Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Muzeum Emigracji w Gdyni

 
Muzeum Emigracji w Gdyni to jedyne miejsce w kraju, które ukaże historię emigracji  z ziem polskich.
To również jedna z zaledwie kilku tego typu placówek na świecie, w której opowieść ta może wybrzmieć w miejscu faktycznie związanym z tematem - niezwykłym budynku Dworca Morskiego, który przez lata służył obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.


To właśnie Gdynia stała się „oknem na świat" II Rzeczypospolitej, centrum polskiego wychodźstwa. Stąd, z Dworca Morskiego w Gdyni, setki tysięcy ludzi wyjeżdżało w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności.

Historia emigracji to historia niezwykle osobista, poruszająca - składają się na nią losy milionów ludzi.

Muzeum poprzez działania wystawiennicze i kulturalne pragnie możliwie wiernie przekazać emocje towarzyszące decyzjom o wyjeździe,  opuszczaniu najbliższych,  porzucaniu dotychczasowego życia  i  rodzinnego kraju; opowiedzieć o trudach podróży, zetknięciu z egzotyką, wielokulturowością i o budowaniu własnej tożsamości  na  nowych ziemiach.  Wprowadzić odwiedzających w trudne okoliczności wyjazdu emigrantów, ale także oddać ich pionierskiego ducha - pragnienie nowego, głód świata, nowości, który może być inspirujący także dziś, by podążać za głosem swoich indywidualnych celów, marzeń, powołań.

gdynia_ext01.jpg


Muzeum Emigracji stawia sobie za cel odpowiedź na pytania: jak, kiedy, dlaczego, dokąd i z jakim skutkiem emigrowali mieszkańcy ziem polskich.

Pragniemy opowiedzieć historię do tej pory często pomijaną, przemilczaną, nawet fałszowaną - choć jest to opowieść, która niejednokrotnie powinna napawać Polaków dumą. Wystawa będzie w głównej mierze dotyczyć emigracji w okresie kiedy przybrały one skalę masową (od drugiej połowy XIX w.) i sięgnie aż po czasy współczesne - historia emigracji to historia otwarta - wciąż rozszerzająca przedmiot możliwych linii narracji.

Wystawa stała Muzeum będzie wzmacniać siłę przekazu eksponatów i archiwaliów poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne,

scenograficzne środki wizualne, repliki, rekonstrukcje, multimedia, animacje komputerowe, materiał filmowy oraz inne środki budujące nastrój i umożliwiające interaktywność. Uniwersalizacja tematów oraz wybór nowoczesnych technik narracji ma służyć uzyskaniu jak najbardziej intensywnego i poruszającego  zaangażowania odbiorcy w tematykę emigracji i podróży.

Muzeum Emigracji stawia sobie również za cel zbudowanie nowoczesnej  instytucji kulturalnej,

która pod znamiennym adresem - Gdynia, ul. Polska 1,  łączyć będzie funkcje wystawiennicze, artystyczne, popularyzatorskie, naukowe oraz edukacyjne. Dworzec Morski, modernistycznym zabytek o powierzchni 2500 m² kw., wraz z przylegającym do niego Magazynem Tranzytowym, którego ogromna, otwarta przestrzeń to ok. 3600 m² kw., daje wspaniałą możliwość wykreowania miejsca, które wykroczy poza granice działania tradycyjnego muzeum. Monumentalny Dworzec położony przy nabrzeżu, w industrialnym otoczeniu prężnie działającego portu, pozwala odczuć bliskość morza i przywołuje wspomnienie podróży. Widok cumujących na wyciagnięcie ręki statków pozwoli zwiedzającym naturalnie przenieść się w narrację wystawy stałej, która prowadzona będzie w Magazynie Tranzytowym. Dworzec Morski posłuży zaś do stworzenia ośrodka szeroko pojętego ośrodka przemysłu kulturalnego - węzła kultury, nauki i edukacji. W obiekcie działać będzie kino studyjne, przestrzeń do działań o charakterze teatralnym i koncertowym, czytelnia jak i m.in. restauracja.

gdynia_ext02.jpg


Muzeum Emigracji w Gdyni jest obecnie w organizacji,

w styczniu b.r. ruszą prace inwestycyjne w Dworcu Morskim; przestrzeń wystawiennicza zostanie otwarta na przełomie 2014/2015 roku. Już teraz jednak prowadzona jest aktywna działalność kulturalna zarówno w Dworcu Morskim jak i w przestrzeni miejskiej. Aktualne projekty instytucji podkreślają potencjał kulturalny zawarty w tkance miasta i pozwalają nawet przypadkowemu odbiorcy na kontakt z projektami artystycznymi. Odwołując się do tematyki emigracyjnej Muzeum pragnie inicjować nowe zjawiska w kulturze, sięgać po nowatorskie formy działań kulturalnych by propagować swoją misję i trafiać do możliwie różnorodnego odbiorcy.

Poprzez szeroki wachlarz działań wystawienniczych u kulturalnych mamy nadzieję pokazać jak fantastycznym zjawiskiem jest polskość, która - zarówno dla Polaków w kraju jak i 20 milionów rodaków żyjących za granicą - nie potrzebuje granic, a świadomości swoich nieograniczonych możliwości.



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok