Rozrywka
Kiedy właściwie ubrać choinkę?
7

-Mam wrażenie, że część osób zaczyna choinki ubierać coraz częściej, to wspaniałe! - cieszy się folklorystka i wykładowca na Uniwersytecie w Bergen, Eli Hausken.
Hauksen zajmuje się badaniem tradycji, według niej szybkie strojenie drzewka bożonarodzeniowego ma duże znaczenie:
-Jeśli dana tradycja traci na znaczeniu, to w efekcie się o niej zapomina. Tradycja ubierania choinki zmienia się, co pokazuje jak dużą wartość ma ona dla świętujących Boże Narodzenie.
Emerytowana etnolog z Uniwersytetu w Bergen, Wigdis Espeland, również zaobserwowała nowy trend, jednak nie podchodzi do niego tak entuzjastycznie:
-Zmiany dotyczą całego społeczeństwa, to coś nowego i współczesnego. Ma to związek z tym, że święta przybrały charakter komercyjny, a więc trzeba z nich wyciągnąć jak najwięcej zysków.
Choinko zielona...
Christiana Hitland Dalheim przystroiła świąteczne drzewko już w zeszłą sobotę. Chciała, by choinka miała czas na „aklimatyzację":
-Znalazłam najpiękniejsze drzewko i postanowiłam ustawić je w salonie. Mój mąż również był zdania, że choinka musi się zaaklimatyzować. W moim domu rodzinnym ubieraliśmy choinkę na tydzień przed świętami, zawsze czekaliśmy z niecierpliwością na ten moment.

Christina Hitland Dalheim przystroiła choinkę już w zeszłym tygodniu, foto: bt.no/Ørjan Deisz
Eli Hausken nie jest pewna, czy wczesne strojenie drzewek to wynik zmiany pokoleń:
-Najprawdopodobniej to mieszanka praktycznych powodów i nastawienia ludzi do świąt. Młode małżeństwa jeżdżą często na święta do swoich rodziców, dlatego najpierw chcą ubrać choinkę u siebie w domu, aby móc się nią nacieszyć. Nie ma też już powszechnej irytacji związanej z komercjalizacją świąt, szybciej wchodzimy w świąteczny nastrój.
„Współczesne" drzewka
Wigdis Espeland podkreśla, że zwyczaj ubierania choinki to „współczesny" zwyczaj. Po raz pierwszy choinki bożonarodzeniowe zawitały w norweskich domach pod koniec XVII wieku i sporo czasu upłynęło zanim zwyczaj ten został rozpowszechniony.
Norwegia podzielona była między dwa wzorce ubierania drzewka: w mieszczańskich rodzinach to rodzice zajmowali się strojeniem choinki, dzieci musiały w tym czasie czekać w innym pokoju. Zwyczaj ten opisał Henryk Ibsen w dramacie „Nora czyli dom lalki", wydanym w 1879 roku. Zdanie wypowiedziane przez tytułową bohaterkę otwiera akcję:
„Nora:
Heleno, proszę dobrze schować choinkę, żeby do wieczora, dopóki nie będzie przybrana, nie
zobaczyło jej któreś z dzieci."
Tower Press Gdańsk 2002, przełożył Jacek Frűhling

foto: wikimedia.org
Heleno, proszę dobrze schować choinkę, żeby do wieczora, dopóki nie będzie przybrana, nie
zobaczyło jej któreś z dzieci."
Tower Press Gdańsk 2002, przełożył Jacek Frűhling

foto: wikimedia.org
Na wsiach dzieci wraz z rodzicami jeździły po drzewko do lasu, następnie wspólnie je ubierano.
W Polsce zwyczaj pojawił się na przełomie XVIII i XIX wieku w miastach, z czasem drzewka zaczęto dekorować również na wsiach.
Kiedy należy drzewko wyrzucić? Są dwa obozy: wyrzucający 6 lub 20 stycznia.
A jak jest u was? Ubraliście już choinki, czy może czekacie z tym zwyczajem do Wigilii?
Źródło: bt.no, polityka.pl, pap.pl
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
1
19-01-2017 20:57
0
-4
Zgłoś
19-12-2013 19:56
0
0
Zgłoś
19-12-2013 17:59
2
0
Zgłoś
19-12-2013 17:25
1
0
Zgłoś
19-12-2013 17:14
0
-1
Zgłoś
17-12-2013 20:39
2
0
Zgłoś