Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Norweskie Alpy – Dovrefjell i Trollheimen

 
 Sunndalsøra, foto: Wikipedia
Opuszczamy miasto i wybrzeże, tym razem nie interesują nas muzea ani kawiarnie. Buty na nogi, plecak na plecy i ruszamy w jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych łańcuchów górskich w Norwegii – Dovrefjell i Trollheimen.



Dovrefjell i Trollheimen rozciągają się na terenie Møre og Romsdal i Sør-Trøndelag. Położone nieco bardziej na południe Dovrefjell stanowią naturalną granicę Trøndelagu. Od stuleci biegły tędy szlaki do Trondheim i tamtejszej katedry, wiele dawnych dróg pątników służy teraz turystom. Najwyższy szczyt – Snøhetta, wznosi się na wysokość 2286 m n.p.m. Obszar Dovrefjell jest niemal w całości objęty ochroną w dwóch parkach narodowych. Trollheimen rozciąga się nieco bardziej na północ, najwyższy szczyt – Trolla – sięga 1850 m n.p.m. Choć góry powstawały przez miliony lat, aż do lat osiemdziesiątych XIX wieku łańcuch nie miał spójnej nazwy. Dopiero norweski dziennikarz, pisarz i prawnik Håkon Løken nadał górom nazwę Trollheimen, której wkrótce zaczęto używać w Norweskim Towarzystwie Turystycznym (Norsk Turistforening). Dziś Trollheimen jest nazwą oficjalną, znaną w Norwegii i za granicą. Trzeba przyznać, że zarówno „Dom Trolli”, jak i jego południowi sąsiedzi, są bardzo bogato urządzeni. Znajdziemy tu malownicze doliny, liczne wodospady, trasy rowerowe i piesze, ośrodki narciarskie i gościnne hytty. A więc komu w drogę, temu czas.

trollheimen_se.jpg 
 Widok na Trollheimen, foto: Wikipedia

W krainie piżmowołów
Dovrefjell og Sunndalsfjella nasjonalpark jest największym zwartym obszarem chronionym w Norwegii. Na tych terenach zachowała się nietknięta górska flora i fauna, m.in. lisy, renifery, orły i piżmowoły. W 2002 roku w Gjøra powstało Sunndal Nasjonalparksenter. Można się tam sporo dowiedzieć o historii i współczesności Dovrefjell, a także napić się kawy i zjeść gofra. Można też wynająć przewodnika na wycieczkę do wąwozu Åmotan, do którego spadają trzy potężne wodospady. Największe wrażenie robią wiosną po roztopach, ale nie można im odmówić urody również w inne pory roku.

pilgrimsleden_dovrefjell.jpg 
 Dawny szlag pielgrzymi w Dovrefjell, foto: Wikipedia

W sercu gór
W samym sercu Trollheimen, na południowy wschód od Surnadal, w dolinie Todalen, znajduje się zagroda Kårvatn. Miejsce to zasiedlone było już w XV wieku. Pierwsi turyści dotarli tu pod koniec XIX wieku i zdecydowanie zmienili sposób funkcjonowania tego miejsca. Dziś nadal hoduje się tu mleczne krowy, ale główną rolę odgrywa właśnie turystyka. Można tu przenocować i zasięgnąć informacji o Trollheimen w urządzonym w zagrodzie mini muzeum. Miejsce to stanowi doskonały punkt wypadowy do dalszych wycieczek w góry, zarówno na wymagające trasy, jak i na rodzinne spacery. Zaledwie 20 minut od Kårvatn znajduje się ponadto jeden z najpiękniejszych wodospadów w Trollheimen – studziesięciometrowy Nauståfossen.

trollheimen.jpg 
 Trollheimen zimą, foto: Wikipedia

Najpiękniejsza dolina Norwegii
Między Sunndalsøra i Tingvoll, nieopodal drogi RV 70 znajduje się wylot Innerdalen, uważanej przez wielu za najpiękniejszą dolinę Norwegii. Kilkukilometrowy spacer nad krystalicznie czystą (i lodowato zimną) wodą, w cieniu majestatycznych szczytów, zalicza się do niezapomnianych przeżyć. W głębi doliny znajdują się dwa miejsca, gdzie można dobrze zjeść i przenocować – Renndølsetra i Innerdalshytta.

innerdalstrnet_cows.jpg 
 Innerdalen, foto: Wikipedia

Niezapomniane widoki
W Sunndalsøra ma swój początek jedna z najbardziej znanych tras turystycznych Norwegii – Aursjøvegen. Kręta, biegnąca wąską doliną Litledalen droga warta jest każdych pieniędzy. Na trasie, mającej w sumie 100 km, można m.in. zobaczyć jeden z najwyższych wodospadów w Europie – Mardalsfossen (657 m) i przepłynąć turystycznym promem jezioro Eikesdalsvatnet. Popularnym punktem widokowym, pojawiającym się na wielu pocztówkach z Norwegii, jest kilkusetmetrowy klif Aurstupet. Po jeziorach można pływać kajakiem i wędkować, na szlakach znajdziemy wygodne miejsca na odpoczynek i posiłek. Warto wziąć przykład z setek turystów, przemierzających tę malowniczą trasę na dwóch kółkach – nie będziemy namawiać do wzięcia udziału w wyścigu Aursjøritt, ale nie da się ukryć, że rower jest doskonałym środkiem lokomocji w tutejszych górach.

mardalsfossen_waterfall_norway_2004.jpg 
 Mardalsfossen, foto: Wikipedia

Długo by wymieniać pozostałe atrakcje Dovrefjell i Trollheimen. Wizyta w tym regionie pozostawia w człowieku głębokie przeświadczenie, że natura jest najwspanialszym architektem, któremu człowiek nigdy nie dorówna. „Dom Trolli” okazuje się niezwykle gościnny, pamiętajmy jednak, że góry są nieprzewidywalne, wybierając się tam, należy być dobrze przygotowanym.

Przydatne strony www:
www.visitkristiansund.com
www.visitnorway.com/en/Where-to-go/Fjord-Norway/Kristiansund-Nordmore/
www.todalen.no

 
Dodatkowe informacje 
Sunndal Nasjonalparksenter
Nisjamoen 6
6613 Gjøra
www.nasjonalparker.org 
Centrum jest otwarte od czerwca do połowy sierpnia.
 Rezerwacja grup jest możliwa od marca do listopada.
 
Stabburet - infosenter for Trollheimen
Kårvatn Gard
6645 Todalen
www.karvatn.no 
Muzeum można zwiedzać od końca czerwca
 do połowy sierpnia.
 




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok