Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

4
Zasiłek (dniówki) dla bezrobotnych

Dniówki dla bezrobotnych to częściowa rekompensata za utracone dochody. Mają na celu pomagać w poszukiwaniu i utrzymaniu pracy.

 Kto może otrzymać zasiłek (dniówki dla bezrobotnych)?








  • Twój czaspracy uległ redukcji o minimum 50 % 

  • W ciągu ostatniego roku kalendarzowego ( w ubiegłum roku) uzyskałeś dochód z pracy wynoszący minimum 105 384 koron, lub minimum 210 768 koron w ciągu trzech ostatnich lat kalendarzowych

  • Czynnie poszukujesz pracy.

  • Jesteś zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy i wysyłasz odpowiednie karty meldunkowe co 14 dni.

  • Mieszkasz lub przebywasz na terenie Norwegii .

  • Nie uczysz się w szkole i nie studiujesz (zasadniczo)

Prawo do zasiłku (dniówek) możesz uzyskac również, jeśli:

  • Przebywasz na całkowitym lub częściowym długoterminowym urlopie bezpłatnym (przymusowym)

  • Jesteś w trakcie zakładania własnej działalności gospodarczej

  • Pozostałeś bez pracy na skutek bankructwa

  • Jesteś obywatelem jednego z państw EOG, posiadającym określone uprawnienia.

  • Dopiero co zakończyłeś obowiązkową służbę wojskową.

W jaki sposób się ubiegać?

Po pierwsze, musisz zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy na stronie Urzędu pracy i polityki socjalnej (nav.no) – lub bezpośrednio/osobiście w urzędzie w miejscu zamieszkania. Tam będziesz mógł również otrzymać pomoc przy rejestracji elektronicznej (przy pomocy komputera w Urzędzie) oraz instrukcje w jaki sposób wysyłac karty meldunkowe drogą elektroniczną, poszukiwac wolnych stanowisk przez internetm wysyłać CV itp.

Po zarejestrowaniu się, musisz wypełnić formularz ubiegania się o zasiłek (dniówkę). Pamiętaj, aby do podania załączyć wszystkie potrzebne dokumenty. Formularz ubiegania się o zasiłek wraz z załącznikami należy przesłać/złożyć osobiście do lokalnego biura NAV (Urzędu pracy i polityki socjalnej) w miejscu zamieszkania.

Zasiłek (dniówki) może zacząć byc wypłacany najwcześniej pocąwszy od dnia (spłata wstecz), w którym o niego wystapiłeś (data zarejestrowania się jako poszukujący pracy bywa zazwyczaj traktowana jak data wystąpienia o świadczenie).

Większość podań rozpatrywana jest w ciągu 3 tygodni.

Odwołanie od decyzji

Jeśli uważasz, że podjeto niesprawiedliwą/niesłuszną dezycję, możesz złożyć od niej dowołanie. Odwołanie w formie pisemnej należy dostarczyc do lokalnego biura NAV. Złożenie odwołania nie zwalnia z obowiązku nadsyłania kart meldunkowych.

Termin składania odwołań wynosi sześć tygodni, licząc od momentu kiedy decyzja została dostarczona do Twojej skrzynki pocztowej. Jeśli możesz przedstawić ważne powody, dla których składasz odwołanie później, przekroczenie terminu może zostać zignorowane, a odwołanie rozpatrzone.

Jeśli odwołanie zostanie uznane, otrzymasz spłatę zasiłku (dniówek) jedynie za okres, kiedy byłes zarejestrowany jako osoba aktywnie poszukująca pracy. Musisz również spełnić inne podstawowe warunki dla uzyskania prawa do świadczenia (zasiłku/dniówek).

Karta meldunkowa

Wysyłane przez Ciebie karty meldunkowe informują o tym, czy w dalszym ciągu chcesz być zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy, czy też pracujesz, ewentualnie pracowałeś (ile godzin) w ciągu tych 14 dni, których dotyczy dana karta meldunkowa. Na karcie musisz też zaznaczyć czy chorowałeś, byłeś na urlopie, jakimś kursie itp. Karty meldunkowe muszą być wypełniane prawidłowo i wysyłane w terminie.

Rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie

Co możesz otrzymać?

Pieniądze (zasiłek) nie będą wypłacane przez pierwsze 3 dni okresu, na który został Ci przyznany zasiłek. Dni te nazywane sa dniami oczekiwania (ventedager) i pełnią funkcję czegoś w rodzaju twojego «wkładu własnego». De første 3 dagene av den dagpengeperioden du har fått innvilget, vil ikke bli utbetalt. Disse dagene kalles

Jako dni oczekiwania (ventedager) liczą się tylko te dni, w których spełnione są wszystkie warunki konieczne do uzyskania świadczenia (dniówek).

Jeśli w ciągu 3 pierwszych tygodni bezrobocia nie miałes 3 takich dni ( z powodu np. pracy dorywczej, urlopu lub choroby), musisz ubiegać się o zasiłek (dniówkę) na nowo.

Wysokośc dniówki wylicza się na podstawie twojej podstawy zasiłku (dagpengegrunnlag). Podstawa zasiłku składa się z pensji i ewentualnych świadczeń z zakładu ubezpieczeń społecznych, które otrzymałeś w ostatnim roku kalendarzowym ( w ubiegłym roku) lub średniej z trzech ostatnich lat (lat przed ubieganiem się o świadczenie)

Świadczeniami wymienionymi w poprzednim punkcie mogą być:

  • Dniówki (zasiłek) dla bezrobotnych (Dagpenger)

  • Chorobowe (Sykepenger)

  • Dodatek pielęgnacyjny/dodatek wychowawczy/dodatek na dokształcenie (Omsorgspenger/pleiepenger/opplæringspenger)

  • Zasiłek rodzicielski przy porodzie lub adopcji, tzw. Macierzyńskie (Foreldrepenger)

  • Zasiłek ciążowy (Svangerskapspenger)

  • Dochód z prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej może pod pewnymi warunkami byc brany pod uwagę w przypadku osób powyżej 64 roku życia.

Jednorazowa zapomoga przy porodzie (becikowe- Engangsstønad ved fødsel) oraz dochód przekraczający 400 872 koron (rocznie) nie są wliczane do podstawy zasiłku.

Na dzień dzisiejszy dniówki dla bezrobotnych stanowią 2,4 promila podstawy zasiłku, co w skali miesiąca daje średnio 62,4 % wcześniejszego dochodu przed podatkiem.

Jeśli musisz płacić alimenty lub masz na utrzymaniu dziecko/dzieci poniżej 18 roku życia, otrzymasz dodatkowo 17 koron na dziecko. Jeżeli oboje rodzice pobierają zasiłek/dniówki dla bezrobotnych lub zasiłek rehabilitacyjny ( attføringspenger), dodatek ten będzie wypłacony tylko jednemu z nich.

Dodatek na urlop (Ferietillegg) otrzymasz, jeśli otrzymywałeś zasiłek (dniówki) przez okres dłuższy niz 8 tygodni w ciągu roku kalendarzowego. Dodatek wynosi 9,5% zasiłku(dniówek) brutto otrzymanych w ciągu danego roku i jest zazwyczaj wypłacany na przełomie stycznia i lutego w roku następujacym po roku zarobkowym, za którym wypłacany jest dodatek. Ma to również zastosowanie do sytuacji, gdy okres wypłacania zasiłku (dniówek) kończy się wcześniej.

Zredukowany zasiłek (dniówki) dla bezrobotnych możesz otrzymać jeśli:

  • Jestes częściowo bezrobotny, tj. Twój czas pracy został zredukowany o minmum 50% w stosunku do Twojego wcześniejszego/normalnego czasu pracy. Wysokośc wypłąt będzie zalezna od ilości godzin przepracowanych w okresie meldunkowym.

  • Przebywasz na częściowym zwolnieniu lekarskim.

  • Otrzymujesz stopniowane/zredukowane świadczenia typu emerytuty lub renty.

Jak długo można pobierać zasiłek/dniówki dla bezrobotnych?

Długość okresu, w którym ma się prawo do dniówek zależy od wysokości Twojego dochodu z pracy w roku poprzednim lub średniego dochodu w ciągu 3 ostatnich lat przed ubieganiem się o świadczenie (dniówki).

  • 104 tygodnie przy dochodzie z pracy wynoszącym minimum 133 624 koron (dwukrotność stawki podstawowej ustalonej przez zakład ubezpieczeń społecznych)

  • 52 tygodnie przy dochodzie z pracy niższym niż 133 624 koron (dwukrotność stawki podstawowej ustalonej przez zakład ubezpieczeń społecznych), ale wyższym niż 66 812 koron (fstawka podstawowa)

Przepisy szczególne dla wybranych grup

  • Osoby, które dopiero co zakończyły swoją obowiązkową służbę wojskową mogą otrzymywać zasiłęk (dniówki) przez okres maksymalnie 26 tygodni

  • Osoby przebywajace na przymusowym bezpłatnym urlopie długoterminowym mogą otrzymywać zasiłęk (dniówki) przez okres do 30 tygodni (przypadających w ciagu okresu 18-miesięcznego)

  • Osoby powyżej 64 roku życia moga otrzymywać zasiłek (dniówki) bez przerw aż do momentu ukończenia 67 roku życia.

Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Zasiłek/dniówki dla bezrobotnych są dochodem podlegającym opodatkowaniu i wypłacane są na podstawie nadsyłanych co 14 dni kart meldunkowych (meldekort). Jeśli karta meldunkowa została wypełniona prawidłowo i nadesłana w terminie, wypłata świadczenia nastąpi w ciagu 6 do 12 dni od momentu wysłania karty.

Utrata prawa do zasiłku/dniówek

Jeśli warunki dla przyznania prawa do świadczenia przestaną byc spełnione, wypłaty zostaną wstrzymane.



Poniżej znajdziesz wyczerpujacy przegląd najważniejszych warunków, które trzeba spełnić, by móc otrzymać zasiek/dniówki .

redukcja/ograniczenie zcasu pracy

Twój czas pracy musi ulec zredukowaniu o przynajmniej 50%

Dochód

  • Twoje wynagrodzenie jako pracownika lub samodzielnego zleceniobiorcy (freelancera) musiało wynieść minimum 105 384 koron (1,5 x stawki podstawowej ustalonej przez zakład ubezpieczeń społecznych ) w ciągu zakończonego roku kalendarzowego (ubiegłego roku)

  • lub : minimum 210 768 koron (trzykrotnośc stawki podstawowej) w ciągu trzech ostatnich lat kalendarzowych.

Wysokość stawki podstawowej zmienia się zazwyczaj raz do roku ( na dzień 1 maja 2007 wynosi 66 812 koron)

Dochody, kóre nie są w tym kontekście traktowane jako dochody z pracy to:

  • Świadczenia z zakładu ubezpieczeń społecznych

  • Wynagrodzenie uzyskane podczas uczestnictwa w róznych progrmach aktywizacji zawodowej ( za wyjątkiem dodatku do pensji i pensji wypłacanej przez firmę biorącą udział w programie).

  • Dochody z samodzielnej działalności gospodarczej. Osoby powyżej 64 życia mogą, na pewnych warunkach, wliczyć taki dochód do podstawy.

Jeden i ten sam dochód z pracy daje prawo jedynie do zasiłku przez jeden pełny okres zasiłkowy, tj. 52 lub 104 tygodnie. Oznacza to, że jeśli otrzymywałes zasiłek przez cały okres zasiłkowy, ten sam dochód nie będzie dawał ci prawa do kolejnego okresu zasiłkowego, nawet jeśli spojrzeć na to, że był osiągnięty/wypłacony w ciągu 3 ostatnich lat kalendarzowych. [a za pierwszym razem przy ubieganiu się o zasiłek- wzieto ten sam dochód, z tym, ze w kontekście jednego tylko roku kalendarzowego- przyp. Tłum.]

Aktywne poszukiwanie pracy

Musisz:

  • Byc zdolnym do pracy 

  • Być dostępnym/dyspozycyjnym- móc szybko podjąc pracę na danym stanowisku lub przy danym projekcie. Musisz podać adres zamieszkania, tak by pisemne powiadomienia z Urzędu pracy i polityki socjalnej (NAV) mogły do ciebie dotrzeć. Jeżeli posiadasz dzieci wymagające opieki/nadzoru, musisz być w stanie zorganizować taka opiekę/nadzór w krótkim czasie.

  • Zasadniczo powinieneś być gotowy zaakceptować każdą ofertę pracy, z jakiegokolwiek miejsca w Norwegii. Nie możesz stawiać wymogów co do miejsca pracy lub rodzaju pracy i w ten sposób utrudniać znalezienie ci pracy.

  • Zasadniczo powinieneś być gotowy pracować na pełen etat. Jeżeli jestes zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, powinienieś być przygotowany na rezygnację z tej pracy i podjęcie nowej w pełnym (większym) wymiarze godzin.

  • Samodzielnie aktywnie poszukiwać pracy. Urząd (NAV) może zażądac od ciebie poświadczenia, iż zgodnie z umową poszukiwałeś pracy.

Rejestracja jako osoba poszukująca pracy

Musisz być zarejestrowany w Urzędzie pracy i polityki socjalnej (NAV) jako osoba poszukująca pracy i wysyłać karty meldunkowe co 14 dni.

Przebywanie na terenie Norwegii

Zasadniczo musisz mieszkac bądź przebywać na terenie Norwegii.

Szczególne przepisy dotyczą pobytu na Svalbardzie. Skontaktuj się z NAV przez wyjazdem.

Zupełnie bezrobotni (nie pracujący w ogóle) obywatele państw EOG mogą natomiast wystąpić pisemnie o zachowanie zasiłku w okresie do 3 miesięcy, podzcas gdy będa poszukiwac pracy w którymś z pozostałych krajów EOG.

Wykształcenie i zasiłek (dniówki) dla bezrobotnych

Zasadniczo nie masz prawa do zasiłku jako uczeń czy student.

Osoby kształcące się indywidualnie (np. w domu) i generalnie osoby kształcące się poza oficjalnym systemem edukacji państwowej mają taki sam status jak zwyczajni uczniowie/studenci.

Wyjątkami od tej reguły są między innymi osoby, które:

  • Uczestniczą w kursach firmowanych bądź współorganizowanych przez Urząd pracy i polityki socjalnej (NAV).

  • Biorą udział w kursach całodziennych, trwających nie dłużej niż 3 miesiące.

  • Kształcą się, uczestniczą w kursach itp., które odbywają się tylko i wyłącznie poza normalnym czasem pracy (wieczorowo/ w weekendy)Deltar i undervisning når du følger undervisning som bare foregår utenfor normal arbeidstid (på kveldstid/i helger), a ukończenie danego kursu zajmuje przynajmniej 2 razy tyle czasu, ile zajęłoby ukończenie go w trybie nauki dziennej.

  • Uczestniczą w organizowanych przez gminę kursach języka norweskiego dla cudzoziemców – przez okres do 1 roku.

  • Uczestniczą w programach wprowadzających( informacyjno-integracyjnych) dla nowoprzybyłych imigrantów.

Skontaktuj się z lokalnym biurem NAV (Urzędu pracy i polityki socjalnej) w celu uzyskania dodatkowych informacji.


 w
ww.nav.no

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Katarzyna Bieganska

21-06-2010 16:29

Czy ktos moze odpowiedziec mi na kilka pytan odnosnie dagpenger tylko prosze o odpowiedzi ktorych ktos jest 100%pewien i da sie to udokumentowac przepisami!!!1-od czego to zalezy czy obliczaja komus dagpenger z ostatniego roku lub z 3 ostatnich lat???2-czy urlop macierzynski i chorobowe sa wliczane do ustalenia czy sie komus nalezy dagpenger na rok lub na dwa lata????3-czy ma ktos moze numer telefonu do nav w ktorym pracuje mila pani mowiaca po polsku i chetna w wyjasnieniu paru kwesti dotyczacych wlasnie dagpenger????

Grzegorz ..

01-08-2009 15:39

Mam małe pytanko! Prosze napiszcie mi ile miesięcy musze przepracować w norwegii, żeby dostać zasiłek dla bezrobotnych?

Marcin L

19-02-2009 18:30

przepracowalem 3 pelne lata ,nie podpinac tematów zasilek rodzinny

Marcin L

19-02-2009 18:28

Mam pytanie, otrzymałem zasilek na 30tyg. z racji tego ze pracodawca zwolnił mnie czasowo. Wykorzystałem 12tyg w oczekiwaniu na pracę. Obecnie wróciłem do pracy, lecz wiem ze mogę ją stracić ponownie za ok 8tyg. Co dalej? Rozumiem ze mogę powrócić nadal na zasilek/dniówki. Co po okresie wykorzystania dniowek czyli po wykorzystaniu 30tyg? Czy to oznacza ze nic mi sie nie nalezy? Przepracowałem 2 pełne lata, dochod brutto 300.000nok/rok. Prosze o wyczerpujace info na ten temat. Prosze nie podpinac tematów "zasiłek porodowy czy zasilek roszinny" to inny temat! Pozdrawiam wszystkich Polakow.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok