Praca i prawo pracy
Norwegia A i Norwegia B pod względem pracy
7

- Codziennie odkrywamy nowe przypadki łamania prawa pracy, np. brak odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego. Najgorsze w tym wszystkim jest to powszechna sytuacja - powiedziała Mia Ree Holen, starszy inspektor w Arbeidstilsynet (Inspekcja Pracy) w Stavanger.
Inspektorzy z całego kraju robili zdjęcia na placach budowy. Widać na nich, że sytuacja na miejscu pracy bywa tragiczna, a pracownicy cudem uniknęli wypadku.
Imigranci ryzykują
Arbeidstilsynet opublikowało nowy raport, który opisuje sytuację pracowników w branży budowlanej. Zagraniczni pracownicy są narażeni na dumping socjalny, brakuje im narzędzi pracy i wykształcenia, często nie znają języka.

Arbeidstilsynet
- To bardzo niebezpieczna kombinacja. Tacy pracownicy nie potrafią zadbać ani o swoje bezpieczeństwo, ani o kolegów. Mogą z tego wyniknąć okropne konsekwencje. Obserwujemy podział Norwegii na sektor A i B na rynku pracy. Ryzykowne prace są najgorzej opłacane, nie przyucza się też nowych pracowników do wykonywania zawodu. To znajdzie odbicie w statystykach dotyczących wypadków - powiedziała dyrektor Arbeidstilsynet, Ingrid Finboe Svendsen.
72 inspektorów przesłuchano
W badaniu wzięło udział 72 inspektorów z całego kraju. Opowiadali o sytuacji pracowników zagranicznych w branży budowlanej.
89 % badanych jest zdania, że imigranci są narażeni na większe ryzyko niż Norwegowie pracujący w tej samej branży. Tyle samo respondentów jest zdania, że pracownikom brakuje wiedzy i przyuczenia zawodowego, 63 % zauważyło brak niezbędnego wyposażenia zabezpieczającego. 98 % inspektorów zauważyło, że bariera językowa stanowi ogromny problem.

Arbeidstilsynet
Kryminaliści
Arbeidstilsynet opisał również problem wyższego ryzyka wypadków i wykorzystywania przez pracodawców.
- Niektórzy pracodawcy to kryminaliści i prowadzą działania, które łamią prawo. Obserwujemy niestety przypadki handlu ludźmi - dodaje Svendsen.
91 % respondentów opowiedziało, że zna przypadki, gdzie prawo łamane jest regularnie, 64 % uważa, że w branży panuje dumping socjalny.
W zeszłym roku Arbeidstilsynet odebrało 5165 zgłoszeń dotyczących dumpingu socjalnego. Inspekcja stara się poprawić sytuację na rynku pracy:
- Współpracujemy z policją i Skatteetaten, mamy zamiar tę współpracę cały czas zacieśniać. Osiągniemy więcej, jeśli zjednoczymy siły, efekty współpracy nieustannie nas mobilizują - kończy Svendsen.

Arbeidstilsynet
WIĘCEJ:
Nadużycia wobec pracowników z zagranicy
Źródło: nrk.no, arbeidstilsynet.no, zdjęcie frontowe:Arbeidstilsynet
Reklama
To może Cię zainteresować
06-05-2014 02:10
1
0
Zgłoś
05-05-2014 00:36
0
0
Zgłoś
04-05-2014 16:11
0
0
Zgłoś
04-05-2014 14:51
1
0
Zgłoś
04-05-2014 13:45
1
0
Zgłoś