Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii – kto może się o niego ubiegać? Praca w Norwegii
info@multinor.no 12 czerwca 2016
08:00

Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii – kto może się o niego ubiegać?

3
Skomentuj
Kto może w NAV-ie ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Twój norweski pracodawca Cię zwolnił? Na czas poszukiwań nowej pracy możesz ubiegać się o wypłatę zasiłku z norweskiego urzędu. Zanim jednak złożysz wniosek, dowiedz się więcej o wymaganych kryteriach.
– W zeszłym tygodniu zostałem zwolniony. Dowiedziałem się, że Polacy w Norwegii mogą pobierać zasiłek dla bezrobotnych z NAV. Jakie warunki muszę spełniać, aby go otrzymać?zastanawia się pan Andrzej, który od dwóch lat mieszka w Stavanger.  

Norweski system ubezpieczeń społecznych umożliwia Polakom, którzy stracili pracę w Norwegii, otrzymywanie pomocy finansowej w okresie poszukiwania nowej pracy – zasiłku dla bezrobotnych (norw. dagpenger).
Reklama

Kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Sama utrata zatrudnienia nie uprawnia do wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Aby wniosek o zasiłek dla bezrobotnych mógł zostać rozpatrzony, minimalny dochód w poprzednim roku podatkowym musiał przekroczyć 1,5G lub 3G w trakcie trzech minionych lat. Stawka G to kwota podstawowa norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, i 1 maja 2016 jej wysokość określono na 92 576 NOK. To oznacza, że warunek minimalnego dochodu z poprzednich lat zostanie spełniony, jeśli w roku 2015 osoba wnioskująca o zasiłek przekroczyła 138 864 NOK lub łącznie 277 728 NOK w latach 2013, 2014 i 2015. Istnieje możliwość dodania dochodu osiągniętego w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym w Polsce, do dochodu uprawniającego do świadczenia z tytułu bezrobocia. W tym celu służy formularz PD U1.  

Kolejnym warunkiem jest zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy w elektronicznym systemie NAV. W jej ramach, poza dostarczeniem kluczowych informacji związanych z aktualną sytuacją, każdy zamieszcza w systemie swoje CV, dzięki czemu urząd jest w stanie ocenić kwalifikacje, a także pomóc znaleźć nowe zatrudnienie. Status osoby poszukującej pracy wiąże się nie tylko z aktywnym dążeniem do znalezienia nowego stanowiska, ale również z systematycznym wypełnianiem elektronicznych kart meldunkowych. Bazując na zamieszczonych w nich informacjach, urząd jest w stanie określić, czy dana osoba nadal ma prawo do wypłaty zasiłku, czy też nie. Karty meldunkowe należy wysyłać co 14 dni.  

Pobyt na terenie Norwegii jest kolejnym kryterium dającym prawo do wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. W przypadku wyjazdu poza Norwegię w dni robocze, podczas których może przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie nie przysługuje. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba pobierająca zasiłek wnioskowała o eksport świadczenia, który może trwać maksymalnie 3 miesiące. Aby otrzymać zgodę urzędu na zachowanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, należy wnioskować o wydanie formularza PD U2.

Jaka jest stawka zasiłku dla bezrobotnych?

Obecna stawka dagpenger to 62,4 proc. podstawy, którą urząd określa na podstawie zarobków osiągniętych w roku poprzednim lub w trakcie trzech ostatnich lat. Wlicza się do niej nie tylko dochód osiągnięty w ramach zatrudnienia w Norwegii, ale również niektóre zasiłki opodatkowane w tym kraju, między innymi: zasiłek chorobowy, zasiłek ciążowy, zasiłek rodzicielski czy też wcześniej pobierany zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest w dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku.

Dodatek na dzieci do zasiłku

Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych a mające dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, mają prawo do dodatku na dziecko. Obecnie obowiązująca stawka to 17 NOK dziennie na każde dziecko. Dodatek ten nie jest przyznawany, jeśli dziecko osiąga dochód nieprzekraczający wysokość aktualnej stawki G, czyli 92 576 NOK.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
polar polar
polar polar 12-06-2016 12:04

Możecie iść sępić socialhelp

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Norgefan
Norgefan 12-06-2016 10:27

Witam! Jestem na dagpenger. Właśnie się dowiedzieliśmy, ze Żona jest w ciąży Mieszkamy razem w NO legalnie ale Żona nigdy nie pracowała. Czy Jej tez przysługuje jakiś zasiłek?

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 12-06-2016 09:47

A co w przypadku kiedy osoba ma 2 prace - w pierwszej zatrudniony jako fast a w drugiej ring/time ansatte? I osoba zostanie zwolniona z tej pierwszej, w której byla zatrudniona jako fast. Druga praca zapewniała ok 20 % miesięcznego przychodu. Czy w takiej sytuacji zasiłek przysługuje?

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas