Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Nowy film o wyprawie „Kon-Tiki” wypromuje muzeum Kon-Tiki

 
 Tratwa Kon-Tiki w muzeum Kon-Tiki
Muzeum Kon-Tiki na półwyspie Bygdøy w Oslo to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii. Dyrekcja muzeum spodziewa się, że nowy film o wyprawie Kon-Tiki, który będzie pokazywany na całym świecie, sprawi, że liczba turystów odwiedzających muzeum jeszcze się zwiększy.


Turystyczna lokomotywa

Już teraz przed muzeum zajeżdżają całe autobusy pełne turystów, wśród których można usłyszeć języki z wszystkich zakątków świata.

Szef marketingu muzeum, Halfdan Tangen, ocenia, że dzięki filmowi ich liczba wzrośnie co najmniej o 20%, z czego do wiosny i lata przyszłego roku większość nowych zwiedzających będą stanowić Norwegowie.

- Film „Kon-Tiki”będzie turystyczną lokomotywą dla całego Oslo – cieszy się Tangen.

Wczoraj w muzeum Kon-Tiki odbyła się promocja filmu oraz akadmia ku czci Thora Heyerdahla i jego dokonań, a tratwa z balsy, która odegrała w filmie rolę oryginalnej „Kon-Tiki” cumowała przy nabrzeżu muzeum.

Gorączka „Kon-Tiki”

- Film będzie pokazywany na całym świecie, więc myślę, że od przyszłego lata zauważymy znaczący wzrost liczby turystów zagranicznych w muzeum. Spodziewamy się prawdziwej gorączki, czy też „Kon-Tiki” – mówi Tangen, który w ciągu ostatnich dwóch lat podróżował po Europie i Rosji z wykładami pt. „Thor Heyerdahl, Kon-Tiki i wartość Oscara”.

Thor Heyerdahl stał się znany na całym świecie dzięki Oscarowi za najlepszy film dokumentalny, którego zdobył w 1951 jego film o wyprawie do Polinezji na tratwie z balsy.
Tamten film „Kon-Tiki” został obejrzany przez miliony ludzi na całym świecie, najpierw w kinach, potem w telewizji. Nowy film, niezależnie od tego, czy dostanie Oscara, czy nie, też będzie światowym fenomenem, a muzeum na Bygdøy zapewne przysporzy mnóstwo nowych zwiedzających.

Kontynuować dzieło Heyerdahla
Dla Thora Heyerdahla juniora (syna słynnego podróżnika), który jest przewodniczącym zarządu muzeum, najważniejsze jest to, by zysk z prowadzenia muzeum był przeznaczany na dalsze badania i projekty w duchu Thora Heyerdahla.

- Nadwyżka ze sprzedaży biletów do muzeum jest przeznaczana na badania i projekty, które kontynuują i rozwijają to, co zaczął mój ojciec, między innymi badania DNA ludzi z Wyspy Wielkanocnej Ameryki Południowej, które potwierdzają, że były między nimi kontakty przed epoką europejskich wielkich odkryć geograficznych, a zatem, że ojciec miał rację – mówi Heyerdahl junior.

MUZEUM KON-TIKI

• Prywatne muzeum na półwyspie Bygdøy w Oslo, eksponujące łodzie, tratwy oraz inne pamiątki z wypraw Thora Heyerdahla (1914-2002)

• Heyerdahl zasłynął tym, że w 1947 roku przepłynął wraz z towarzyszami Ocean Spokojny na tratwie z balsy „Kon-Tiki”. Potem nastąpiły kolejne wyprawy na łodziach z sitowia: „Ra”, „Ra II” oraz „Tigris”.

• W muzeum można też podziwiać zbiór eksponatów, które Heyerdahl przywiózł ze swoich wykopalisk na Wyspie Wielkanocnej oraz kopię jednej ze słynnych kamiennych figur z tej wyspy.

• Codziennie w muzeum wyświetlany jest film dokumentalny „Kon-Tiki”, za który Heyerdahl dostał w 1951 roku Oscara. Sama statuetka również znajduje się w muzeum.

 


Źródło: Dagbladet

 





Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok