Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Miasto na kole podbiegunowym – Mo i Rana

 
Mo i Rana, foto: Wikipedia 
Z Bodø jedziemy krętą nadmorską drogą na południe. Tam, niemal na samym kole podbiegunowym, na końcu Ranfjorden, rozłożyło się Mo i Rana.


Zasiedlone w epoce kamienia Mo było od dawien dawna centrum handlu dla Helgeland. Region Rana słynął z wyrobu wysokiej jakości łodzi i produktów związanych z łowiectwem. Handel usankcjonowano ostatecznie w drugiej połowie XIX wieku. Okolice Mo i Rana są bogate w rudę żelaza i wodę, mogącą zapewnić energię elektryczną, co sprawiło, że przez szereg lat miasto stanowiło ośrodek przemysłu górniczo-hutniczego – liczba mieszkańców wzrosła w szybkim tempie z 2000 do 25 000. Obecnie przemysł ciężki stracił na znaczeniu. Dziś Mo i Rana (nazwa ta funkcjonuje w oficjalnych dokumentach dopiero od 1999 roku, wcześniej pisano po prostu „Mo”) ma nieco ponad 18 000 mieszkańców, co daje mu drugie (po Bodø) miejsce w Nordland.

mo_kirke_rana.jpg 
 Kościół w Mo i Rana, foto: Wikipedia

Najważniejsze informacje
Zaczynamy (co powoli zaczyna się robić standardem) od miejsca, w którym najłatwiej poznać historię i podstawowe fakty dotyczące miejsca, w którym jesteśmy. W Mo i Rana miejsce to nazywa się Rana Museum. Główna siedziba mieści się praktycznie w samym centrum miasta. Placówka jest jednocześnie muzeum historycznym i muzeum historii naturalnej – znajdziemy tu pełen przekrój dziejów tej okolicy. Informacje podane są po norwesku, angielsku i niemiecku, możliwe jest także zamówienie przewodnika w tych językach. Latem warto odwiedzić oddział terenowy muzeum, położone przy drodze E12 ok. 8 km od centrum Stennestet Friluftsmuseum. Można tu obejrzeć lokalne budownictwo z XVIII i XIX wieku. Podczas licznych imprez edukacyjnych gospodarstwa ożywają – zobaczymy wtedy, jak żyli i pracowali w obejściu dawni mieszkańcy. Warto zajrzeć do Stenneset zwłaszcza pod koniec czerwca, kiedy odbywa się tam barwny i gwarny festyn Stennesdagen.

ranamuseum02.jpg 
Rana Museum, foto: Wikipedia 

Kolorowe domki nad wodą
Mo i Rana miało w swojej historii więcej szczęścia niż wiele opisywanych już przeze mnie miast, dzięki czemu możemy dziś wybrać się na Moholmen. Na półwyspie wcinającym się w wody Ranfjorden znajduje się najstarsza część miejscowości, gdzie znajdziemy m.in. ślady po latach świetności tutejszej kopalni rudy żelaza i handlu ze Szwecją. Kolorowe drewniane budynki i budyneczki, wciąż używane i starannie odrestaurowane, wprawiają w dobry humor nawet w najbardziej szare dni. Doskonały spacer na chandrę.

mo-i-rana_moholmen.jpg 
 Moholmen, foto: Wikipedia

Potęga Matki Natury
Około 30 km na północ od miasta rozciąga się Saltfjellet-Svartisen nasjonalpark. Główną atrakcją tego terenu jest monumentalny lodowiec Svartisen. Tak naprawdę pod tą nazwą kryją się dwa odrębne lodowce: Vestre Svartisen ma 221 km2 i jest drugim po Jostedalsbreen lodowcem w Norwegii, zaś Østre Svartisen ze 148 km2 zajmuje miejsce czwarte. Ogółem Svartisen ma w sumie 60 języków, najpopularniejszym wśród turystów jest Austerdalsisen. Lodowiec można podziwiać z lądu i z wód Holandsfjorden. Dodatkową atrakcją jest możliwość ujrzenia tworzonego przez lód krajobrazu – niektóre dostępne dziś tereny jeszcze kilka dekad temu pokryte były grubą warstwą lodu.

glacier_svartisen_engabreen.jpg 
Svartisen, foto: Wikipedia 

Ciemność widzę, widzę ciemność
Potężna masa lodu nie jest bynajmniej jedyną atrakcją, jaka czeka na nas na terenie parku narodowego Saltfjellet-Svartisen. Znajdują się tam także wspaniałe jaskinie. Mniej wprawnym poleca się Grønligrotta – jedyną w Norwegii jaskinię ze sztucznym światłem. Wycieczka z przewodnikiem po wapiennych korytarzach, tworzonych przez lód i wodę od 700 000 lat trwa ok. 40 minut i jest możliwa od 6 czerwca do 30 sierpnia.
Bardziej zaprawieni w bojach powinni wybrać się do Setergrotta. Na zaopatrzonych w kombinezony, kaski i latarki śmiałków czekają pod ziemią przestronne sale o wysokości dochodzącej do 15 m, rzeźbione w marmurze korytarze i podziemna rzeka. Wycieczka przez to arcydzieło natury trwa niezapomniane dwie godziny. Jaskinia jest dostępna od 20 czerwca do 15 sierpnia.

grnligr_inng.jpg 
Wejście do Grønligrotta, foto: Wikipedia

Podsumowując krótko, Mo i Rana wydaje się niepozorne, ale to tylko pozory. Miasto tętni życiem, a i poza nim również znajdziemy dużą dawkę atrakcji. Może warto więc zboczyć z utartych szlaków i zawitać w to miejsce? 

Przydatne strony www:
mo-i-rana.net
www.visithelgeland.com
www.svartiskongensrike.no

  Dodatkowe informacje 
Rana Museum
Fr. Nansensgt 22
8601 Mo i Rana
Stenneset Friluftsmuseum
Stenneset 1
8601 Mo i Rana
www.helgelandmuseum.no 
Godziny otwarcia:
20.06-20.08 pn-pt 10.00-15.00, sb 11.00-15.00
Reszta roku pn-pt 10.00-15.00
Stenneset Friluftsmuseum jest otwarte w czasie imprez
i po wcześniejszym umówieniu.




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok