kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

3

Zasiłek ciążowy przysługuje zdrowym, ciężarnym kobietom, które nie mogą kontynuować pracy w trakcie ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu.

Możesz mieć prawo do zasiłku ciążowego jeśli wykonywana przez Ciebie praca lub warunki w miejscu pracy niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia płodu. Warunkiem jest to, że nie istnieją możliwości tymczasowej zmiany stanowiska lub przeniesienia do innych zadań.

Dotyczy to np.:

  • pracy z substancjami chemicznymi

  • męczącej (ciężkiej) pracy fizycznej

  • pracy obciążonej dużym stresem

  • warunków psychospołecznych

Warunkiem jest to, że jesteś zatrudniona od przynajmniej 4 tygodni.

Abyś miała prawo do zasiłku ciążowego, Twój roczny dochód musi wynosić przynajmniej połowę kwoty zasadniczej(G- grunnbeløp) ustalonej przez zakład Ubezpieczeń Społecznych (Folketrygden).

Zasiłek ciążowy wypłacany jest od momentu, w którym zmuszona byłaś przerwać pracę i do momentu na trzy tygodnie przed spodziewanym porodem. Po tym czasie otrzymasz zasiłek rodzicielski (macierzyńskie)- jeśli wypracowałaś sobie prawo do niego.

Jeżeli nie możesz pracować w okresie ciąży z powodu choroby, możesz mieć prawo do zasiłku chorobowego.

Prawidłowe podanie= szybsza odpowiedź

Twój lekarz lub położna jest zobowiązany dokonać oceny ryzyka nastąpienia uszkodzenia płodu w przypadku kontynuowania przez Ciebie pracy.

Jeśli jeseś pracownikiem najemnym składasz podanie wykorzystując formularz Inspekcji Pracy „ Relokacja/przeniesienie na inne stanowisko ze względu na ciążę'' ("Omplassering/tilrettelegging pga graviditet") -nr 474 b. Lekarz/położna wypełnia swoją część formularza, który następnie musisz przedstawić pracodawcy.

Jeśli Twój pracodawca nie jest w stanie przenieść Cię na inne stanowisko, musi wypełnić swoją część formularza, który wtedy wyślesz do swojego lokalnego Urzędu Pracy i Spraw Socjalnych (NAV).

Jeżeli pracodawca wypłaca pełne wynagrodzenie w okresie kiedy przysługuje Ci zasiłek ciążowy, zaznaczenie tego na formularzu „Informacji o dochodach i podatkach” („ Skatte- og inntektsblanketten”)- NAV 08-30.01 traktuje się jako wystąpienie o zadośćuczynienie/zwrot tych kosztów z funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak zwrot jest warunkowany tym, że również pracobiorca musi wystapić z żądaniem przyznania zasiłku ciążowego we właściwym terminie.

Nie przyznaje się świadczeń z okresem spłaty dłuższym niż trzy miesiące wstecz od momentu złożenia podnia. Jeśli złoży sie podanie później, świadczenia będą odpowiednio zredukowane.

Podanie należy przesłać do lokalnego biura Urzędu Pracy i Spraw Socjalnych (NAV) w miejscu zamieszkania.

Jeśli jesteś osobą prowadzącą samodzielną działalność gospodarczą lub „wolnym strzelcem” (freelancerem) musisz wystąpić z „Żądaniem o przyznanie zasiłku ciążowego dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą i freelancerów” (Krav om svangerskapspenger til selvstendig næringsdrivende og frilansere) -formularz NAV 14-13.05. Zarówno Ty, jak i Twój lekarz/położna musicie wypełnić formularz.

Musisz opisać czynniki zw. z Twoją sytuacją zawodową, które mogą, wg. Ciebie stanowić ryzyko dla płodu. Jednocześnie musisz dokonać oceny mozliwości zmian w pracy, które pozwoliłyby wyeliminować sytuacje stwarzające zagrożenie dla dziecka.  

Nie przyznaje się świadczeń z okresem spłaty dłuższym niż trzy miesiące wstecz od momentu złożenia podnia. Jeśli złoży sie podanie później, świadczenia będą odpowiednio zredukowane.

Podanie należy przesłać do lokalnego biura Urzędu Pracy i Spraw Socjalnych (NAV) w miejscu zamieszkania.

 

Ile pieniędzy można otrzymać?

Nie nalicza się zasiłku od tej części dochodu, która sześciokrotnie przekracza kwotę zasadniczą.

W przypadku pracowników najemnych z reguły oblicza się wysokość zasiłku rodzicielskiego na podstawie dochodu uzyskiwanego w momencie, kiedy musi się przerwac pracę. Lokalny Urząd Pracy i Spraw Socjalnych (NAV) wyliczy jaka kwota Ci przysługuje.

W przypadku osób prowadzących samodzielną działalnośc gospodarczą wysokość zasiłku rodzicielskiego wylicza się na podstawie średniej liczby punktów emerytalnych z trzech ostatnich lat uzyskiwania dochodu.

Zasiłek ciążowy stanowi 65% Twojego dochodu. Masz możliwość dobrowolnego doubezpieczenia się, tak, żeby móc otrzymać wypłatę zasiłku ciążowego w pełnej kwocie. Umowa ubezpieczenia musi być zawarta najpóźniej na 4 tygodnie przed zajściem w ciążę.

Jeżeli jedynie ograniczysz czas pracy, ale w dalszym ciągu będziesz pracować, możesz otrzymać częściowy zasiłek ciążowy.

Kiedy wypłacane są pieniądze?

Zasiłek ciążowy wypłacany jest raz w miesiącu i jest dochodem podlegającym opodatkowaniu.

Podstawa prawna

Przepisy o zasiłku ciążowym: paragraf 14, ustęp 14 Ustawy o Świadczeniach Socjalnych (Folketrygdloven)

Więcej informacji na temat praw i obowiązków pracobiorców i pracodawców na stronie Arbeidstilsynet.no

 


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Aleksandra212

02-03-2017 00:53

Witam, pracuje od roku w restauracji na stanowisku asystentki szefa restauracji. Mam kontrakt na 100% jednakże często nie wypracowuje swoich godzin. Wszystko spowodowane sytuacja w pracy(w okresie letnim pracuje znacznie więcej godzin niż zimowym) moje pytanie brzmi:
Jak naliczana jest kwota zasiłku ciążowego w takim przypadku? Czy wyliczana jest średnia zarobków? Czy liczą się ostatnie 3pensje od momentu, w którym przejdę na zasiłek... Hmmm z góry dziękuję za pomoc.

ANNA WILKOSZ

05-04-2010 21:19

Mieszkam od roku w Norwegii i mam pracęna czas nieokreślony czy mogą się ubiegać o kredyt na auto . proszę o jakieś rady na ten temat

Monika Janowska

08-12-2009 20:25

Cieszę się, ze trafiłam na to forum bo znalazłam tutaj wiele przydatnych wiadomości.
Piszę bo nie trafiłam na taki przypadek odnośnie zasiłku macierzyńskiego piszecie, ze żeby uzyskac zasiłek macierzyński trzeba mieć przepracowane 6 z 10 miesiecy (to moze sie liczyc miesiąc przed ciążą i 5 ciąży?) czy tyczy się to także gdy zmienię pracodawcę?? (będąc w ciąży) ale będę miała ciągłość pracy..
i jeszcze jedno czy mając mowę na czas próbny np 6 mcy to czy mozna w tym czasie kozystac ze zwolnienia lekarskiego? (chodzi mi o to czy mogą za to zwolnic?

pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram