Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Internetowa wystawa poświęcona polskim emigrantom w Norwegii - od XIX wieku do współczesności

Foto: www.opam.no
NORWEGIA/LILLEHAMMER - Od Nowego Roku ruszyła wystawa internetowa projektu dotyczącego polskich emigrantów w Norwegii, począwszy od XIX wieku, aż po dzień dzisiejszy. 


Na stronie można znaleźć zdjęcia, artykuły i narracje cyfrowe. Nowy schemat daje możliwość zagłębienia się i poznania dokładniej stosunków polsko-norweskich.

Głównym celem wystawy jest udokumentowanie współczesnej emigracji zarobkowej Polaków do Norwegii, która z powodu swoich rozmiarów stała się bardzo istotnym zagadnieniem.

Obecnie Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową w Norwegii i powoli stają się integralną częścią norweskiego społeczeństwa. Polacy zatrudniani są w różnych zawodach. Spotkać ich można począwszy od pól truskawek i placów budowy, poprzez wielkie stocznie i rafinerie ropy naftowej, szpitale, aż po uniwersytety.


Zobacz wystawę  o Polakach  w Norwegii on line 
www.opam.no

Jak mówi, lider projektu
Monika Sokół-Rudowska „Ważne jest, by potomkowie obecnych emigrantów mogli za kilkadziesiąt lat dowiedzieć się, jakie powody kierowały ich pradziadkami przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe z ojczyzny, a także jak wyglądało ich życie w Norwegii, gdy zaczynali zapuszczać w niej korzenie".

W wystawie ukazane zostało również, jaki wkład wnieśli Polacy w budowanie kultury, nauki i gospodarki Norwegii.


„Istotnym celem jest również ukazanie faktu, że stosunki polsko - norweskie mają historię dłuższą niż ostatnie 20 lat"
- dodaje
Sokół-Rudowska.

Projekt Polscy emigranci w Norwegii w XIX-XXI w. powstał przy współpracy Archiwum Państwowego w Krakowie i Opplandsarkivet avdeling Maihaugen w Lillehammer. Praca przy zbieraniu materiałów trwała trzynaście miesięcy - od 1. grudnia 2009 roku do 31. grudnia 2010 roku. Wystawę na żywo można było oglądać w muzeum Maihaugen w Lillehammer, do końca 2010 roku.


"W najbliższym czasie chcemy także rozwinąć i upowszechnić metodę aktywnej archiwizacji - sposobu pozyskiwania materiałów, które stwarza niepowtarzalną szansę zdobycia cennych danych" - zaznacza dyrektor archiwum Marit Homar.

Projekt sfinansowany został przez Fundusz Wymiany Kulturalnej Polsko Norweskiej i Norweski Mechanizm Finansowy.

Odwiedź wystawę on-line. Serdecznie zapraszamy! www.opam.no

MN/iLogic Media
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok