Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Miasto róż – Molde i okolice

 
 Herb Molde, źródło: Wikipedia
Na północny wschód od Ålesund, które odwiedziliśmy kilka miesięcy temu, leży Molde. Choć to miasto na półwyspie Romsdal nie dorównuje wielkością norweskiej perełce art nouveau, pełni rolę centrum administracyjnego Møre go Romsdal. Nie to jednak interesuje nas najbardziej – w ”mieście róż”, jak często określane jest Molde, i nad brzegami okolicznych fiordów, znajduje się wiele wartych zobaczenia – i przeżycia – atrakcji.


W miejscu dzisiejszego Molde funkcjonowała od czasów średniowiecza osada handlowa. Oficjalnie prawa handlowe przyznano w 1614 roku. W czasie szwedzkiej okupacji w połowie XVII wieku Molde stanowiło silny punkt oporu przeciwko najeźdźcom. W XVIII–XIX wieku miejscowość wyrosła na ważny ośrodek przemysłu tekstylnego, a z czasem rozkwitła jako cel turystyczny – bywali tu m.in. niemiecki cesarz Wilhelm II czy następca brytyjskiego tronu. Wtedy właśnie miasto zyskało, dzięki swoim luksusowym hotelom, promenadom i parkom, miano „miasta róż”. 
Dwudziestowieczne dzieje miasta były o wiele bardziej burzliwe. 21 stycznia 1916 roku pożar strawił jedną trzecią zabudowy. Miasto podniosło się po tym stosunkowo szybko, o wiele mocniej naznaczyła je II wojna światowa. Tu właśnie schroniła się 23 kwietnia 1940 roku ewakuowana z Oslo norweska rodzina królewska, co na tydzień uczyniło Molde faktyczną stolicą Norwegii. Również państwowe rezerwy złota zostały przetransportowane na półwysep Romsdal i ukryte w fabryce ubrań. 25 kwietnia Luftwaffe zaczęło intensywnie bombardować miasto, najtragiczniejszym dniem okazał się 29 kwietnia, kiedy zniszczono zabytkowy drewniany kościół, a miasto zamieniono w morze płomieni. Obecnie Molde ma ok. 25 tys. mieszkańców i jest prężnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym i akademickim, o turystyce nie wspominając. 

Na górze róże… 
Najłatwiej poznać Molde i jego historię odwiedzając Romsdalmuseet. Muzeum ma 9 oddziałów, nieraz odległych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Zajmiemy się tylko niektórymi z nich. Najbliżej mamy do założonego w 1912 roku Bygde- og bygata w Molde – skansenu, w którym zgromadzono prawie 40 przykładów miejscowego budownictwa od XVII do XX wieku, w tym sześć ocalałych domów, służących za przykład, jak mogłaby dziś wyglądać miejska zabudowa, gdyby nie tragiczne pożary i bombardowania. Muzeum organizuje również spacery po mieście dla turystów, zaczynające się pod punktem informacji turystycznej na Torget. Ciekawym obiektem jest ponadto Chateuet – otoczony pięknym ogrodem pałacyk rodziny Hanssenów – właścicieli fabryczki, którą również można na miejscu obejrzeć. Stroniący od typowo miejskich widoków powinni za to udać się do Muzeum Rybołówstwa na leżącej nieopodal miasta Hjertøya. Placówka wygląda jak dawna wioska rybacka. Oprócz możliwości zobaczenia budynków, łodzi i sprzętu rybackiego, wyspa oferuje również miejsca na piknik i odpoczynek na łonie natury. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, będzie fakt, że dostać się do muzeum można jedynie drogą wodną.

moldepana.jpg 
 Panorama Molde, źródło: Wikipedia

Muzyka wśród kwiatów 
Melomani zdecydowanie powinni wybrać się do Molde w czerwcu, kiedy odbywa się tam najstarszy (istniejący od 1961 roku) i największy festiwal jazzowy na naszym kontynencie – Moldejazz, który wywraca życie w mieście do góry nogami. Podczas trwającej tydzień imprezy odbywa się ponad 100 koncertów i innych wydarzeń artystycznych, które gromadzą widownię sięgającą ogółem 100 000 osób. Więcej informacji można uzyskać na: www.moldejazz.no. 

W grocie Króla Gór 
Na północ od Molde, w kopalniach marmuru na obrzeżach Eide, urządzono niezwykły kompleks rodem z baśni o norweskich trollach lub opowieści o upiorze z opery. Wycieczka łodzią po rozciągającym się daleko w głąb góry oświetlonym podziemnym jeziorze to niezapomniane przeżycie, podobnie jak obiad w jaskini pod zwisającym ze sklepienia kryształowym żyrandolem. W kompleksie znalazło się również miejsce dla Nilsen Musset z pokaźną kolekcją starych samochodów oraz na salę koncertową i Wielką Salę z barem, mogącą pomieścić do 300 osób.  

aandalsnes_fra_kjerringplassen.jpg 
 Åndalsnes z Kjerringsplassen, źródło: Wikipedia

Jedzie pociąg z daleka… 
Położone niecałe 70 km od Molde nad brzegiem Romsdalsfjorden Åndalsnes to wymarzone miejsce dla miłośników kolei. Można stąd wyruszyć na wycieczkę jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Norwegii a może nawet i w Europie – Raumabanen. 144 km z Åndalsnes – Dombås z przystankiem w Bjorli pociąg pokonuje w godzinę 20 minut, mijając po drodze takie atrakcje jak słynna Ściana Trolli (Trollveggen) – najwyższa pionowa skalna ściana w Europie z licznymi trasami wspinaczkowymi – i Kylling bru – granitowy most z początków XX wieku, biegnący łukiem 59 metrów nad wodami rzeki Rauma (jego nazwa pochodzi od niedalekiego gospodarstwa, ale można ją przetłumaczyć jako "Most Kurczaków"). Wycieczka obejmuje powrót tą samą trasą do Åndalsnes, gdzie na stacji znajduje się jedna z najciekawszych norweskich kaplic. Kaplica Kolejowa Åndalsnes, wyświęcona 10 czerwca 2003 roku, urządzona została w wagonie kolejowym i jest najprawdopodobniej jedynym takim obiektem na świecie. Jest otwarta codziennie dla wiernych i odwiedzających. 

kylling_bru.jpg 
 Kylling bru, źródło: Wikipedia

Molde i jego okolice oferują niezwykłe bogactwo atrakcji, o których można by napisać książkę, nie tylko artykuł. Muzea i galerie sztuki, fantastyczne trasy piesze i rowerowe, zapierające dech w piersiach punkty widokowe, zapomniane wioski rybackie… Nie można zapomnieć o biegnącej po szkierach Atlanterhavsveien… Ale zostawmy sobie może kilka kąsków na kolejny raz? 

Przydatne strony www: 
www.visitmolde.com 
www. visitandalsnes.com

  Dodatkowe informacje 
Romsdalsmuseet
Per Åmdams veg 4
6413 Molde
www.romsdalsmuseet.no 
Godziny otwarcia:
Bygde- og bysamlingene i Molde
17.06-30.06 pn-pt 11.00-15.00, nd 12.00-15.00
01.07-31.07 pn-pt 11.00-17.00, nd. 12.00-17.00
01.08-12.08 pn-pt 11.00-15.00, nd 12.00-15.00
Spacery po Molde
01.07-15.07/23.07-31.07 pn-nd 12.00
Chateauet, Parkveien 42
Zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu
Fiskerimuseet på Hjertøya
24.06-05.08 pn-nd 12.00-17.00
Rejsy M/S Turøy
24.06-19.08 11.00-17.00 o pełnych godzinach
Powrót do Molde co godzinę 11.45-17.45
Ceny biletów:
Dorośli – 70 NOK
Emeryci/studenci –50 NOK
Dzieci poniżej 15 lat – wstęp wolny
Grupy > 30 os. – 60 NOK/os.
Spacery po mieście z przewodnikiem – 140 NOK
Rejsy M/S Turøy
Dorośli – 100 NOK
Dzieci – 50 NOK
Bilet rodzinny – 200 NOK 
Bergtatt opplevelser
Naas
6940 Eide
www.berg-tatt.no 
Godziny otwarcia:
Na zwiedzanie należy się wcześniej umówić. Należy wziąć pod uwagę, że mniejsze grupy mogą być przez organizatorów połączone w jedną większą. 
Raumabanen
Jernbanegt. 1
6300 Åndalsnes
www.nsb.no 
Wycieczka z przewodnikiem (norweski, angielski, niemiecki)
26.05-26.08 (cena: 220 NOK) 

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok