Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
4
Skomentuj
agnieszka.kajka@mojanorwegia.pl 23 czerwca 2013
10:56
Rozrywka

Noc Świętojańska

 
 foto: nettavisen.no
Noc Świętojańska, znana w Norwegii pod nazwą Sankthans albo Jonsok przypada na 24 czerwca, jednak świętuje się ją dzień wcześniej, 23 czerwca. Święto upamiętnia nie tylko Jana Chrzciciela, ale również związane jest z początkiem lata oraz najkrótszą nocą w roku. Noc Świętojańską obchodzi się od wielu setek lat. Do 1771 był to dzień wolny od pracy, w niektórych kommune ten zwyczaj został utrzymany.Noc Świętojańska była przez długi czas najważniejszym świętem w Norwegii. W tym dniu rozpalano ogromne ogniska, tańczono, pleciono wianki z kwiatów. Obecnie również można natknąć się na ludzi, którzy świętują w ten sposób. W niektórych miejscach organizowane są wycieczki łodziami i pokazy sztucznych ogni, inni rozpalają grilla.

Jedzenie

Najpopularniejszym jedzeniem w Noc Świętojańską są dania z grilla, norweskie truskawki i rømmegrøten. Dzieci jedzą słodycze, tradycyjne w Noc Świętojańską placki posmarowane masłem, posypane cukrem. 

Ognisko 

Najważniejszym symbolem Nocy Świętojańskiej jest ognisko. Ogromne ogniska rozpalane są w całym kraju, najwięcej na wybrzeżu. Początkowo, ogniska rozpalane były po to, by odpędzić złe duchy – ogień przypominał słońce i miał wzmacniać jego siłę, ludzie tańczyli wokół ognia. Ogień powinno się rozpalać poprzez pocieranie drewna, albo przy użyciu krzesiwa.

Niektórzy na szycie ogniska mocowali kukłę, która symbolizowała stare czasy, z którymi chciano zerwać. W wielu miejscach Europy zabroniono rozpalania ognisk po tym, jak rozpowszechniono chrześcijaństwo – uznawano to za pogański zwyczaj.

Śluby dzieci 

Barnebryllup, czyli zwyczaj brania ślubów przez dzieci jest znany najbardziej w Vestlandet. Szczyt jego popularności przypadł na XIX-wiek. Dziecięce śluby symbolizowały siły życiowe i nowe życie.

Magiczna noc

Noc Świętojańska uznawana jest za magiczną. Młode dziewczyny powinny zebrać w tę noc siedem lub dziewięć różnych ziół i włożyć je pod poduszkę, żeby przyśnił się im przyszły mąż.

Woda zyskuje również szczególną moc w Noc Świętojańską. Zebrana rosa leczyła choroby oczu, święte źródła miały moc uzdrawiania.

Do dzisiaj wiele kobiet plecie wianki. Zwyczaj ten powstał wiele lat temu – kobiety zbierały kwiaty i plotły wianki po to, by bogowie obdarzyli je płodnością.

Słup Majowy (maistangen) symbolizuje drzewo. Słup ozdabiany jest kwiatami i wiankami, a świętujący tańczą wokół niego, by wzmocnić siły. Słup Majowy w cieplejszych krajach Europy pojawiał się już 1 maja, jednak w Norwegii nie było to możliwe ze względu na klimat – kwiaty zaczynały rozkwitać dopiero w czerwcu.

shansnettavisen.jpeg
foto: nettavisen.no


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Mateusz Kmieć
Mateusz Kmieć 02-10-2013 23:38

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Gabriel PROTEST Gabriel PROTEST
Gabriel PROTEST Gabriel PROTEST 30-06-2013 22:25

WilhelmTell82 napisał:
A ty za kogo się uważasz ...?
Jestem ateista..

HA ... ha ...
To też Wiara ... !!! i to bardzo współczesna ...

---
Owszem , od Zarania Świadomości byli Wierzący i Niewierzący .
---
Jednym Narzucano Wiarę ...przez MOCNIEJSZYCH we wszystkim .
---
A Inni , przez Swoją Aktualną Wiedzę i takąż Niezależność , mogli sobie pozwolić na Wolność od Danej Wiary ...
---
Ty natomiast , jesteś zwykłym produktem ... Współczesnej Ekonomi Politycznej , której kulminacją był Totalitarny Komunizm ... bez względu na położenie Geopolityczne / Państwo / ...
---
Wielki Ateista ! ... Ha.. ha .. ha ...
---
By twierdzić iż Czegoś Nie Ma ... to trzeba to Samemu ... Naukowo i Rzeczowo Udowodnić ... !
---
A ty jedynie , Powielasz Zasłyszane Opowieści z Księgi o Kwiecie Paproci .

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Gabriel PROTEST Gabriel PROTEST
Gabriel PROTEST Gabriel PROTEST 24-06-2013 07:11

WilhelmTell82 napisał:[quote]...Chrzescijanie tylko przywlaszczyli to swieto od pogan,dodajac swoje elementy podobnie jak dzien 25 grudnia swieto boga slonca
A ty za kogo się uważasz ...?
Poganina , Chrześcijanina , czy też takiego , który jeszcze nie znalazł swojego miejsca , wśród wierzeń przypisanych Ssakom , których mózg ma wysoko wykształcone postrzeganie otoczenia , nie tylko do przetrwania ...
---
Pytam się o twoją indywidualną i świadomą decyzję Dorosłego Osobnika , a nie o Fakt narzucony Niemowlakowi przez Rodzicieli ..
---
Zamiast cieszyć się dniem dzisiejszym to szukasz wszędzie jakiejś dziury i dzielisz włos na sześć części .
---
Naprawdę trudno ... jest Mi zrozumieć , takich Malkontentów ...

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas