Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Urlop a świadczenia z NAV - część II - zasiłek przejściowy

 
 
Kontynuujemy temat pobierania świadczeń z NAV-u w okresie urlopu. Tym razem zajmiemy się zasiłkiem przejściowym (arbeidsavklaringspenger), wypłacanym np. osobom, którym skończyło się prawo do chorobowego, a nie są jeszcze zdolne do podjęcia pracy i/lub czekają na rozpatrzenie wniosku o rentę.


Zasiłek przejściowy (Arbeidsavklaringspenger)

Co należy zrobić, jeśli pobiera się zasiłek przejściowy i chce się wyjechać na urlop?

Jeśli jest się nieobecnym z powodu urlopu, należy zaznaczyć to na karcie meldunkowej w odpowiedzi na pytanie numer cztery.

Urlop podczas pobierania zasiłku przejściowego jest równoznaczny z tym, że (definiuje się w ten sposób, że):

  • bierze się wolne/jest się nieobecnym na ustalonych z NAV-em zajęciach, szkoleniach itp., ujętych w planie powrotu do czynnego życia zawodowego (aktivitetsplan),

  • przez jakiś czas nie chce się być dostępnym dla NAV-u,

  • wyjeżdża się w jakiś dalszy region Norwegii i/lub za granicę i nie chce się być przez pewien czas do dyspozycji NAV-u.

Jeśli jednak czynności ustalone z NAV-em będą możliwe do przeprowadzenia zgodnie z planem, wyjazd na urlop będzie możliwy bez potrącenia części lub całości świadczenia.

W niektórych przypadkach w planie powrotu do czynnego życia zawodowego mogą być przerwy, tj. okresy, w których świadczeniobiorca nie ma zaplanowanych żadnych czynności, szkoleń, kursów, praktyk itp. W tych okresach należy jednak być dostępnym dla NAV-u, ponieważ ten może nakazać podjęcie pracy wakacyjnej, praktyki lub innego typu aktywności. Jeśli świadczeniobiorca nie chce być w jakimś czasie dostępnym dla NAV-u, okres ten traktowany będzie jako nieobecność z powodu urlopu. W jej trakcie ustaje prawo do zasiłku przejściowego, a okres ten należy odznaczyć na karcie meldunkowej jako nieobecność.

Jeśli jednak NAV nie ma dla danej osoby żadnych zajęć w danym okresie, a ona nie odznaczy nieobecności na karcie, będzie traktowana jako dostępna i będzie mogła pobierać zasiłek przejściowy w normalny sposób.

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, czy i jakie rodzaje aktywności NAV może mu zaproponować/narzucić w danym czasie, powinien skontaktować się ze swoim biurem NAV-u przez rozpoczęciem "urlopu".

Prawa, obowiązki i konsekwencje

Podczas urlopu nie ma się prawa do zasiłku przejściowego. Można jednak pobierać nieokrojone świadczenie będąc na urlopie, jeśli mimo tego da się planowo przeprowadzić zajęcia/działania ustalone w planie powrotu do aktywnego życia zawodowego/planie aktywności (aktivitetsplan).

Aby móc pobierać zasiłek przejściowy, zasadniczo trzeba przebywać w Norwegii. Aby móc pobierać go nadal po wyjeździe do innego kraju, trzeba z góry uzyskać na to zgodę NAV-u. Obowiązek uzyskania takiej zgody istnieje nawet wtedy, jeśli NAV nie ma w danym okresie żadnych zaplanowanych zajęć dla osoby pobierającej świadczenie.

UWAGA! Nieco inne przepisy obowiązują w przypadku, jeśli pracuje się na niepełny etat, a zasiłek przejściowy pobiera się dodatkowo.

Jeśli pracuje się na niepełny etat i do tego pobiera zasiłek przejściowy, będzie trzeba wziąć urlop z pracy na część etatu. Jeśli wypracowało się prawo do wynagrodzenia urlopowego (feriepenger), zostanie ono wypłacone. Wypłata wynagrodzenia urlopowego nie wpływa na redukcję wysokości zasiłku przejściowego.

Pytanie nr 4 na karcie meldunkowej dotyczy tego, czy ma się urlop lub inną niż choroba nieobecność, która stanowi przeszkodę dla realizacji zaplanowanych działań zgodnie z planem powrotu do czynnego życia zawodowego (aktivitetsplan). Jeśli NAV nie ma w okresie, w którym bierze się wolne z pracy żadnych zaplanowanych działań dla danej osoby, nie będzie się miało nieobecności, którą trzeba by zgłosić na karcie meldunkowej. Pytanie numer cztery nie jest zatem w tym kontekście pytaniem o urlop z pracy, tylko o dostępność/chęć bycia dostępnym dla NAV-u w związku z zajęciami w ramach planu aktywności.

Ponieważ jednak w tym samym okresie się nie pracuje, na karcie meldunkowej nie wpisuje się też przepracowanych godzin, a zatem dostanie się zasiłek przejściowy w pełnym wymiarze.

Jeśli bierze się urlop ze swojej pracy na niepełnym etacie w okresie, na który w planie aktywności przewidziano jakieś zajęcia, trzeba zastanowić się, czy od nich też chce się wziąć wolne. Jeśli tak, takie wolne będzie traktowane jako urlop w kontekście prawa do zasiłku przejściowego. W takim wypadku na karcie meldunkowej trzeba będzie zaznaczyć nieobecność z powodu urlopu, a wypłata zasiłku zostanie wstrzymana.


Źródło: NAV


 

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok