
Norweskie Towarzystwo Turystyczne (DNT) wytypowało dziesięć najpopularniejszych tras turystycznych w norweskich górach. Każda z nich dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Oto one:
![]() |
Fot. visitnorway |
Prekestolen
Prekestolen, bądź Preikestolen ("Kazalnica") to płaskowyż, bądź też klif skalny położony nad północnym brzegiem fiordu Lysefjorden, niedaleko Stavanger.
Prekestolen to znany cel wycieczek w Rogalandzie, a najlepszy okres na odwiedzanie tej atrakcji turystycznej trwa od kwietnia do października. Wspinaczka na szczyt zabiera, w zależności od kondycji, od jednej do dwóch godzin.
Szczyt płaskowyżu jest niemal płaski i wznosi się na całe 604 metry nad poziom morza.
Wycieczka ze schroniska Preikestolen Fjellstue ma 3,8 kilometra długości, a różnica wzniesień wynosi 330 metrów.
Co roku Prekestolen odwiedza ponad sto tysięcy ludzi.
![]() |
Fot. visitnorway |
Besseggen
Besseggen lub Besseggi to grzbiet górski w Jotunheimen, w gminie Vågå (Oppland).
Sama wycieczka nie jest trudna, ale trzeba doliczyć czas na dotarcie na sam grzbiet.
Besseggen leży we wschodniej części Jotunheimen, a w czasie wycieczki można podziwiać widok intensywnie niebieskiego jeziora Bessvatn z jednej strony oraz głęboko szmaragdowego Gjendevannet z drugiej.
Wędrówka grzbietem Besseggen należy do najpopularniejszych górskich wycieczek w Norwegii. Co roku odbywa ją około 40 000 ludzi.
![]() |
Fot. visitnorway |
Gausta
Szczyt Gausta (Gaustatoppen), górujący nad miejscowością Rjukan w Telemarku, bywa często określany mianem najpiękniejszej góry w Norwegii.
Z dna doliny na szczyt trzeba podejść około 1600 metrów. Wycieczka w obie strony zabiera około trzech godzin.
Z Gaustatoppen roztacza się najbardziej rozległy widok w całej Norwegii. Podczas idealnych warunków pogodowych, przy dobrej widoczności panorama obejmuje obszar około 60 000 km², co odpowiada niemal jednej szóstej powierzchni całej Norwegii kontynentalnej.
Mówi się, że aż w 119 gminach norweskich można, po wejściu na jakieś wzniesienie, zobaczyć szczyt Gausta.
![]() |
Fot. wikipedia |
Kjerag
Kjerag to półka skalna po południowej stronie znanego nam już fiordu Lysefjorden w Rogalandzie. Nieco mniej popularna niż Prekestolen, stanowi prawdziwą mekkę dla skoczków spadochronowych i innych miłośników sportów ekstremalnych.
Co roku wielu skoczków skacze z Kjerag w stronę fiordu w dole, wykonując po drodze różne akrobacje.
We wschodniej części płaskowyżu Kjerag znajduje się skała o nazwie Kjeragbolten (Śruba Kjerag), głaz o objętości około 5 m³, zaklinowany pomiędzy ścianami skalnymi na wysokości 1000 metrów ponad powierzchnią Lysefjorden.
Wycieczka na Kjerag zajmuje dobre dwie godziny w jedną stronę. Dla wielu osób będzie zapewne dość wymagająca ze względu na stromiznę podejścia.
![]() |
Fot. wikipedia |
Galdhøpiggen
Galdhøpiggen to najwyższy szczyt Norwegii, położony w górach Jotunheimen, na terenie gminy Lom (Oppland).
Wznosi się na wysokość 2469 metrów nad poziom morza, a z wierzchołka roztacza się przepiękna panorama okolicznych gór.
Pierwszego wejścia na Galdhøpiggen dokonali w 1850 roku nauczyciel J. Arnesen, kantor kościelny J. Flaatten i rolnik Steinar Sulheim.
Trasa jest stosunkowo łatwa, można zabrać na wędrówkę dzieci przyzwyczajone do chodzenia po górach.
![]() |
Fot. wikipedia |
Rallarvegen
Rallarvegen to nazwa dla drogi roboczej, wybudowanej w związku z budową linii kolejowej Oslo-Bergen. Droga biegnie z Haugastøl do Myrdal i dalej, poprzez Vatnahalsen, do Flåm.
Obecnie droga ta jest jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w Norwegii. Co roku przejeżdża nią ponad 20 000 cyklistów.
Cała trasa liczy sobie 82 kilometry, tak więc po drodze raczej trzeba przenocować. Ewentualnie można wybrać się tylko na część trasy, na przykład z Finse do Myrdal.
Po drodze można podziwiać wysokie góry i zabytkowe drewniane budynki mieszkalne i pasterskie.
![]() |
Widok z Ulriken. Fot. Magda Ułas |
Górami z Fløyen na Ulriken
Fløyen, inaczej Fløyfjellet lub Fløiento jedna z gór otaczających Bergen i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego miasta.
Szczyt Fløyen leży 399 metrów nad poziomem morza i góruje nad samym centrum Bergen.
Na Fløyen można dojść wieloma drogami, można też ze szczytu wyruszyć dalej, na dłuższą wycieczkę. Najpopularniejszą z nich jest przejście górami na drugi pod względem popularności szczyt w okolicach Bergen, czyli Ulriken.
![]() |
Aurlandsdalen
Dolina Aurland (Aurlandsdalen) to górska dolina długości 40 kilometrów, położona w gminie Aurland w Sogn og Fjordane.
Dolina, otoczona wysokimi, stromymi górami, stanowi popularny cel dla wielu wycieczkowiczów.
Szlak turystyczny biegnący przez Aurlandsdalen pozwala podziwiać skały, wodospady, jeziorka oraz niezwykłe bogactwo flory i fauny. Szlak rozdziela się na dwa warianty, co pozwala dostosować wycieczkę do swoich osobistych preferencji ("górą" lub "dołem") lub też odbyć wędrówkę okrężną (dla wytrwałych).
![]() |
Fot. wikipedia |
Slogen
Pośród Alp Sunnmøre w gminie Ørsta w Møre og Romsdal wznosi się imponujący szczyt Slogen, o wysokości 1564 metrów nad poziomem morza.
Widziany od strony fiordu, sprawia wrażenie trójkątnej piramidy, godzącej prosto w niebo. Jednak pomimo niedostępnego wyglądu, jest stosunkowo łatwy do zdobycia.
Z wierzchołka roztacza się fantastyczny widok na okoliczne szczyty oraz zielone doliny nisko w dole, w okolicach fiordu Hjørundfjorden.
Wycieczka na Slogen to znakomita trasa jednodniowa, ale można również przenocować w schronisku Patchellhytta. Można też rozpocząć podejście od strony Ørsta, z Øye.
![]() |
Fot. wikipedia |
Trójkąty w Rondane i Trollheimen
Jeśli ma się do dyspozycji kilka dni, warto przejść klasyczną trasę zwaną trójkątem Rondane i zwiedzić najstarszy park narodowy w Norwegii.
To prosta wycieczka, nadająca się dla osób dopiero co zaczynających swą przygodę z górami. Rocznie trójkąt Rondane pokonuje 4-5 tysięcy osób.
Inna klasyczna trasa prowadzi przez ukwiecone góry Trollheimen. Jest tu miej tłoczno (jeśli o norweskich górach w ogóle da się powiedzieć, iż są zatłoczone), niż na trójkącie Rondane i napotkamy tu jedne z najbardziej przytulnych schronisk w całej Norwegii.
Wędrówkę rozpocząć można w dowolnym z "wierzchołków" trójkąta, czyli schroniskach Gjevilvasshytta, Jøldalshytta lub Trollheimshytta. Po drodze będzie można podziwiać piękną przyrodę i urocze drewniane chatki.
Źródło: Aftenposten Reise, Til fots i Norge
To może Cię zainteresować
31-07-2012 21:45
0
-1
Zgłoś