W tych zawodach potrzebny jest atest o niekaralności

Osoba, która chce pracować z dziećmi, w ochronie zdrowia lub sektorze bezpieczeństwa, zazwyczaj musi zwrócić się na policję z podaniem o wystawienie zaświadczenia o niekaralności.
Kiedy ubiegamy się o pracę, zazwyczaj myślimy o przygotowaniu dobrego podania i CV. W niektórych zawodach to jednak nie wystarczy. Cały szereg pracodawców może zażądać, by kandydat na dane stanowisko przedstawił policyjny atest o niekaralności (politiattest/vandelsattest). Oto, jakich rodzajów prac to dotyczy.
Jakich zawodów to dotyczy?
Jednym z głównych powodów, dla których pracodawcy mogą wymagać atestu, jest konieczność zagwarantowania ochrony dzieci przed nadużyciami i przemocą ze strony dorosłych. Dlatego też jego przedłożenie będzie konieczne przy ubieganiu się o większość stanowisk polegających na pracy z dziećmi. Podobnie będzie mieć się sprawa z osobami, które mają mieć kontakt z chorymi/pacjentami i/lub dostęp do poufnych informacji na temat ich stanu zdrowia.
![]() |
Fot. Vic/Flickr.com |
Zatem atest o niekaralności będzie konieczny w takich zawodach jak np. przedszkolanka, opiekun w świetlicy przyszkolnej, nauczyciel w szkole podstawowej, średniej lub wyższej, wykładowca uniwersytecki, a także pielęgniarka, lekarz, fizjoterapeuta, rehabilitant, pracownik opieki oraz na innych stanowiskach związanych z ochroną zdrowia i opieką.
Na ogół jest tak, że jeśli na jakimś stanowisku wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, informacja na ten temat pojawi się w ogłoszeniu o pracę. W przypadku niektórych prac i funkcji konieczne może być przedstawienie zaświadczenia rozszerzonego lub wyczerpującego. (O rodzajach atestów policyjnych napiszemy za chwilę).
Oczywiście atest z policji będzie wymagany także w przypadku ubiegania się o pracę w samej policji, a także w służbach więziennych, firmach ochroniarskich oraz w przypadku... ślusarzy zajmujących się dorabianiem kluczy. :)
Również studenci, ubiegający się o przyjęcie na studia w którymś z wyżej wymienionych zawodów będą proszeni o przedstawienie zaświadczenia o niekaralności w związku z procesem rekrutacyjnym.
O atest z policji mogą prosić też organizacje pozarządowe, które zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą.
![]() |
Fot. Michelle Collins/Wikimedia |
Co znajduje się w ateście?
To, jakie informacje znajdą się w zaświadczeniu z policji zależy między innymi od tego, o jakim ateście mówimy. W zaświadczeniu zwyczajnym znajdą się jedynie informacje z ostatnich lat. Taki atest nie będzie też zazwyczaj obejmować drobnych wykroczeń. Na przykład informacja o nocy spędzonej w areszcie dla nietrzeźwych lub przyłapaniu kogoś na drobnej kradzieży sklepowej może zostać pominięta.
- W takim ateście mowa jest jedynie o sankcjach karnych wobec danej osoby, a nie o wszystkich przewinieniach, takich jak na przykład noc w izbie wytrzeźwień, o ile pijaństwo nie wiązało się z jakimś innym wykroczeniem, za które daną osobę spotkała kara - wyjaśnia Steinar Talgø z departamentu ds. policji.
Zupenie inaczej ma się sprawa z wyczerpującym atestem policyjnym (uttømende politiattest), który będzie obejmował wszystkie kary (w tym również mandaty i grzywny), niezależnie od tego, jak dawno doszło do zdarzenia, które pociągnęło za sobą daną sankcję.
![]() |
Ślusarz też musi być godny zaufania. Fot. Stan Zurek/Wikimedia |
Jak uzyskać atest?
Aby otrzymać zaświadczenie o niekaralności, należy wystąpić z podaniem na policję w miejscu zamieszkania. Należy pamiętać o tym, że czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić powyżej dwóch tygodni.
W najbliższych dniach opiszemy bardziej szczegółowo procedurę ubiegania się o atest, a także opiszemy różne rodzaje atestów.
Źródło: DinSide
Zdjęcie nagłówkowe: Justis- og beredskapsdepartamentet/Flickr.com
To może Cię zainteresować
30-03-2017 21:20
1
0
Zgłoś