
Narty w zasadzie można już odstawić. Nadeszła wiosna, a z nią czas na biegi przełajowe - coś dla tych, którzy lubią ruch i nie boją się pobrudzić, gdyż jedno jest pewne - błota na trasach nie zabraknie. Najbliższe okazje, by się z nim zmierzyć to bieg wokół Sognsvann oraz najbardziej wymagający bieg terenowy w okolicach Oslo - Råskinnet.
Oto niektóre z tegorocznych biegów przełajowych:
Sognsvann Rundt Medsols (bieg wokół jeziora Sognsvann): Pierwszy dzień biegania: 11. kwietnia. Więcej informacji: sognsvannrundtmedsols.no.
Råskinnet (nazwę można przełożyć jako coś w rodzaju "Do zdartej skóry" :) ): Sobota, 5. maja. Organizator: Ready. Zgłoszenia: ready.no.
Ulsrudvannet rundt (bieg wokół jeziora Ulsrudvannet): Pierwszy bieg 24. maja. Organizator: Klub sportowy Bøler (Bøler IF).
Nordmarkstraver'n: Bieg leśny przez Nordmarkę. 1. sierpnia. Organizator: Idrettslaget Koll.
Sørkedalsløpet: Bieg odbędzie się 4. września. Organizator: Stowarzyszenie sportowe Sørkedalen (Sørkedalen Idrettsforening).
Jeśli wierzyć entuzjastom takich biegów, wilgoć, zimno i błoto to świetna zabawa. Z pewnością biegi przełajowe zapewniają szybsze bicie serce i bliski kontakt z naturą, czasem bardzo bliski.
Coś dla twardzieli
Bieg Råskinnet, najtrudniejszy i najbardziej wymagający z wymienionych powyżej, odbędzie się w tym roku już po raz szesnasty. Zgłoszenia napływają do organizatora, klubu Ready, szerokim strumieniem. Najwyraźniej ludzie naprawdę cieszą się perspektywą biegania z wodą w butach i w błocie po pachy. Nie ulega wątpliwości, że w trakcie biegu można będzie nabawić się i zdartej/obtartej skóry (råskinn), i bąbli, i zakwasów, a do tego doświadczyć bliskiego spotkania trzeciego stopnia z błotem, wodą, bagnem (chodzenie, jak również bieganie po którym wciąga) i stromymi wzgórzami.
- Teren jest bezlitosny. Ten bieg to jest coś - mówi, nie kryjąc entuzjazmu, "generał" biegu Råskinnet, Per Morten Hoff. - Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Będą brudni i mokrzy, więc muszą pamiętać o suchych rzeczach na przebranie. Tej trasy nie da się pokonać suchą nogą.
Kobiety w przebraniu
Na samym początku Råskinnet był biegiem tylko dla mężczyzn.
- Nie chcieliśmy konkurować z biegiem Grete Waitz (bieg kobiecy, nazwany na cześć norweskiej lekkoatletki), który odbywał się tego samego dnia. Ale dziewczęta przebierały się za chłopców i startowały i tak, a kiedy zrezygnowano z organizowania biegu Grete Waitz, Råskinnet stał się oficjalnie biegiem koedukacyjnym. Jesteśmy dumni z tego, jak wiele kobiet w nim uczestniczy.
Na rozmaitych blogach można przeczytać o dzielnych mężczyznach tonących w bagnie, podczas gdy kobiety, które są lżejsze, "przepływają" po wierzchu i mijają ich.
Dla dzieci przewidziano biegi Råtassen i Knøttetassen, odbywające się na krótszych trasach. Niektóre dzieciaki biegają za rękę z mamą lub tatą.
- Dla nich to wielka frajda. Wszystkie dostają nagrody i masę pochwał - mówi Hoff. - Råskinnet jest dla wszystkich, którzy lubią biegi przełajowe. Mamy nawet uczestników powyżej 80 lat. Trasa jest trudna, ale nie niebezpieczna - zapewnia i dodaje:
- Już teraz osoby odpowiedzialne za przygotowanie trasy są w terenie i szukają miejsc z dużą ilością błota, bagien i trudnych podbiegów.
Na pytanie o to, co organizatorzy robią, jeśli wiosna jest wybitnie sucha, Hoff odpowiada:
- Wtedy lejemy wodę!
Oto kilka wskazówek dla osób, które chciałyby wziąć udział w biegu:
-
Wybierz się kilka razy w teren, przyzwyczaj się do biegania po nierównym terenie.
-
Na trasie są zarówno grzęzawiska, jak i strome zbocza, rytm biegu jest zatem zmienny, podobnie jak puls biegaczy. Biegaj w zmiennym tempie, najpierw przez kilka minut szybko, z szybkim pulsem, potem przez kilka minut wolniej.
-
Ważne jest, by prawidłowo się ubrać. Biegaj w legginsach, a nie w bawełnianych dresach, które szybko namakają i robią się ciężkie. Buty muszą dobrze trzymać się na stopie (bagna!) i mieć podeszwę z wyraźnym bieżnikiem.
-
W przypadku dzieci, które mają buty zapinane na rzepy, warto dodatkowo je przymocować przy użyciu taśmy naprawczej, żeby nie zostały w bagnie.
Źródło: Aftenposten
To może Cię zainteresować
29-01-2014 17:19
0
0
Zgłoś
29-01-2014 16:57
0
0
Zgłoś
29-01-2014 16:49
1
0
Zgłoś
05-05-2013 18:00
0
0
Zgłoś
04-05-2013 08:10
0
0
Zgłoś
03-05-2013 22:15
0
0
Zgłoś
26-04-2013 18:46
0
0
Zgłoś
26-04-2013 00:02
0
0
Zgłoś
19-04-2013 21:50
0
-1
Zgłoś