
Czy publiczność dopisze w Kutlurkirke Jakob w Oslo – jeszcze nie wiemy, ale wierzymy, że wśród widzów, znajdzie się także paru Polaków. – mówią aktorzy Teatru Gardzienice.
Jak dotąd na brak zainteresowania nie mogą narzekać. - 6. września – odpowiada nam przedstawicielka teatru - otwarcie projektu - wystawa i koncert pieśni z 33-letniego repertuaru Teatru - w kościółku w Borre - pełna publiczność. 12 września - Zgromadzenie artystyczne w Fossness - pełna publiczność. 18 – 19 września - GARDZIENICKI KOSMOS w Fossness Centre – pełna publiczność.
„Ogrody i ogrody teatru” – to tytuł projektu polsko – norweskiej wymiany rezydencjalnej teatrów: Gardzienice i Stella Polaris. Spektakle teatralne to tylko część programu. Stacjonujący w Stokke polski teatr już od 6 września prezentuje norweskiej publiczności swój długoletni dorobek – multimedialne wystawy zdjęć i fotogramów, archiwalne filmy, koncerty muzyki z repertuaru teatru. Obok wykładów i dyskusji przygotowano także cykl warsztatów prowadzonych przez Włodzimierza Staniewskiego i Mariusza Golaja, w których aktorzy prezentują techniki aktorskie i reżyserskie wypracowane w Teatrze Gardzienice, demonstrując przede wszystkim relacje między współczesnymi rytuałami teatralnymi i technikami teatralnymi starożytnej Grecji. Z podobnym programem, w ramach wymiany, teatr Stella Polaris gościć będzie w Lublinie. Warsztaty teatralne, koncerty, wystawy, spektakle, zajęcia teatralne dla dzieci – to niektóre z propozycji norweskiego teatru przygotowanych na cały październik.
„Tragedia uczuć i ambicji…” – zwięźle streszcza fabułę „Ifigenii w A…” reżyser spektaklu Włodzimierz Staniewski, dodając w jednym ze swoich wykładów: - Ileż to razy współcześnie na całym świecie jesteśmy świadkami podobnych dramatów - rozwody rodziców i dzieci, które stają się ofiarami. Starożytna tragedia posłużyła reżyserowi do zobrazowania kryzysu w relacjach współczesnej wspólnoty i upadku wartości w świecie, w którym liczy się głównie władza i ślepa wiara w rzekomo wyższe cele, uświęcające środki.
Gardzienicka interpretacja dramatu Eurypidesa powstała przy współpracy z Teatrem Starym w Krakowie, a muzykę do niej napisał Zygmunt Konieczny. Doczekała się także wersji filmowej, do której zdjęcia kręcił Wojciech Staroń. Przez trzy kolejne wieczory, od 25 do 27 września, w Kulturkirke Jakob w Oslo, będzie można zanurzyć się emocjonalnie w „rytuale ofiary”- poświęceniu życia córki Agamemnona, Ifigenii bogom. Spektaklom towarzyszyć będą także multimedialne pokazy zdjęć i projekcje filmów z archiwów Akademi Praktyk Teatralnych Gardzienice.
25 i 26 września, Kulturkirke Jakob, Oslo, godz. 19.00, 27 września godz.15.00
Dariusz Wojdygga - dariusz@mojanorwegia.pl
Foto: Piotr Znamierowski

To może Cię zainteresować