Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Rozrywka

Mission: Impossible 8 z norweską dotacją. Część filmu powstanie w kraju fiordów

Emil Bogumił

07 lutego 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Mission: Impossible 8 z norweską dotacją. Część filmu powstanie w kraju fiordów

Norwegia będzie tłem wydarzeń Mission: Impossible po raz trzeci. Fot. materiały prasowe Paramount Pictures

68 milionów koron norweskich przekaże Norweski Instytut Filmowy producentowi ósmej części hitu Mission: Impossible. Dotacja jest elementem specjalnego programu przeznaczonego dla zagranicznych twórców. Środki są przekazywane na rzecz dzieł, których tłem jest Norwegia.
68,6 mln NOK otrzyma Paramount Pictures, czyli producent filmu fabularnego Scorpio, znanego szerzej jako Mission: Impossible 8. To nie pierwszy raz, kiedy osoby odpowiadające za stworzenie kinowego hitu zawitają do Norwegii. Wcześniej, w siódmej części sagi, Tom Cruise wspinał się po skałach Preikestolenu, które miały imitować... indyjski Kaszmir. W 2020 roku kraj fiordów stał się tłem dla wydarzeń ukazanych w fabule Mission: Impossible 7. Wówczas Norweski Instytut Filmowy dofinansował produkcję kwotą 50 mln koron norweskich. Ekipa filmowa uzyskała również zwolnienie z zasad obowiązkowje kwarantanny wjazdowej.

Norweski Instytut Filmowy hojny dla zagranicznych producentów

Twórcy, którzy chcą ukazać w filmie Norwegię, mogą postarać się o zwrot 25 proc. kosztów poniesionych na terenie kraju fiordów. Warunek jest jeden – całość lub część międzynarodowego dzieła musi zostać sfilmowana w Norwegii. O dopłaty mogą starać się zarówno producenci kinowych hitów, jak i seriali. W tym roku o zwrot środków starało się siedmiu twórców z Norwegii oraz czterech z zagranicy. Norweski Instytut Filmowy przekazał im 292,1 mln NOK. Łączne koszty planów zdjęciowych w kraju fiordów wyniosły 1,122 mld koron norweskich.
Filmowym hitem z Norwegią w tle może okazać się również kolejna część przygód Jamesa Bonda pt. „Nie czas umierać”. Kolejna część filmowej sagi została wyprodukowana m.in. w Langvann, Nittedal i Andalsnes. Część wydarzeń rozgrywa się również na powszechnie znanej Drodze Atlantyckiej. Premierę superprodukcji zaplanowano na ósmego października 2021 roku.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok