
Projekt "Samoomoc wśród pracowników budowlanych" w Stavanger Foto: IOM Oslo |
Wielu z uczestników projektu jest rodzicami lub nimi będzie, dlatego też system szkolnictwa w Norwegii jest tematem aktualnym i bardzo ważnym. Prawa dzieci w Norwegii są chronione przez instytucje państwowe, takie jak Służba Ochroby Praw Dziecka. Oddziały służb znajdują się w każdej gminie i są one poświęcone pomocy rodzicom w stworzeniu jak najlepszych warunków dla dzieci, ich rozwoju i wsparcia rodzinnego.
Dzieci w trudnych sytuacjach rodzinnych uzyskają pomoc ze służby, szczególnie kiedy dorastają w nieodpowiednich warunkach domowych. W przypadkach, gdy zagrożone jest zdrowie lub bezpieczeństwo dziecka, służby mogą przenieść dziecko do rodziny zastępczej lub instytucji opiekuńczej. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.bufetat.no.
Pani Anna zaprezentowała informacje o szkołach, ich rodzajach, standardzie w szkole norweskiej. Szkoła podstawowa i gimnazjum są obowiązkowe i wolne od opłat, natomiast przedszkola i szkoły średnie są dostępne, ale nie obowiązkowe.
Współpraca pomiędzy szkołą i domem jest bardzo ważnym elementem dorastania dziecka, relacja rodzic-nauczyciel powinna być bliska i skupiać się na rozwoju dzieci. Nauka norweskiego tak oczywista i ważna, nie powinna jednak wyprzeć języka ojczystego.
Kultywowanie tradycji, wartości Polskich jest kluczem do zachowania osobowości kulturowej. W wielu miastach Norwegii dostępne są polskie szkoły, gdzie dzieci oprócz jęzka polskiego nauczą się historii i wiedzy o społeczeństwie. Lista szkół znajduje się na stronie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Norwegii.
Więcej informacji o systemie edukacyjnym w Norwegii po polsku znajduje się tutaj.
MN/IOM w Oslo

To może Cię zainteresować