Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

3
Festiwal Polskich Filmów w Oslo

11 listopada, z okazji Dnia Niepodległości w Norweskim Domu Literatury odbędzie się jednodniowy festiwal polskich filmów. Będzie sznasa na obejrzenie perełek współczesnego polskiego kina. Wyświetlone zostaną filmy obyczajowe, animacje, dokumenty i jedna tragikomedia.

Mini-festiwal potrwa od 12 do 19:30 i będzie składał się z pięciu części:

  1. 12.00 - 12.15 Uroczyste otwarcie Dnia Polskiego
    12.15 - 14.00 Projekcja filmu "80 milionów" reż. Waldemar Krzystek, 105 min.

  2. 14.20 - 15.00 Projekcja filmu "Niech żyje pogrzeb" reż. Dariusz Błaszczyk, 40 min.
    15.00 - 15.30 Dyskusja z reżyserem i producentem filmu

  3. 15.45 - 16.05 Projekcja filmu dokumentalnego "Bubi" reż. Piotr Szczerbic 18 min.
    16.05 - 16.25 Projekcja filmu "Świteź" reż. Kamil Polak, 20 min. (adaptacja ballady Adama Mickiewicza)
    16.25 - 16.45 Projekcja filmów krótkometrażowych: "Animowanej historii Polski" reż. Tomasz Bagiński, 8 min. oraz "Drogi mistrza", 12 min.

  4. 17.00 - 17.40 Projekcja filmu "Sponsoring" reż. Małgorzata Szumowska, 100 min.

  5. 18.00 - 19.30 Projekcja filmu "Lęk wysokości" reż. Bartosz Konopka, 90 min.

Wstęp na każdą z tych części kosztuje 100 NOK, ale za 250 NOK można kupić karnet na cały dzień. Filmy pokazywane są z angielskimi napisami.



80 milionów (2011)

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i... cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.

 

Świteź (2010) 

Film jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Film powstał w warszawskim studiu animacji Human-Ark. Wszystkie postaci i elementy pojawiające się w filmie są powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która wzbogaciła animację w żyjącą tkankę faktury malarskiej.  

 

Animowana Historia Polski (2010) 

Odwieczna puszcza ciągnąca się po horyzont. Pomiędzy drzewami widać małą polanę skąpaną w promieniach słonecznego światła. W światło wchodzi woj dzierżący włócznię, którą wbija w sam środek polany. Zrywa się huraganowy wiatr, a w miejscu, w które wbito włócznię, wyrasta wczesnośredniowieczne miasto...  Tak zaczyna się ośmiominutowa animowana wyprawa przez tysiącletnią historię Polski - od Państwa Piastów po obrady Okrągłego Stołu i upadek komunizmu.  Projekt zrealizowano jednocześnie w dwóch wersjach: zwykłej 2D i stereoskopowej 3D.  Na Animowaną historię Polski składa się około 90 ujęć, w których dostrzec można w sumie 900 unikalnych postaci. Do ich stworzenia użyto ponad czterdziestu "postaci klocków", czyli modułów głów, torsów, rąk, uzbrojenia itp. Na potrzeby filmu stworzono ponad 150 ręcznie malowanych teł, z których kilkadziesiąt wykorzystano. 

   

Droga Mistrza (2010) 

Historia zawodnika uprawiającego nietypową dyscyplinę, który stara się zebrać pieniądze, by móc wyjechać na Mistrzostwa Świata do Lizbony.  Film zakwalifikowany do 7. Konkursu Filmów Amatorskich kilOFF, sekcji konkursowej kina nieprofesjonalnego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT Katowice 2011 i kontynuacji katowickiego Festiwalu Filmów Niezależnych kilOFF.

 Sponsoring (2011) 

Sceny z życia paryskich studentek dorabiających sobie prostytucją - w obiektywieMałgorzaty Szumowskiej, autorki "33 scen z życia" - jednego z najczęściej nagradzanych polskich filmów ostatnich lat.  Anna (Juliette Binoche), dobrze sytuowana dziennikarka, przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie sprzedające swoje ciała dziewczyny - Charlotte (Anais Demoustier) oraz Alicję (Joanna Kulig), które wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Odstręczający, ale też - ku zaskoczeniu Anny - na swój sposób pociągający.

   

Lęk wysokości (2011) 

Głównym bohaterem "Lęku wysokości" jest młody reporter telewizyjny. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił na oddział psychiatryczny, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca stopniowo zanurza się w świat jego przeżyć. Dowiaduje się nowych rzeczy także o sobie.

   

Norweski Dom Literatury (Litteraturhuset ) mieści się przy Wergelandsveien 29 w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Alicja Delicja

29-10-2012 16:22

noo, chyba się przejdę!

Kim Kolwiek

28-10-2012 15:55

Myślę,że ciekawe filmy i warto się wybrać... A co do linka kolegi Kamil75 to masz 100% racji. Niestety tak samo sprawa się ma do Żydów, Czarnoskórych i wielu wielu innych... Osobiście nic do nich nie mam ale spróbuj tylko coś powiedzieć.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok