KJELLEREN
Norweski artysta Grim Erland Lyng Svingen jako DJ; specjalnie na Dni Polskie NOWA POLSKA Svingen zagra polskie przeboje z lat 1960/70/80 tych

Wybrane z jego własnej kolekcji płyt ( to w większości płyty wydane przez nieznane szerzej poza Polską wytwórnie Polskie Nagrania, Muza, Pronit). Grim Svingen wydaje muzykę we własnej wytwórni płytowej Qwadrantz Records, w 2008 wyprodukował płytę „News Core" z muzyką instrumentalną

bazującą na polskim rocku, jazzie i muzyce pop z lat 1968-1989.

SOBOTA, 6 LISTOPADA 2010

12.00- 13.30 BARNEROMMET SJEHERESAD
Bajki dla dzieci czytane w jęz. polskim i norweskim
Pisarka i ilustratorka książek dla dzieci Małgorzata Piotrowska czyta wybrane fragmenty bajek swojego autorstwa m.in.: „Oliver hos fuglene" (Oliver u ptaków), „Ettre" (Drzewo) i „Froskedronningen" (Królowa żab), w jęz. polskim i norweskim.

BARNEKAFEEN I NEDJMA CAŁY DZIEŃ
Wystawa książek dla dzieci
W ramach wystawy prezentujemy wybrane, najbardziej atrakcyjne graficznie i tekstowo pozycje polskiej literatury dziecięcej wydane w ostatnich latach. Wyboru prezentowanych tytułów dokonano dzięki sugestiom Instytutu Książki.

13.00 -13.30 KAFE OSLO
Praktyczna nauka jęz. Polskiego

Błyskawiczny kurs jęz. polskiego dla wszystkich Norwegów, którzy chcieliby się porozumieć ze swoim hydraulikiem i poprawnie wymawiać polskie nazwiska (np. Adam Małysz, czy Stanisław Przybyszewski)!

AMALIE SKRAM hele dagen
Wystawa fotografii: POLSKA- Metamorfoza

Wystawa obejmuje fotografie czarno-białe i kolorowe, które przedstawiają Polskę wczesnych lat 1990-tych -w okresie przemian, oraz Polskę w okresie 2008-9. Michał Wasążnik (ur. 1956 w Warszawie) patrzy na swą ojczyznę oczyma fotografa i Polaka, nie tracąc jednak perspektywy gościa i turysty, gdyż od 1986 r. mieszka i prac uje w Oslo, gdzie fotografuje architekturę.

14.00-15.00 WERGELAND
Spotkanie z pisarką:
Sylwia Chutnik (ur. 1979) jest pisarką, kulturoznawcą i działaczką społeczną, której, według ocen krytyków, udało się zrewolucjonizować polski feminizm. Jej debiutancka powieść „Kieszonkowy atlas kobiet"( 2008) spotkała się z pochlebnymi recenzjami i zdobyła kilka nagród literackich. Z Sylwią Chutnik rozmawia Annette Orre. Rozmowa prowadzona będzie w jęz. angielskim.

17.00-17.45 WERGELAND
Polska poezja śpiewana w jęz. Norweskim
Wybór najważniejszych polskich tekstów powstałych w latach 1950-1990, których autorami są mistrzowie słowa, m.in. Julian Tuwim, Agnieszka Osiecka i Jacek Kaczmarski przetłumaczonych i śpiewanych po raz pierwszy w jęz. norweskim przez Jorna Simen Overli. Towarzyszy mu Espen Leite Skarpengland (akordeon). Norweskie tłumaczenia polskiej poezji śpiewanej to część projektu grupy Karuzela, polsko-norweskiego zespołu, który wykonuje nowe, zaskakujące interpretacje standardów polskiej piosenki. Grupa odbędzie turne po Norwegii wiosną 2011r.

18.00- 20.00 WERGELAND
Od literatury do filmu: „Wojna polsko-ruska"
Ekranizacja kontrowersyjnego debiutu Doroty Masłowskiej (ur. 1983), najbardziej popularnej pisarki młodej generacji, której debiut powieściowy stanowił największą sensację literacką minionego dziesięciolecia. „Wojna polsko-ruska" jest polskim wariantem „Trainspotting"; stanowi groteskową satyrę społeczną i z dystansu ukazuje życie zdezorientowanej młodzieży, żyjącej od imprezy do imprezy w świecie wypełnionym narkotykami, seksem i bezsensem.

NIEDZIELA, 7 LISTOPADA 2010

12.00- 13.30 BARNEROMMET SJEHERESAD
Fairytales in Polish and English Czytanie bajek po polsku i angielsku
Czytamy książkę M.Rusinka "Mały Chopin" - historię o tym, jak mały chłopiec o imieniu Fryderyk został znanym kompozytorem.

BARNEKAFEEN I NEDJMA CAŁY DZIEŃ
Wystawa książek dla dzieci
W ramach wystawy prezentujemy wybrane, najbardziej atrakcyjne graficznie i tekstowo pozycje polskiej literatury dziecięcej wydanej w ostatnich latach. Wyboru prezentowanych
tytułów dokonano dzięki sugestiom Instytutu Książki.

13.00 -13.30 KAFE OSLO
Praktyczna nauka jęz. polskiego
Błyskawiczny kurs jęz. polskiego dla wszystkich Norwegów, którzy chcieliby się porozumieć ze swoim hydraulikiem i poprawnie wymawiać polskie nazwiska (np. Adam Małysz, czy Stanisław Przybyszewski)!

AMALIE SKRAM hele dagen
Wystawa fotografii: POLSKA- Metamorfoza
Wystawa obejmuje fotografie czarno-białe i kolorowe, które przedstawiają Polskę wczesnych lat 1990-tych -w okresie przemian, oraz Polskę w okresie 2008-9. Michał Wasążnik (ur. 1956 w Warszawie) patrzy na swą ojczyznę oczyma fotografa i Polaka, nie tracąc jednak perspektywy gościa i turysty, gdyż od 1986 r. mieszka i pracuje w Oslo, gdzie fotografuje architekturę.

14.00-15.00 WERGELAND
Spotkanie z pisarzem: Wojciech Kuczok
Wojciech Kuczok (ur. 1972) jest pisarzem, poetą, krytykiem filmowym i autorem scenariuszy. Podejmuje tematy tabu dot. przemocy w rodzinie, niezdrowych relacji międzyludzkich, traumatycznych przeżyć, ludzi mających problemy ze swoim stosunkiem do otaczającego świata i siebie samych. Z Wojciechem Kuczokiem rozmawia Aldona Szczepańska. Rozmowa przebiegać będzie w jęz. polskim przy udziale tłumacza.

15.00-16.30 WERGELAND
Od literatury do filmu: „Pręgi"
Film oparty jest na motywach powieści „Gnój" (2004). Jest to współczesny dramat psychologiczny o dysfunkcyjnej rodzinie, w której ojciec znęca się nad synem zarówno psychicznie, jak i fizycznie.


KONTYNUACJA POLSKICH DNI

PIĄTEK, 12 LISTOPADA 2010

18.00-19.00 WERGELAND
Spotkanie z pisarzem: Marek Krajewski
M. Krajewski odniósł duży sukces, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, dzięki swym powieściom kryminalnym. „Widma w mieście Breslau" i „Dżuma w Breslau" zostały przetłumaczone także na jęz. norweski przez Anne Walseng i wydane przez Vigmostad & Bjorke. Z Markiem Krajewskim rozmawiać będzie norweski znawca i miłośnik kryminałów Nils Nordberg. Współpraca: Wydawnictwo Vigmostad & Bjorke.

LITERATURA! Jaki jest dzisiaj status polskiej literatury?

Na Dni Polskie Nowa Polska przygotujemy specjalny katalog, w którym pragniemy ukazać różnorodne strategie obrane przez pisarzy w celu opisania otaczającej ich polskiej rzeczywistości.  Katalog zawiera fragmenty powieści 15 polskich pisarzy współczesnych w tłumaczeniach na jęz.norweski!

www.oslo.polemb.net
www.litteraturhuset.no


 

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok