Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Nagroda im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Poznaj się na rodaku!

 
Jak może wyglądać spotkanie Polaka z Warszawy z rodakiem żyjącym w Argentynie, RPA bądź Chinach? Czy podróż może nas otworzyć nie tylko na egzotykę, ale i polskość? Do przeżycia takiej przygody zachęca Muzeum Emigracji w Gdyni w konkursie im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Pod hasłem „Poznaj się na rodaku!” zbierane są reportaże fotograficzne bądź filmowe o wyjątkowych osobowościach napotkanych w drodze.



Prace można nadsyłać do 10 stycznia 2014 roku a oceniać je będą Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, zdobywca Północnego i Południowego Bieguna, Chris Niedenthal – fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, autor bestsellerowej książki „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni – Karolina Grabowicz-Matyjas. Autor najciekawszej relacji otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas najważniejszej imprezy podróżniczej w kraju – Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni.

Poza krajem żyje blisko 20 milionów osób o polskim pochodzeniu, nietrudno więc w czasie zagranicznych wojaży spotkać rodaka. Mieszkają na wszystkich kontynentach, prawdopodobnie w każdym kraju na Ziemi. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba Polonii jest największa (sięga 10 milionów) czy Niemczech, ale i w Brazylii, RPA, Australii. Wśród nich spotkamy poważanych profesorów, ekscentrycznych artystów, przebojowych biznesmenów, szalonych pasjonatów najróżniejszych hobby, a czasami też cichych, niepozornych ludzi, którzy kilkoma słowami potrafią rozszerzyć horyzonty swojego rozmówcy.

Muzeum Emigracji w Gdyni zachęca zarówno doświadczonych globtroterów jak i zwykłych turystów by otworzyli się w czasie swoich podróży na rodaków za granicą. Jeśli spotkacie człowieka, który Was zafascynował, kto swoją postawą inspiruje innych, przełamuje schematy, burzy stereotypy, a może zmienił wasze życie – podzielcie się tym! Stwórzcie krótki reportaż w postaci kilku fotografii bądź filmu. Nie zapomnijcie opatrzyć go tekstem opisującym bohatera opowieści. Jury będzie szukało oryginalnych, ważnych, poruszających historii. Do fotografowania możecie użyć nawet telefonu komórkowego – najważniejszy jest człowiek, o którym opowiadacie. Spróbujcie przekazać jego historię i pokazać w jego naturalnym otoczeniu. Niektórych spotkań nie można zaplanować, jeśli jednak szykujecie się do wyjazdu warto zajrzeć na stronę www.muzeumemigracji.pl by poznać szczegóły regulaminu konkursu.

Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii – opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki. Historia zna wiele innych przykładów polskich emigrantów, którzy dokonywali przełomowych odkryć, ustanawiali rekordy, inicjowali rozwój gospodarczy, kształtowali życie polityczne w różnych rejonach świata. Poprzez Nagrodę Strzeleckiego Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie powiedzieć coś o dzisiejszym świecie, współczesnej Polonii i jej pozytywnych bohaterach, którzy czynią świat lepszym i ciekawszym.

Nagroda ma w tym roku swoją pierwszą odsłonę, ale została już wpisana w program kolejnych edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY. Stwarza to szansę na to, że za rok lub dwa inicjatywa otworzy nową perspektywę patrzenia na Polskę i Polaków.


nagroda_strzeleckiego_plakat.jpg


Muzeum Emigracji w Gdyni

Fundator Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego


W historycznym Dworcu Morskim w Gdyni powstaje jedyne w kraju Muzeum Emigracji. Pod znaczącym adresem – GDYNIA, ul. Polska 1 – na przełomie 2014/2015 roku zostanie otwarta placówka, dedykowana historii emigracji z ziem polskich. Fascynujące dzieje, które łączą miliony Polaków, a których losy bywały przemilczane, pomijane, a nawet fałszowane w Gdyni wreszcie wybrzmią po raz pierwszy. Wyjątkową oprawę dla tej opowieści gwarantuje niezwykły obiekt Dworca Morskiego, z którego od lat 30. setki tysięcy Polaków wypływało w świat na polskich transatlantykach.

Co to znaczy być emigrantem?


Historia emigracji to pełna emocji opowieść o odwadze, pragnieniu wolności, poszukiwaniu szczęścia. Wielka historia, miliony doświadczeń, ale także uniwersalna prawda o człowieku i jego tożsamości. Ten osobisty wymiar emigracyjnych opowieści to bliskie spotkanie z emigrantem, Polakiem, zwykłym człowiekiem, który konfrontuje się z nową rzeczywistością. To barwne historie o próbie realizowania marzeń, wizji dobrobytu czekającego gdzieś daleko, spektakularnych osiągnięciach, zetknięciu z egzotyką, ale także o trudności w pozostawieniu rodziny, dobytku, strachu przed nieznanym – a czasem – o braku alternatywy. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o nadziei i polskości, która zawiera się nie w zamkniętych granicach kraju, lecz w świadomości swoich nieograniczonych możliwości.

Węzeł kultury, nauki i rozrywki


Niezwykła ranga zagadnienia wymaga silnego oparcia w nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji kulturalnej. Powstające Muzeum Emigracji oprócz działalności ekspozycyjnej, popularyzatorskiej i edukacyjno-badawczej, będzie także prężnie działającym węzłem kultury i rozrywki. Połączenie wszystkich tych funkcji w jednym obiekcie możliwe jest zarówno dzięki szerokiemu spektrum programowemu, ale i ogromnej przestrzeni będącej do dyspozycji instytucji – to blisko 6000 m². W Dworcu mieścić się będzie kino studyjne, przestrzeń do działań teatralno-koncertowych, czytelnia, restauracja i kawiarnia z widokiem na morze i statki niemalże na wyciągniecie ręki. Instytucja o tak szerokiej ofercie programowej, ulokowana w postindustrialnym, portowym otoczeniu, daje realne szanse na wykreowanie miejsca, które wykroczy poza działania tradycyjnego muzeum i stanie się ważnym ośrodkiem na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.

Materiały prasowe:
Joanna Wojdyło
Rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni



Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok