Praca w Norwegii
Umowa o pracę w Norwegii

Co musisz wiedzieć o umowach o pracę?
Umowa o pracę jest wymogiem przy wszystkich zatrudnieniach. Należy spisać umowę o pracę bez względu na to, czy jest to zatrudnienie stałe czy tymczasowe, oraz bez względu na okres zatrudnienia. Nie ma wyjątków od tej reguły.
Obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie umowy o pracę. Pracownik ma prawo do posiadania świadka w osobie męża zaufania bądź innego reprezentanta podczas spisywania umowy lub wprowadzania do niej zmian.
Umowa o pracę powinna być wydana w dwóch egzemplarzach – jednym dla pracownika oraz drugim dla pracodawcy.
Kiedy należy podpisać umowę?
Umowę między pracownikiem a pracodawcą należy spisać jak najszybciej. W przypadku pracy, która ma trwać dłużej niż miesiąc, umowę należy spisać najpóźniej pod koniec pierwszego miesiąca po rozpoczęciu pracy.
Jeśli praca ma trwać miesiąc lub krócej, umowę należy sporządzić natychmiast po zatrudnieniu.

foto: fotolia.com
Jakie informacje mają się znaleźć w umowie o pracę?
Umowa o pracę powinna zawierać niezbędne informacje dotyczące stanowiska na którym jest osoba zatrudniana oraz powinna zawierać minimum informacji na temat:
- stron podpisujących umowę (pracownik i pracodawca);
- miejsca pracy. Jeśli firma nie ma głównej siedziby, a pracownik pracuje w różnych miejscach, w umowie powinien znaleźć się adres adres pod którym zarejestrowana jest działalność lub adres domowy pracodawcy;
- rodzaj pracy/ tytuł pracownika/ stanowisko, na którym jest dana osoba zatrudniana; termin rozpoczęcia pracy;
- wymiar czasu pracy;
- postanowienia dotyczące okresu próbnego;
- prawa pracownika w kwestii urlopów i świadczeń urlopowych oraz przepisy dotyczące ustalania terminu urlopu;
- terminy składania wypowiedzenia umowy;
- wysokość stawki pracownika, ewentualne dodatki do wynagrodzenia (np. składki emerytalne, nadgodziny), sposób wypłaty i termin wypłaty;
- długość przerw w pracy;
- szczegóły dotyczące układów zbiorowych regulujących zatrudnienie (np. ustalona stawka minimalna).

foto: fotolia.com
Umowy niezgodne z prawem
Nie da się podpisać umowy niezgodnej z prawem. Jeśli w umowie znajdują się punkty, które są niezgodne z ustawą o prawie pracy, to mimo że jest podpisana przez pracodawcę i pracownika, jej punkty niezgodne z prawem są uznane za nieważne. W takiej sytuacji obowiązują ustalenia zawarte w ustawie, nie w umowie między pracownikiem i pracodawcą.
Przykładem takiej sytuacji jest podanie krótszego okresu wypowiedzenia niż jest to wymienione w przepisach – należy wtedy postępować według prawa pracy, a nie podpisanej umowy.
Brak podpisanej umowy
Mimo, że spisanie umowy jest obowiązkiem pracodawcy, to brak umowy sprawia, że to pracownik jest legalnie zatrudniony w przedsiębiorstwie.
Umowa ustna między pracownikiem i pracodawcą ma taką samą wagę co umowa w formie pisemnej. Warto jednak zadbać, aby ustalenia znalazły się także na piśmie. W przypadku umów ustnych łatwo jednak dopuścić do nieporozumień na temat warunków, które były ustalane.
Problem pojawia się także np. gdy pracownik ulega wypadkowi przy pracy, a pracodawca zaprzecza, że zatrudniał daną osobę. Należy wtedy udowodnić stosunek pracy np. przedstawić pensje wypłacaną na konto pracownika. Są to to główne powody, dla których zaleca się spisanie umowy.
- Brak spisanej umowy o pracę niesie za sobą poważne konsekwencje dla pracownika. Na jakiej bowiem podstawie pracownik ma dochodzić swoich roszczeń względem pracodawcy w wypadku sporu? Jak udowodnić niewypłacone feriepenger czy nadgodziny? - pyta retorycznie Borys Borowski z firmy MultiNOR. - Należy też pamiętać o tym, że umowa o pracę jest wymagana do uzyskania jakichkolwiek świadczeń z NAV – dodaje.
Gotowy wzór standardowej umowy o pracę (standard arbeidsavtale) można pobrać ze strony NAV. Umowa jest dostępna w języku polskim: (link).

foto: fotolia.com
Dłuższy wyjazd za granicę
W przypadku gdy pracownik zatrudniony w Norwegii jest wysłany do pracy za granicę na okres dłuższy niż miesiąc, należy spisać specjalną umowę o pracę przed wyjazdem pracownika. Poza podstawowymi informacjami, które znajdują się w standardowej umowie o pracę, w umowie dotyczącej pracy za granicą powinny znaleźć się informacje o:
- okresie podczas którego pracownik będzie pracował za granicą;
- walucie w której będzie wypłacane wynagrodzenie;
- informacjach na temat ewentualnych dodatkowych świadczeń/ wynagrodzeń związanych z pracą za granicą;
- ewentualnych warunkach dotyczących powrotu do domu.
Informacje w umowie na temat wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń mogą być sformułowane w formie odnośników do ustawy/ regulaminu/ układu zbiorowego, który reguluje tego typu kwestie.
Zatrudnienie tymczasowe
Pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracowników na czas nieokreślony. Umowa o pracę na określony czas może nastąpić tylko w określonych przypadkach:
a) jeśli rodzaj danej pracy wskazuje na jej tymczasowość i gdy praca wyróżnia się od tej, która jest zazwyczaj wykonywana w przedsiębiorstwie;
b) praca w ramach zastępstwa za innego pracownika (vikariat);
c) praktyki;
d) uczestnictwo w programie organizowania pracy przez lub we współpracy z biurem pośrednictwa pracy lub opieką społeczną;
e) sportowcy, trenerzy sportowi, sędziowie i inne osoby związane ze zorganizowanymi dyscyplinami sportu.
Pracownicy, którzy byli zatrudnieni na umowie tymczasowej przez więcej niż 4 lata (w przypadku punktów a i b) powinni zostać zatrudnieni na czas nieokreślony.
Źródła: lovdata.no, arbeidstilsynet.no, vox.no, altinn.no, regelhjelp.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
13