
Filemon (trącając zwiniętego w kącie kanapy Bonifacego łapką): Bonifacy, wstawaj, miałeś opowiedzieć nam jeszcze trochę o zniżce 10%
Bonifacy: Daj mi spokój! Ostatnio usłyszałem, że ten cykl jest głupi. A to przecież nie moja wina, że ludzie zadają mi takie głupie pytania! Ja tylko na nie odpowiadam. Miau!
Filemon: Bonifacy, proszę...
...
Bonifacy: No dobrze, pokaż co tam masz.
***
Lucjan Zamożny: Pracuję w Norwegii od trzech lat, ale dopiero w ostatnim roku wystąpiłem o zniżkę 10%. Tymczasem urząd skarbowy mi ją odrzucił! Dlaczego? Przecież przysługuje ona przez dwa lata! Czyli powinienem dostać ją i w tym roku i jeszcze w następnym!
Inntektskatt Bonifacy: Tak, proszę Pana, ale przez dwa lata od Pana przybycia do Norwegii, a konkretnie przez dwa pierwsze lata od uzyskania rezydencji podatkowej. Jeśli przez pierwsze dwa lata pobytu nie korzystał Pan z tej zniżki - z takich, czy innych powodów - trudno! W kolejnych latach nie będzie mógł Pan o nią wystąpić.
***
Filemon: Bonifacy, o co chodzi z tą rezydencją podatkową?
Bonifacy: Rezydencję podatkową zyskuje się przebywając tu powyżej pół roku, czyli powyżej 183 dni w danym roku. W odniesieniu do zniżki 10% musisz zapamiętać, że te dwa pierwsze lata, o których mówimy, to dwa pierwsze lata z rezydencją podatkową. Jeśli ktoś przez ileś nawet z rzędu lat przyjeżdża do Norwegii tylko na krótkie okresy i nie zyskuje rezydencji podatkowej, cały czas może z tej zniżki korzystać.
Filemon: A mógłbyś mi to wyjaśnić na przykładach?
Bonifacy: Dobrze, posłuchaj zatem:
Przykład pierwszy:
Kot Tip-Top przyjechał do Norwegii w 2009 roku i od razu przepracował cały rok przy czyszczeniu ryb, a zatem nabył rezydencję podatkową. Został w Norwegii przez kolejne lata. Ze zniżki 10% mógł skorzystać w latach 2009 i 2010. Za rok 2011 i kolejne zniżka ta już mu nie przysługuje.
Przykład drugi:
Kotka Europa przyjechała do Norwegii do pracy wakacyjnej przy łapaniu myszy w 2008 roku. Przepracowała tak 3 miesiące. Podobnie było w roku 2009 i 2010. W roku 2011 zdecydowała się zostać na stałe. W latach 2008, 2009 i 2010 kotka Europa nie była norweską rezydentką podatkową, bo w każdym z tych lat przebywała w Norwegii tylko po około 90 dni (czyli mniej niż 183). Rezydencję podatkową zyskała dopiero w roku 2011 (pobyt od czerwca do grudnia - około 210 dni). W latach 2011 i 2012 Europa wciąż mogła rozliczyć się ze zniżką 10%, bo to były jej dwa pierwsze lata pobytu, kiedy miała rezydencję podatkową. Dopiero przy rozliczeniu roku 2013 nie będzie miała takiej możliwości.
FAKT: Ze zniżki 10% można skorzystać przez dwa pierwsze lata pobytu w Norwegii i posiadania rezydencji podatkowej
FAKT: Dopóki nie zyska się w Norwegii rezydencji podatkowej, można korzystać ze zniżki 10% cały czas, bez ograniczeń.
MIT: Zniżka 10% przysługuje przez dwa lata od momentu, kiedy podatnik po raz pierwszy decyduje się z niej skorzystać.
***
Petronella Pazerniak: Przyjechałam do męża do Norwegii na zasadzie łączenia rodzin, ale szybko znalazłam sobie pracę. Ponieważ był to mój pierwszy rok w Norwegii, wystąpiłam o zniżkę 10%, tymczasem urząd skarbowy mi jej nie uznał! Czy tam siedzą same osły, czy jak?
Inntektskatt Bonifacy: Mrrr, a ile lat Pani mąż przebywał wcześniej w Norwegii?
Petronella Pazerniak: Ziutek? Będzie chyba już pięć lat. A jakie to ma znaczenie?
Inntektskatt Bonifacy: Duże. Jeśli małżonkowie przebywają w Norwegii wspólnie, to albo korzystają ze zniżki 10% obydwoje, albo nie robi tego żadne z nich. W opisanym przez Panią przypadku, mąż nie miał już prawa do zniżki, więc i Pani nie mogła z niej skorzystać.
Petronella Pazerniak: To jakaś bzdura!
Inntektskatt Bonifacy: Niezupełnie. Urzędowi skarbowemu chodzi o wyeliminowanie takiej sytuacji, gdy jedno z małżonków bierze na siebie wszystkie odliczenia, którymi mogliby się oboje podzielić (koszty związane z dziećmi, wspólnym kredytem itp.), a drugie występuje o zniżkę 10%. Żeby było uczciwie, mają albo oboje wystąpić o inne odpisy i podzielić się nimi, albo oboje skorzystać zamiast nich ze zniżki 10%. Czyli "Albo-albo", a nie "I to - i to".
FAKT: Małżonkowie albo korzystają ze zniżki 10% wspólnie, albo nie robi tego żadne z nich.
FAKT: Kiedy jedno z małżonków nie ma już prawa do zniżki 10%, drugie - nawet jeśli samodzielnie spełnia warunki - nie może z niej skorzystać.
***
Filemon: Bonifacy...
Bonifacy (ziewając): Jeszcze jakieś pytania o zniżkę 10%?
Filemon: No, właściwie nie...
Bonifacy: No to starczy na dziś, idę spać. O innych sprawach porozmawiamy następnym razem.

To może Cię zainteresować