
Foto: Izabela Polińska |
Weekend majowy w tym roku był wyjątkowo intensywny w wydarzenia kulturalne. Dni Kultury Polskiej zorganizowane przez Klub Polski w Norwegii we współpracy z Radio Polonia Oslo trwały od 30 kwietnia do 3 maja. W tym roku było koncertowo!
W piątek 30-tego miał miejsce koncert grupy „Kapela ze Wsi Warszawa” w klubie Cosmopolite. Wystrzałowa atmosfera oraz szalona publiczność. Nic dziwnego, bo zespół ma się, czym pochwalić- płyta "Infinity" została wyróżniona nagrodą rodzimej akademii fonograficznej - Fryderykiem. Album okazał się być najlepszym w kategorii Folk - Muzyka Świata.
W sobotę 1-ego maja w Kolbotn grupa zapaleńców zebrała się, aby pobić Gitarowy Rekord Guinnessa. „Thanks Jimi Festival” to już polska tradycja, która od ośmiu lat przyciąga do Wrocławia tysiące gitarzystów. Dwa najlepsze na świecie wyniki we wspólnym graniu na gitarze należą właśnie do wrocławian. W tym roku 1-ego maja na wrocławskim rynku zebrało się 4597 gitarzystów, którzy zagrali pod dyrekcją Leszka Cichońskiego aż 7 utworów, w tym „rekordowy“ Hey Joe. W Oslo impreza odbyła się po raz pierwszy dzięki Mirosławowi Kaczmarczyk z Loud Jazz Band, który przejął zaproszenie od Leszka. Choć zagrało jedynie 65 gitarzystów to atmosfera była gorąca, a jej uczestnicy pełni płonącego zapału.
Poza tym w galerii Stylo Design można było zobaczyć „wernisaż rękodzieła Marzeny Sachmaty.” Zdobieniem przedmiotów techniką dekupaż zajmuję się ona od wielu lat. Po rozmowie z synem Danielem, który oprowadził mnie po wystawie, okazało się, że praca przy upiększaniu przedmiotów sprawia Marzenie ogromną radość.
Technika dekupaż jest bardzo pracochłonna, ponieważ polega na naklejaniu motywów wycinanych z serwetek lub z papieru na wcześniej pomalowany przedmiot zazwyczaj farbą akrylową. Dzięki sztuce dekupaż można upiększać wiele rzeczy z drewna, szkła, ceramiki, tworzyw sztucznych oraz innych materiałów, które mogą zdobić przytulne wnętrza każdego mieszkania.
W niedzielę wieczorem na głównym występie Dni Kultury Polskiej swoją obecnością, jako suport z Polski zaszczycił nas zespół „Me Myself and I”, a gwiazdą wieczoru był „Loud Jazz Band”. Koncert rozpoczął się o 18.00 w sali Oslo Koncerthus.
Muszę przyznać, że styl muzyki, który tworzy zespół „Me Myself and I” jest dla mnie nieco odległy, ale gdy wyszli na scenę natychmiast wzbudzili we mnie sympatię i podziw. Są to ludzie zakochani w tym, co robią. Już drugą piosenką porwali wszystkich w swój magiczny świat. Muzycy zaśpiewali utwory z najnowszej płyty, która ukaże się po wakacjach. Myślą przewodnią koncertu było ukazanie techniki różnego brzmienia głosów artystów, którzy bez pomocy instrumentów tworzą wyjątkową muzykę. I w ten oto sposób wszyscy obecni byli światkami różnych muzycznych eksperymentów połączenia jazzu, reggae oraz hip hopu. Całość robiła świetne wrażenie. Myślę, że rytmiczne, żywe i skoczne melodie porwały wszystkich bez względu na wiek.
Po chwili na scenie pojawili się Loud Jazz Band. Usłyszeć mogliśmy bardzo wyjątkowo profesjonalne instrumentarium. Zespół Loud Jazz Band na scenie to czysty żywioł. To piękne i nastrojowe utwory pełne energii oraz radości. Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk pokazał nie tylko klasę, ale zamiłowanie do muzyki, która sprawia, że słuchacze na chwilę unoszą się nad ziemią. Jazz jest mało popularny w dzisiejszych czasach- szkoda, bo to naprawdę wspaniała muzyka, która potrafi człowieka przenieść w inny wymiar.
Uspokaja, relaksuje, łagodzi zmysły, a zarazem pociesza, wzrusza i dodaje sił. W Norwegii Jazz jest bardziej przyswajalny niż w Polsce, za co ten zespół został też nagrodzony. Płyta "Don’t Stop The Train" otrzymała wyróżnienie Norweskiej Rady Kultury dla jednej z najlepszych płyt roku w kategorii jazz. Kolejny album "The Way To Salina" również został bardzo dobrze oceniony. Dlatego całość występu była na wysokim poziomie, i zaliczam do jak najbardziej udanych!
3-ego maja odbyła się uroczysta msza św. w kościele św. Olafa, a później w Barze M3 miało miejsce otwarcie Radio Polonia Oslo, gdzie goście bawili się szampańsko.
Zachęcam, zatem wszystkich Polaków w Norwegii do uczestnictwa w polskich inicjatywach promujących polską kulturę na obczyźnie. Twórzmy coś razem!

To może Cię zainteresować