Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

OSLO W CZASIE WOLNYM Część II – atrakcje na wolnym powietrzu

 
 Monolitten, Foto: Magda Ułas
Kontynuujemy naszą wycieczkę po stolicy Norwegii. Oslo, niedoceniane nieco przez turystów i samych Norwegów, oferuje szeroki wachlarz atrakcji dla każdego. Tym razem, licząc na ładną pogodę, wybierzemy się na wycieczkę po najlepszych i najpiękniejszych miejscach pod chmurką.


Park rzeźb

Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych atrakcji w Oslo jest Frognerparken z parkiem rzeźb Gustava Vigelanda. Turyści wytrwale pokonują „wysadzaną" posągami drogę, docierając do centralnego ... może nazwijmy go obeliskiem, dobrze? Tradycją odwiedzających stało się fotografowanie się w pozach naśladujących wybrane figury - im więcej akrobacji, tym lepiej. W południowej części parku znajduje się Muzeum Miasta Oslo, a za nim, po drugiej stronie ulicy, Muzeum Vigelanda. Mieszkańcy Oslo wybierają chętniej ośrodek sportowy na północy parku, plac zabaw dla dzieci i rozległe błonia, na których grają w plenerową grę kubb lub grillują. O tym, jak bardzo jest to popularne, świadczy fakt, że w parku ustawiono specjalne kosze przeznaczone tylko na zużyte jednorazowe grille.

fontanna_w_parku_vigelanda.jpg 
Fontanna w parku Vigelanda, Foto: Magda Ułas


Deptanie po kulturze


Pierwszym budynkiem, witającym turystów przypływających do Oslo statkiem wycieczkowym lub promem, jest słynna opera. Wyłożonej białymi płytami budowli nie sposób nie zauważyć. Nie wszystkim podoba się nowoczesna architektura, ale, bądźmy szczerzy: z niewielu rzeczy mieszkańcy Oslo są bardziej dumni. Dach opery jest jednym z najpopularniejszych celów spacerów w słoneczne i nieco mniej słoneczne dni. W czasie deszczu i w zimie należy jednak bardzo uważać, bo śliskie płyty mogą się poważnie przyczynić do powstania braków w uzębieniu, a norwescy dentyści do tanich nie należą.

 opera_w_oslo.jpg
Opera w Oslo, Foto: Magda Ułas
 


Twierdza i zamek


Wysokie mury, widoczne doskonale tak z nabrzeża, jak i z morza, i wystrzelające zza nich jeszcze wyższe mury - to duma Oslo, twierdza Akershus. Wybudowana w XIV wieku przez króla Håkona V Magnussona, w pierwszej połowie XVII wieku przebudowana w stylu renesansowym, wznosi się do dziś nad wodami Oslofjorden. W jej murach znalazło dla siebie miejsce Muzeum Ruchu Oporu (Norges Hjemmefrontmuseum) i sezonowa scena teatralna. Latem można obejrzeć twierdzę z przewodnikiem - wycieczki odbywają się po norwesku i angielsku. Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie kompleksu są maj i czerwiec, gdy kwitną bzy i kasztanowce, a we wnętrzu twierdzy różnobarwne tulipany.

wschodnie_wejcie_do_twierdzy_akershus.jpg 
 Wschodnie wejście do twierdzy Akershus, Foto: Magda Ułas


Niedoszłe lotnisko


Poszukujący pięknych widoków na Oslo powinni wybrać się na Ekeberg. Rozległe tereny zielone na północny wschód od centrum miasta były niegdyś brane pod uwagę jako miejsce na nowe stołeczne lotnisko. Ostatecznie port lotniczy powstał gdzie indziej, a Ekeberg pozostało terenem rekreacyjnym z parkami, placami zabaw dla dzieci, klubem tenisowym, minigolfem, szkółką jeździecką i ... rytami skalnymi z epoki kamiennej.

Opalanie w kościele i inne atrakcje


Do czasu wielkiego pożaru w 1624 roku Oslo znajdowało się nieco na wschód od obecnego centrum, u stóp Ekeberg (obecnie Gamlebyen). Część zabudowań zachowała się do dziś w formie ruin, skupionych w dwóch miejscach: Middelalderspark w okolicy Vannspeilet i Minneparken w okolicy St. Hallvards plass. W ruinach katedry św. Hallvarda do dziś można oglądać płyty nagrobne, co nie przeszkadza niektórym mieszkańcom Oslo w opalaniu się na starych murach. Z kolei nad Vannspeilet odbywa się w czerwcu rodzinny festyn średniowieczny. Oslo ladegård przy skrzyżowaniu Oslogate i Bispegata organizuje na tym terenie wycieczki z przewodnikiem.

 

Piknik w klasztorze i plażowanie pod armatami


Kilka minut promem od centrum miasta leży Hovedøya. Na niedużej wyspie znajdują się ruiny klasztoru cystersów z 1147 roku. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że to samotne miejsce, w którym można spokojnie pomyśleć. Na wyspie, którą można obejść wokół w mniej niż godzinę, zmieściły się, oprócz klasztoru: dwa rezerwaty, umocnienia z czasów napoleońskich (w tak zwanym Kommandantboligen działa Teatr Letni), kawiarnia, plaże z zapleczem, boiska, Szkoła Morska i przystań jachtowa.

klasztor_na_hovedoya.jpg 
 Klasztor na Hovedoya, Foto: Magda Ułas


Osloeńska „Praga"


Jeszcze kilkanaście lat temu położona na wschodnim brzegu Akerselva Grünerlokka była jedną z najbrudniejszych i najniebezpieczniejszych dzielnic Oslo. Potem jednak odkryli ją studenci i artyści i... dziś jest jedną z najbardziej barwnych i najlepiej utrzymanych dzielnic. Kolorowe kamieniczki, liczne restauracje, kawiarenki, parki i pchle targi przyciągają jak na razie głównie mieszkańców, choć zagląda tam także coraz więcej turystów.

Akerselva, dzieląca dawniej Oslo na bogaty zachód i fabryczny wschód, jest dziś popularnym szlakiem spacerowym, urozmaiconym wodospadami, kładkami, restauracyjkami i klubami. Szczególnie warto wybrać się tam w drugiej połowie września - wieczorem ostatniego dnia lata brzegi rzeki rozjaśniają tysiące świeczek i lampionów, a wzdłuż jej biegu organizowane są koncerty i zabawy.

grunerlokka.jpg 
 Grunerlokka, Foto: Magda Ułas


Ogród botaniczny


Miłośnicy Muncha i roślin, a także ci, którzy nie wierzą w istnienie spokojnych miejsc niemal w centrum miasta, powinni wybrać się do miejskiego ogrodu botanicznego na Tøyen. Rozległy ogród podzielony jest na sekcje, takie jak: Ogród Zielny (Urtehagen), Ogród Skalny (Fjellhagen) czy Ogród Prababci (Oldemors hage). Stworzono także specjalną sekcję dla osób niepełnoprawnych - mogą się tam poruszać odwiedzający na wózkach, a tabliczki z nazwami i opisami roślin mają również wersję w języku Braille'a. Jeśli pogoda nagle się pogorszy lub znudzi nam się chodzenie po parku, można odwiedzić jedno z trzech położonych tuż za rogiem muzeów - oprócz Munch-museet w okolicy znajdują się również Muzeum Zoologiczne i Muzeum Geologiczne.

 

Las i woda


Na północnym skraju miasta, za ostatnią stacją T-Bane nr 3, znajduje się jeden z najpopularniejszych obszarów rekreacyjnych Oslo - jezioro Sognsvann. Niewielki zbiornik wodny - obejście jeziora zajmuje ok. pół godziny - jest rajem dla plażowiczów, spacerowiczów, biegaczy i piknikowiczów - o każdej porze roku można tu spotkać pojedynczych ludzi, pary i całe rodziny. W drodze powrotnej można uzupełnić stracone kalorie w niewielkim barze na południowym brzegu jeziora, serwującym cieniutkie norweskie gofry ze śmietaną, dżemem i brązowym serem.

 sognsvann_o_zmierzchu.jpg
 Sognsvann o zmierzchu, Foto: Magda Ułas


Ten artykuł w żadnym razie nie wyczerpuje wszystkich możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w Oslo. Powinno się jeszcze wymienić Paradisbukta, Langøyene, kompleks narciarski Grefsenkollen, Frognerseteren z torem saneczkowym itd., itp., itd. Stolica Norwegii oferuje atrakcje dla każdego, kto wie, czego szuka, i kto jeszcze nie jest pewien. I tak naprawdę wcale nie potrzeba do tego idealnej pogody - jak mawiają Norwegowie: nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania.

Przydatne strony www:

www.visitoslo.com
www.oslo.kommune.no

 

 

Dojazd i dodatkowe informacje

Akershus festning

0015 Oslo

www.forsvarsbygg.no/nasjonalefestningsverk/Festningene/akershus-festning

Hjemmefrontmuseet

http://www.forsvaretsmuseer.no/nor/Hjemmefrontmuseet

Tramwaj 12 (przyst. Christiania torv)

Zamek wewnętrzny czynny sb-nd 12.00-17.00*

Bilety: dorośli 70 NOK, dzieci 30 NOK, emeryci/studenci 50 NOK, bilet rodzinny 175 NOK

Hjemmefrontmuseet czynne

pn-pt 10.00-16.00, sb-nd 11.00-16.00

Bilety: dorośli 50 NOK, dzieci 25 NOK

Botanisk hage

Sars' gate/Monrads gate, Tøyen

0562 Oslo

www.nhm.uio.no

Tramwaj 17 / autobus 31 z Jernbanetorget (przyst. Lakkegata skole)

T-Bane (przyst. Tøyen)

Czynny pn-pt 07.00-17.00, sb-nd 10.00-17.00

Ekeberg

Tramwaj 18, 19 (przyst. Sjømannskolen)

Autobus 34 (przyst. Ekeberg camping)

Autobus 74 (przyst. Ekeberg camping, Ekeberghallen)

Frognerparken

Tramwaj 12 (przyst. Vigelandsparken)

Gamlebyen

 

Oslo ladegård

Oslo gate 13

0192 Oslo

www.oslo.kommune.no/ladegard

Tramwaj 18, 19 z Jernbanetorget (przyst. St. Hallvards plass)

Letnie wycieczki z przewodnikiem:

Gamlebyen - śr 18.00, nd 13.00

Oslo ladegård - nd 15.00

Bilety: dorośli 40 NOK, dzieci 20 NOK

Grünerlokka

Tramwaj 11, 12, 13 z Jernbanetorget (przyst. Schous plass, Olav Ryes plass, Birkelunden)

Hovedøya

Autobus 60 z Jernbanetorget (przyst. Vippetangen)

Tramwaj wodny 92, 93 z Vippetangen

Den Norske Opera & Ballett

Kirsten Flagstads plass 1

0106 Oslo

www.operaen.no

Tuż przy stacji Oslo S.

Sognsvann

T-Bane 3 (przyst. Sognsvann)

* Godziny otwarcia aktualne do końca marca, w sezonie muzea są otwarte dłużej.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok