Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
3
Założenie spółki AS będzie tańsze

 
Norweski minister gospodarki,
Trond Giske, Foto: regjeringen.no

Rząd proponuje obniżenie kapitału początkowego, wymaganego do założenia spółki AS, z 100 000 do 30 000 koron. Dla setek tysięcy małych spółek taka zmiana oznaczałaby uwolnienie miliardów koron.



Takie uproszczenie ustawy o spółkach kapitałowych (aksjeloven) było od dawna postulowane przez przedsiębiorców. Podobne regulacje wprowadziły już zresztą Szwecja i Dania. W ich wyniku nastąpił dosłownie wysyp nowych spółek AS (aksjeselskap, odpowiednik polskiej spółki z o.o.) w stosunku do pozostałych rodzajów firm.

- Chcielibyśmy, by nowe przepisy weszły w życie na początku roku 2012
- potwierdził minister sprawiedliwości, Knut Storberget, podczas piątkowej konferencji prasowej.

Proponowane zmiany zakładają również, że kapitał zakładowy mógłby być wykorzystany na pokrycie kosztów adwokata/rewizora już przy procesie zakładania spółki. Póki co, koszty tego typu stanowią dodatek do wymaganego kapitału akcyjnego. Po zmianach, właściciele AS-ów mogliby zaoszczędzić na tych wydatkach.

Rząd liczy na wzrost ilości spółek kapitałowych


- W Norwegii jest 215 000 spółek AS, z czego 105 000 o wymaganym minimalnym kapitale zakładowym 100 000 koron. Zakładając, że zostałby on obniżony do 30 000 koron, dostajemy 7 miliardów koron, które nie są już "uwięzione" jako kapitał akcyjny w tych spółkach
- wylicza minister gospodarki, Trond Giske i dodaje, że to naprawdę olbrzymie kwoty, które można przeznaczyć na inne cele, inwestycje itp.

Wtóruje mu Vibeke Madsen z Głównej Organizacji Handlu i Usług (HSH):

- Wiele osób zakładających firmy, będzie mieć wolny kapitał. Z pewnością powstanie więcej nowych AS-ów, a to oznacza więcej miejsc pracy. Cieszę się, że minister Giske wysłuchał naszych postulatów. Jestem przekonana, że efekty zmiany prawa będą bardzo duże. Związany dotąd kapitał ulegnie aktywizacji. Każda uwolniona korona się przyda.


Minister sprawiedliwości podsumowuje:

- Tak duże obniżenie progu kapitałowego, wymaganego do założenia spółki AS, to bardzo poważna zmiana. Nie dotyczy ona zresztą jedynie finansów, lecz całości procesu zakładania tego typu spółek. Mamy nadzieję, że dzięki temu więcej osób zdecyduje się na założenie spółki AS.


Bezpieczniejsza forma organizacyjna


Eksperci doradzają teraz, by właściciele firm jednoosobowych (EPF) lub osoby mające firmę zarejestrowaną za granicą (NUF) zamiast nich zakładali spółki AS. AS jest dużo "bezpieczniejszą" formą organizacyjną, jako że żaden z udziałowców-akcjonariuszy nie ponosi odpowiedzialności powyżej kwoty, jaką wpłacił na poczet kapitału akcyjnego.

Jeśli przedsiębiorcy nie udowodni się celowych oszustw czy zaniedbań, wtedy, w wypadku upadłości spółki, niezależnie od wielkości jej długów, przedsiębiorca straci jedynie kapitał zakładowy, nie będzie natomiast musiał martwić się o to, że komornik zlicytuje cały jego prywatny majątek w celu pokrycia zobowiązań firmy.

Więcej ułatwień


Adwokat Gudmund Knudsen, który na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości zajmował się analizą i opracowaniem zmian w ustawie o spółkach kapitałowych, zaproponował też szereg innych zmian, dzięki którym wspomniana ustawa ma stać się prostszą i lepiej dopasowaną do potrzeb małych i średnich spółek.

Jedna z tych zmian to szerszy dostęp do rozwiązań elektronicznych przy zakładaniu spółki AS. Pozostałe propozycje obejmują bardziej elastyczne zasady wypłaty dywidendy za akcje posiadane przez właścicieli oraz większą swobodę w organizowaniu spółki.

Przedsiębiorcy czekają


Wielu właścicieli małych firm oraz osób, które dopiero planują otwarcie działalności gospodarczej czeka niecierpliwie na uchwalenie zmian do ustawy. Szczególnie interesuje ich kiedy i do jakiej konkretnie kwoty zostanie ostatecznie obniżony wymagany kapitał zakładowy.

Przedstawiciele Głównej Organizacji Przedsiębiorców (NHO) są w każdym razie zgodni co do jednej kwestii: Korzyści z wprowadzenia postulowanych zmian z całą pewnością przewyższą ewentualne straty.


[Od redakcji: My jednak pozwolimy sobie w to powątpiewać. Patrząc na firmy ( spółki AS), które co roku ogłaszają upadłość po to, by nie musieć płacić swoich zobowiązań, zwłaszcza wobec pracowników, trudno być optymistą. Obniżenie wymagań co do kapitału zakładowego może spowodować wysyp takich właśnie niesolidnych spółek, zwłaszcza że udowodnienie komuś w sądzie, że prowadząc firmę działał w złej wierze, nie jest takie proste. Z całą pewnością osoba, które wie, że ryzykuje całym swoim majątkiem jest ostrożniejsza w zaciąganiu zobowiązań bez pokrycia, niż ktoś, kto ryzykuje tylko utratę 15 000 czy 20 000 koron.]


Źródło: Dine penger




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Antoni Perez

16-09-2011 21:32

Wiekszosc z tych AS-ow to i tak spolki jedno- lub dwu-osobowe. Polish Connection (chyba nie AS) jeszcze w 2009 oficjalnie miala tylko 3 pracownikow a Dagligleder Polish Connection Aleksadra... to spolka jednoosobowa z bardzo ladnym dochodem... Az pozazdroscic. Duzo firm od dawna praktykuje zatrudnioanie podmiotow gospodarczych celem obnizenia kosztow pracowniczych. Nastepna praktyka jest otwieranie kilku AS przez jedna osobe i tak: Firma A AS kupuje auta. Firma B AS wypozycza auata od firmy A AS oferujac uslugi transportowe firmie C AS. Firma C AS idzie konkurs i musi oddac co firmy A i B oraz wyplacic odszkodowania odzyskiwane w procesie upadlosci. Oczywiscie wlascicielem firm A B C jest ta sama osoba i nie ponosi zadnej osobistej odpowiedzialnosci.... Przyklad firmy taksowkarskie, transport ekspresowy np. Bring, Svipp, John Lunde... Obnizenie kwoty kapitalu poczatkowego to duza szansa dla firm jednoosobowych swiadczacych uslugi wlasnie np. dla Svipp czy Bring gdzie AS pozwolilo by tym podmiotom unikniecia klopotow w razie nieukladajacej sie wspolpracy z np. tymi firmami. Nie widze nic zlego w obnizeniu tej kwoty. AS jest o niebo lepsza forma nizeli ENK i daje spokojny sen. A hosztaplerzy juz sa na rynku i Ci co robia przekrety to maja kapitalu ho ho... Najwieksze norweskie firmy konkursuja sie regularnie i nikogo to nie dziwi.

Antoni Perez

16-09-2011 21:11

Kapital czyli wklad poczatkowy mozna zwiekszac, utrzymywac na tym samym poziomie lub wykorzystac. Otwierajac firme AS (odpowiedznik polskiego z o.o.) juz nastepnego dnia mozemy wykorzystac 100000 na pensje czy inwestycje. Otwierajac firme AS nie potrzebujemy 100000 koron w gotowce poniewaz np. auto czy narzedzia juz posiadane moga stanowic wklad. Tam taram tam... Polecam kursy na www.skape.no nim ktos zdecyduje sie na jaka kolwiek dzialalnosc. Dla bezrobotnych oczywiscie darmowe. Pozdrawiam.

Sebastian Siemieniec

07-09-2011 17:58

Zgadzam się w 100% z dopiskiem redakcji.Nowe zasady będą ułatwiały krętactwa których już teraz jest zbyt dużo. Kto ma stracha przed bankructwem powinien zgłosić się do ubezpieczalni i wykupić odpowiednią polise a nie robić tego na konto pracowników i tym podobnym. Ubezpieczalnie napewno zweryfikują zapędy pseudo "bankrutów". Bardzo podobnie widze kwestie kredytów-Dla mądrego moze to być "trampoliną" poprawiającą wyskok w góre a dla głupca "gilotyną".Każdy powinien wiedzieć czym dana sytuacja grozi bo innaczej można takimi idiotyzmami wykończyć nawet gospodarke krajową,jak to ma miejsce w Grecji i Hiszpani."LEPSZY WRÓBEL W GARŚCI NIŻ GOŁĄB NA DACHU"- stare jak świat!!Pozdrawiam serdecznie wszystkich wolnych od zapędzeń i stojących na twardym gruncie!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok