Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kopia wikińskiego wozu ze słynnego statku z Oseberg powstaje w Polsce!

 
 foto: Magda Szczepańska
Każdy, kto zwiedzał muzea w Oslo, na pewno zagościł także w Muzeum łodzi Wikingów na Bygdøy. Tam, bowiem znajduje się jeden z najcenniejszych norweskich zabytków kultury, a także symbol Norwegii – statek pogrzebowy z Oseberg, na którym pochowano kobietę wysokiego rodu. Jej ciało spoczęło na pięknie wykonanym i zdobionym drewnianym wozie. Obecnie kopia tego wozu powstaje w Polsce!



Pochówek królowej Åsy?


Najbardziej charakterystycznym fragmentem norweskiej historii jest tzw. okres wikingów, trwający w Skandynawii od ok. 800 do 1050 roku. Wikingowie, nie tylko wyprawiali się na statkach do innych części świata, aby odkrywać, grabić, zdobywać i handlować. Na łodziach wyprawiali także swoich zmarłych w zaświaty. Najsłynniejszym statkiem pogrzebowym jest Osebergskipet, stojący obecnie w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo należącym do Muzeum Historii Kultury. Statek ten został odkryty ponad sto lat temu w pochówku kurhanowym z okresu wikingów. Powstał w przybliżeniu w roku 820 n.e. i posłużył za miejsce wiecznego spoczynku prawdopodobnie królowej Åsy, która jak podają sagi miała być matką norweskiego króla Halvdana Czarnego, a babką Haralda Pięknowłosego, który po raz pierwszy zjednoczył większą część kraju pod swoim panowaniem.


woz1.jpg
Oryginalny wóz, z Oseberg obecnie znajdujący się w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. Fot. Magda Szczepańska

Współcześnie archeolodzy i historycy spekulują, kim naprawdę była pochowana na statku według pogańskiego obrządku kobieta. Nie ulega jednak wątpliwości, iż pochodziła ona z wyższych warstw ówczesnego, wczesnośredniowiecznego społeczeństwa.

Kobieta została wyposażona w liczne przedmioty, którymi być może otaczała się za życia, a które miały zapewne posłużyć jej po drugiej stronie. W ostatnią drogę ofiarowano jej również niewolnicę, a także zwierzęta w tym piętnaście koni, psy oraz byki. Ciało kobiety spoczywało na drewnianym wozie.

Wóz z Oseberg

Drewniany wóz pogrzebowy, na którym umieszczono ciało kobiety jest jednym z najpiękniejszych zabytków sztuki wikińskiej. Pokazuje niezwykły kunszt ówczesnych artystów. Wykonany został starannie, z dbałością o detale a wyrzeźbione na nim fantazyjne postaci ludzkie i zwierzęce a także ozdobne ornamenty tworzą kilka wspaniałych historii, pobudzających wyobraźnię.

Nie dziwi zatem fakt, iż muzeum podjęło się stworzenia kopii tego zabytku. Będzie ją można podziwiać już od 25.07, jako część wystawy Muzeum Historii Kultury.

Kopia wozu z Oseberg powstaje w Polsce

Z inicjatywy Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie przy współpracy z Fundacją na rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Patrimonium Europae”, kopia wozu z Oseberg powstaje także w Polsce!


woz2.jpg
W pracowni Piotra Baranowicza. Fot. Magda Szczepańska

Prace koordynuje snycerz, rzeźbiarz oraz uczestnik ruchu rekonstrukcyjnego – Piotr Baranowicz. Gotowy wóz stanie się jedną z atrakcji wolińskiego skansenu, znanego głównie z organizowanego tam co roku Festiwalu Słowian i Wikingów, na który ściąga z całego świata kilkaset rekonstruktorów, oraz dziesiątki tysięcy turystów, aby przenieść się na kilka dni w niezwykłą atmosferę życia we wczesnym średniowieczu.

Jak spory ogrom pracy trzeba włożyć w możliwie najwierniejsze odwzorowanie tego zabytku może świadczyć fakt, iż prace nad kopią wozu rozpoczęto w poprzednim roku, a potrzeba jeszcze wielu miesięcy, aby go ukończyć. Jest jednak szansa na to, iż będzie go można zobaczyć na Wolinie już wiosną przyszłego roku.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego prace nad kopią wozu w pracowni Piotra Baranowicza:

https://www.youtube.com/watch?v=blBw1vhCxWM

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o artyście i projekcie zapraszamy na strony:

http://www.piotrrzezbiarz.pl/

http://patrimonium-europae.org/2012/11/25/polsko-norweska-wspolpraca/

http://www.jomsborg-vineta.com/newsy/130-legendarny-w%C3%B3z-z-oseberg-powstaje-w-woli%C5%84skim-skansenie.html





Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok