
Konferencja MFW i MOP w Oslo 13.września 2011 Foto: iLogic News / Łukasz J.K. |
"Reguły gry uległy zmianie," powiedział Dominique Strauss-Kahn w swoim inauguracyjnym przemówieniu. "Globalna gospodarka po kryzysie nie jest taka sam jak przed. Tak w skrócie, musimy myśleć inaczej. Dlaczego? Ponieważ przyszłość milionów ludzi jest zagrożona - Przyszłość naszego świata, dobrobytu i pokoju"- zanzaczył Strauss-Kahn
Szefowie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), wraz z innymi przywódcami, 13. września wezwali do szerokiego zaangażowania się w międzynarodowy rynek pracy w celu szybkiego reagowania na globalne spowolnienie gospodarcze.

Na historycznej konferencji w Oslo zorganizowanej przez premiera Norwegii Jensa Stoltenberga, współfinansowanej przez MFW i MOP-przywódcy rządu, pracy, nauki i biznesu zebrali się, aby zająć się gwałtownym wzrostem bezrobocia i niepełnego zatrudnienia od 2008 r. światowego kryzysu finansowego.
Strauss-Kahn wyraził nadzieję, że konferencja będzie określić nowy sposób myślenia o tym, co możemy zrobić razem, by budować nowy lepszy świat. "Jeśli zakończy się pomyślnie, być może za cztery lub pięć lat, będziemy mogli powiedzieć" byłem w Oslo ", gdzie wszystko się zaczęło.
"Społeczność międzynarodowa musi odpowiedzieć na bardzo realny wpływ jaki miał kryzys na miejsca pracy", powiedział dyrektor zarządzający MFW Dominique Strauss-Kahn. "To spotkanie przyczyniło się do ustalenia kroków, które należy podjąć w celu doprowadzenia milionów bezrobotnych z powrotem na listę pracujących. Poradzenie sobie z kryzysem miejsc pracy jest nie tylko istotne dla globalnego ożywienia gospodarczego, ale także dla spójności społecznej i pokoju " - podkreślił Dominique Strauss-Kahn.
„Musimy kierować globalizacjię w dobrym kierunku. W tym celu potrzebujemy równowagi i spójności w politykach, a także koordynacji i dialogu pomiędzy instytucjami i narodami. Dzisiejsza konferencja była ważnym krokiem w tym kierunku" - powiedział dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy Juan Somavia.
Europa boryka się z ogromnymi problemami związanymi z długiem publicznym, i wielu krajach jest zmuszona do ostrych cięcieć w budżetach, by postawić gospodarkę ponownie na nogi.
Rynek pracy potrzebuje luźnej polityki monetarnej, więcej działań stymulujących wzrost oraz ograniczenia wsparcia dla bezrobotnych - ustalono podczas konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy i Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych organizacji. Szacuje się, że kryzys spowodował likwidację 30 mln miejsc pracy. MFW i MOP prognozują, że w ciągu dekady niezbędne jest stworzenie ich 440 mln, Nie tylko mocno odczuły to rozwinęte gospodarki, ale kryzys uderzył również rynki wschodzące i rozwijające się.
Konferencja zgromadziła Oslo starszych szefowów rządów, w tym Ellen Johnson Sirleaf z Liberii, premiera Grecji George Papandreu, premiera José Luis Rodríguez Zapatero z Hiszpanii. Jak również przedstawicieli Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, Sekretarza Generalnego Sharana Norya. Głos zabralli także: Minister finansów Francji Christine Lagarde minister pracy Wielkiej Brytanii, Iain Duncan Smith.
Dyrektor generalny MFW Dominique Strauss-Kahn oskarżył UE, że nie wywiązała się ze swojej strategii rozwoju w praktyce ,co przyczyniło się to do wysokiego bezrobocia w Europie.
Premier Grecji podkreslił, że norweski model państwa opiekuńczego nie jest winy kryzysowi finansowemu."Możemy z pewnością wiele nauczyć się od Norwegii i nordyckiego systemu opieki społecznej oraz rynku pracy", mówił premier Grecji Giorgos Papandreou podczas spotkania.
MFW i MOP uzgodniło na konferencji wspólnie pracować nad rozwojem polityki w dwóch obszarach:
• Po pierwsze, uzgodnić analizowanie koncepcji społecznej: ochrony osób żyjących w ubóstwie i w trudnej sytuacji, w kontekście średnio-i długoterminowych ram zrównoważonych polityk makroekonomicznych i strategii rozwoju.
• Po drugie, obie instytucje będą koncentrować się na politce zatrudnienia w celu tworzenia wzrostu gospodarczego.
Osiągnięto również porozumienie w sprawie skutecznego dialogu społecznego.
Obie instytucje zgodziły się również kontynuować i zacieśnić współpracę na rzecz G20 i wzajemnej oceniać procesy mające na celu zapewnienie silnego, trwałego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego na świecie.
W ramach tej współpracy, pan Strauss-Kahn przyjął zaproszenie pana Somavia na Międzynarodową Konferencję Pracy w czerwcu 2011.
© Moja Norwegia / iLogic News
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
5