
Zasiłek dla uczestników programów szkoleniowych/Zasiłek indywidualny (Stønad ved tiltak/Individstønad)
Co należy zrobić, jeśli pobiera się zasiłek indywidualny i chce się wyjechać na urlop?
Uczestnikom programów szkoleniowych, z reguły nie wypłaca się zasiłku indywidualnego podczas letnich wakacji, nawet jeśli podczas nich jest się - nawet nie z własnego wyboru, a na przykład z powodu zamknięcia szkoły, czy centrum kursów na lato - osobą faktycznie poszukującą pracy.
Prawa, obowiązki i konsekwencje
Jeśli jest się uczestnikiem programu szkoleniowego edukacyjnego (szkoła, kursy itp.), z powodów medycznych nie jest się w stanie podjąć pracy i nie ma się też wypracowanego prawa do wynagrodzenia urlopowego (feriepenger), można - pod warunkiem, że czas trwania szkolenia przekracza jeden rok szkolny - pobierać zasiłek indywidualny również w okresie letnich wakacji.
Jeśli jest się osobą poszukującą pracy z wypracowanym prawem do zasiłku, można zachować zasiłek dla bezrobotnych podczas przerwy w funkcjonowaniu placówki edukacyjnej, o ile tylko jest się osobą realnie poszukującą pracy.
Urlop/wakacyjna przerwa w działaniu firmy: Uczestnik szkolenia w firmie (a zatem nie uczestnik kursów itp.) może otrzymać zasiłek indywidualny, jeśli program szkoleniowy ulegnie tymczasowemu przerwaniu z powodu wspólnego urlopu/przerwy wakacyjnej w funkcjonowaniu firmy. Wspólny urlop (fellesferien) musi zostać udokumentowany przez zakład i dotyczyć całej firmy.
Pensja przejściowa dla pracowników sektora publicznego (Ventelønn)
Co należy zrobić, jeśli chce się wyjechać na urlop?
Podczas pobierania pensji przejściowej można wziąć do trzech tygodni płatnego (ventelønn) urlopu w ciągu roku. W tym okresie jest się zwolnionym z obowiązku poszukiwania pracy i można przebywać za granicą.
Jest możliwość wzięcia dłuższego urlopu. ale pensja przejściowa nie będzie wypłacana za urlop dłuższy niż trzy tygodnie.
Aby otrzymać wypłatę pensji przejściowej podczas urlopu należy skontaktować się z NAV-em w swoim miejscu zamieszkania przed wyjazdem na urlop.
Od pensji przejściowej (ventelønn) nie jest wypracowywane wynagrodzenie urlopowe (feriepenger).
Zapomoga kwalifikacyjna (kvalifiseringsstønad)
Co należy zrobić, jeśli chce się wyjechać na urlop?
W tym przypadku brak jest jakichś ogólnych wytycznych. To poszczególne gminy decydują, kiedy można wziąć dni urlopu. Wymagane jest jednak, by decyzja o terminie urlopu została podjęta wspólnie/po konsultacji z osobą biorącą udział w programie oraz z ewentualnym miejscem pracy/organizatorem programu lub praktyk.
Prawa, obowiązki i konsekwencje
Uczestnik Programów kwalifikacyjnych ma prawo do urlopu długości do 25 dni roboczych za każdy rok kalendarzowy. Uczestnicy powyżej 60. roku życia mają prawo do dodatkowych pięciu dni urlopowych w ciągu roku. Uczestnicy nie wypracowują sobie prawa do wynagrodzenia urlopowego (feriepenger), ale za to podczas urlopu wciąż wypłaca się im zapomogę. Od zapomogi kwalifikacyjnej wypłacanej w czerwcu nie odciąga się zaliczki na podatek dochodowy.
Źródło: NAV

To może Cię zainteresować