Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
6
Badania kabotażu idą pełną parą

 
 Fot. Benchill/Wikimedia
Zagraniczne firmy transportowe, uprawiające w Norwegii kabotaż spędzają sen z powiek transportowcom norweskim. Od trzech tygodni trwa projekt badawczy, którego częścią jest rejestracja zagranicznych ciężarówek w Norwegii przy pomocy mobilnej aplikacji.


Mobilna aplikacja

O pierwszej akcji liczenia zagranicznych ciężarówek pisaliśmy tutaj. Wtedy była to pojedyncza inicjatywa. Teraz badania, których organizatorem jest uniwersytet w szwedzkim Lund, zakrojone są na szerszą skalę. Wiele osób ściągnęło już na swoje telefony komórkowe specjalną aplikację, przy pomocy której można rejestrować zagraniczne ciężarówki poruszające się po norweskich drogach. Badania mają pomóc uzyskać dokładniejsze dane o zakresie przewozów kabotażowych w Norwegii.

Najpierw Szwecja, potem cała Skandynawia

Na początku lata tego roku naukowcy z Uniwersytetu w Lund przeprowadzili badania dotyczące przewozów kabotażowych w Szwecji. Ponad 163 000 zgłoszonych obserwacji wykazało, że 2 700 zagranicznych ciężarówek nigdy nie opuściło Szwecji, a w przypadku kolejnych 2 202 zaistniały bardzo mocne podejrzenia o nielegalny kabotaż.

"Studia nad kabotażem" ("Cabotagestudien") zostały następnie rozszerzone na całą Skandynawię. Wyniki mają pozwolić na uzyskanie niezależnego i obiektywnego obrazu tego, jak i gdzie jeżdżą zagraniczne firmy transportowe i gdzie realnie rzecz ujmując znajdują się ich centra logistyczne.

 truckdriver.jpg
 Fot. Veronica538/Wikimedia

 

1200 zgłoszeń dziennie

W tej chwili trwa trzeci tydzień projektu na terenie Norwegii. Jak na razie codziennie spływa około 1200 zgłoszeń - rejestracji dokonywanych dzięki wspomnianej mobilnej aplikacji. Jednak osoby odpowiedzialne za projekt zachęcają jeszcze większą liczbę osób do przyłączenia się i rejestrowania zagranicznych pojazdów, zwłaszcza w weekendy. Im więcej danych (czyli zgłoszeń), tym lepsze i precyzyjniejsze będą wyniki badań.

Na stronie internetowej projektu można znaleźć mapkę, pokazującą trasy, po których poruszały się zarejestrowane zagraniczne ciężarówki. Można też z niej pobrać wspomnianą już aplikację na telefon komókowy.

Projekt ma także swój profil na facebooku: https://www.facebook.com/NoCabotagestudien

kabotaz-aplikacja.jpg 
 Il. cabotagestudium

 

Związkowcy wzywają do działania

Sekretarz Norweskiego związku zawodowego pracowników transportu (NTF), Geir Kvam, wzywa zwłaszcza członków związku do włączenia się w akcję śledzenia i raportowania zagranicznych ciężarówek:

- Zachęcamy wszystkich naszych członków oraz inne zainteresowane osoby do ściągnięcia aplikacji na swój telefon i dokonania tylu zgłoszeń, ile się da. Studia nad kabotażem pozwolą stworzyć dużo solidniejszą podstawę do odnoszenia się do i radzenia sobie z kabotażem w Norwegii.

Sam Geir Kvam zajmuje się kwestiami związanymi z przewozami kabotażowymi od lat i reprezentuje NTF w grupie roboczej Ministerstwa transportu ds. kabotażu.

Kvam nadmienia również, że ministerstwo zleciło Centralnemu Urzędowi Statystycznemu (SSB) opracowanie lepszych statystyk dotyczących przewozów kabotażowych w Norwegii. Projekt Uniwersytetu w Lund może stanowić do nich solidny przyczynek.



Na podstawie: www.transportarbeider.no, no.cabotagestudien.com





Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


don wasyl

26-10-2013 19:35

1. kabotaz w no. jest dozwolony (oczywiscie po spelnieniu odpowiednich warunkow!)
2. norweskie guly (jak to norweskie guly!) nie potrafia sobie poradzic,z kontrola kabotazu!
3. trzeba jeszcze wiecej koron wydac z moich podatkow,zeby te gamonie mogly dalej robic fuszere!

Wiesław Nowakowski

26-10-2013 18:58

Nowa aplikacja na android VIEWAY. Działa ona jak CB radio, wystarczy tylko mieć właczona i zaznaczać gdzie stoja radary lub mobilne patrole. Czym więcej będzie ludzi tego używać a jest ona za darmo będzie wtedy bardziej dokładna. Polecam działa ona w Szwecji,Danii,Norwegii i Polsce play.google.com/store/apps/details?id=com.vieway

Keri H

24-10-2013 12:21

Moze by sie tak sami wzieli do pracy, a nie z ludzi robic konfidentow?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok