
Jeśli ktoś pobiera świadczenia z NAV-u, a ma zamiar wyjechać na urlop (bądź też z jakichś innych powodów nie będzie dostępny i gotowy do natychmiastowego podjęcia ewentualnej pracy), musi pamiętać o określonych zasadach obowiązujących w przypadku poszczególnych świadczeń. Oto one:
Zasiłek dla bezrobotnych (Dagpenger)
Co należy zrobić, jeśli pobiera się zasiłek dla bezrobotnych i chce się wyjechać na urlop?
Jeśli długość urlopu nie przekracza ilości dni na karcie meldunkowej, zaznacza się po prostu dni urlopowe na karcie.
Jeśli urlop rozciąga się na okres dłuższy, zahaczający o większą ilość kart meldunkowych, należy skontaktować się ze swoim NAV-em przed rozpoczęciem urlopu i poinformować, w którym okresie wykorzystywany będzie urlop. Po zakończeniu urlopu należy niezwłocznie aktywować się ponownie jako osoba szukająca pracy. Można to zrobić elektronicznie, za pośrednictwem strony nav.no, telefonicznie lub też osobiście w swoim lokalnym biurze NAV. Należy też pamiętać o ewentualnym zaktualizowaniu przy okazji swojego CV.
Jeśli przerwa w pobieraniu zasiłku spowodowana urlopem była na tyle długa, że zasiłek wstrzymano na dobre, należy wystosować podanie o ponowne podjęcie wypłacania go (Krav om gjenopptak av dagpenger).
Prawa, obowiązki i konsekwencje
Za dni przebywania na urlopie nie przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ wymagane jest, by w okresie pobierania świadczenia być osobą realnie poszukującą pracy.
Rzeczą rozstrzygającą dla prawa do zasiłku nie jest nawet to, gdzie się przebywa, ale to, czy jest się realnie dostępnym i w razie czego gotowym do szybkiego podjęcia pracy i czy aktywnie poszukuje się w tym okresie pracy. Oznacza to, że nie ma wymogu przebywania w domu, by móc pobierać zasiłek. Można na przykład wyjechać na daczę (hyttę), pod warunkiem, że będzie się dostępnym i że jeśli trafi się jakaś praca lub też NAV wezwie na spotkanie/szkolenie itp. będzie mogło się szybko stamtąd wrócić. Podczas takiego pobytu na daczy trzeba też wciąż aktywnie szukać pracy (np. wysyłać CV przez internet itp.)
Wymogiem jest natomiast to, że trzeba przebywać na terenie Norwegii. (Wyjątek: zagraniczni pracownicy przygraniczni i "nieprawdziwi pracownicy przygraniczni" zrównani w prawach z tymi pierwszymi. Por. artykuł na ten temat.)
Jeśli pobiera się zasiłek dla bezrobotnych łącznie dłużej niż osiem tygodni w ciągu roku kalendarzowego, będzie się miało prawo do dodatku urlopowego (ferietillegg), który jest wypłacany na przełomie stycznia i lutego następnego roku, niezależnie od tego, czy wykorzystało się urlop i od tego, czy w momencie wypłaty dodatku wciąż przebywa się na zasiłku, czy nie. Dodatek stanowi 9,5% wartości zasiłku. (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).
Chorobowe (Sykepenger)
Co należy zrobić, jeśli pobiera się chorobowe i chce się wyjechać na urlop?
Jeśli wykorzystuje się ustawowy urlop wypoczynkowy w okresie przebywania na zwolnieniu chorobowym, należy zaznaczyć to na blankiecie wniosku o wypłatę chorobowego i podać okres trwania urlopu.
Powiadomienie takie nie jest potrzebne, jeśli ustaliło się z pracodawcą, że okres urlopu zostanie przesunięty w związku z chorobą, zgodnie z przepisami ustawy urlopowej (ferieloven). Ewentualne wątpliwości i pytania o interpretację i stosowanie ustawy urlopowej w takich przypadkach należy kierować do Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet).
Jeśli wyjeżdża się za granicę, nie wykorzystując przy tym ustawowego urlopu wypoczynkowego, należy zwrócić się do swojego biura NAV i poprosić o możliwość zachowania chorobowego podczas okresu przebywania za granicą.
Prawa, obowiązki i konsekwencje
Nie ma się prawa do chorobowego za te same dni, które są dniami urlopowymi, tj. można w danym momencie pobierać tylko jedno z tych dwóch świadczeń. Wypłata chorobowego ustaje zatem w okresie urlopu i zostaje ponownie podjęta po jego zakończeniu - jeśli oczywiście dana osoba wciąż jest chora i dalej ma zwolnienie lekarskie. W okresie urlopu wynagrodzenie urlopowe (feriepenger) zastępuje chorobowe (sykepenger).
Aby mieć prawo do chorobowego zasadniczo trzeba przebywać na terenie Norwegii. Podczas pobytu za granicą wypłata chorobowego z reguły ulega zawieszeniu, chyba, że uzyskało się wcześniej z NAV-u "dyspensę", tj. zgodę na przebywanie poza Norwegią i zachowanie świadczenia.
Źródło: NAV

To może Cię zainteresować